ZDROWIE

Czym zajmuje się bariatra?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym zajmuje się bariatra?

Artykuł sponsorowany

Bariatra to lekarz, który w ostatnich latach zdobywa coraz to większą popularność wśród dzieci i dorosłych. Czym zajmuje się bariatra i kto powinien się do niego udać? Sprawdź, aby wiedzieć i w razie potrzeby skorzystać z jego pomocy.

Kim jest bariatra?

Bariatra to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem nadwagi i otyłości. Mogą do niego chodzić zarówno dzieci, jak i dorośli. Osoby, u których widać problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, powinny skorzystać z wizyty u bariatry. Jego zadaniem nie jest odchudzanie czy też dobór odpowiedniej diety. Bariatra kontroluje zdrowie pacjenta i wpływ podwyższonej masy ciała na narządy wewnętrzne. W sytuacjach, w których nie da się usunąć otyłości metodami nieinwazyjnymi, to bariatra decyduje o podjęciu działań w kwestii operacji związanej np. ze zmniejszeniem żołądka.

Jeśli interesuje Cię chirurgia bariatryczna Warszawa to jedno z miast, w którym znajdziesz odpowiednich specjalistów. Wystarczy, że sprawdzisz stronę https://medispace.pl/, a dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze o zabiegach i sposobach leczenia otyłości.

Jak nadwaga i otyłość wpływają na zdrowie?

Częstym problemem jest traktowanie otyłości i nadwagi pod względem czysto estetycznym. Wiele osób zaczyna się odchudzać, aby wyglądać lepiej i zdrowiej. Jednak to nie w wyglądzie leży problem. Najważniejsze jest to, że niezdrowy tryb życia, który najczęściej prowadzi do nadwagi i otyłości, wiąże się z rozwijaniem się wielu chorób i problemów zdrowotnych. Dodatkowe kilogramy przyczyniają się do powstawania groźnych dla zdrowia i życia schorzeń. Osoba z nadwagą czy też z otyłością ma znacznie zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę, czy miażdżycę, a nawet na wiele nowotworów, np. często u osób z podwyższoną wagę obserwuje się problemy nowotworowe w układzie pokarmowym. Otyłość ma również wpływ na powstawanie zwyrodnień stawów, które utrudniają funkcjonowanie i bezpiecznie poruszanie się przy obciążeniu.

Jakie są nieinwazyjne metody odchudzania?

Przed wybraniem się do bariatry można skorzystać najpierw z wizyt u dietetyka. Na początku leczenia warto skupić się na dobrze dobranej diecie, która będzie bogata w substancje odżywcze, a jednocześnie umożliwi zachowanie deficytu kalorycznego, który prowadzi do zmniejszenia wagi. Dieta powinna być opracowana przez specjalistę, który pod uwagę bierze wyniki różnorodnych badań, przede wszystkim tych, które odpowiadają za alergię oraz stan gospodarki hormonalnej w organizmie. Po dobraniu diety można wprowadzić ćwiczenia, jednak te również powinny być skonsultowane ze specjalistą, który dobierze odpowiednie treningi do masy ciała oraz sprawności fizycznej.

Jak leczy się otyłość metodami operacyjnymi?

Leczenie operacyjnie to nie droga na skróty. Wykorzystuje się je jedynie, gdy zaleci tak odpowiedni lekarz, który stwierdzi, że jest to bezpieczne i potrzebne, ponieważ nie ma już innej drogi skutecznego odchudzania, a masa ciała zagraża życiu i zdrowiu pacjenta. Metody operacyjne to głównie zakładanie balonu żołądkowego oraz regulowanie przewiązki żołądka w jego górnej części. Należy jednak pamiętać, że takie operacje mogą wykonywać jedynie specjaliści, którzy są odpowiednio wykształceni i doświadczeni w swojej pracy. Źle wykonana operacja może zagrozić nie tylko zdrowiu, lecz także życiu pacjenta.

Fot.: Fuu J/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*