ZDROWIE

Astygmatyzm – przyczyny, objawy i metody leczenia

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Astygmatyzm – przyczyny, objawy i metody leczenia

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wady wzroku definiowane są jako nieumiejętność wytworzenia przez oko optymalnego obrazu na plamce żółtej. Osoby z wadami wzroku często skarżą się na złe lub zaburzone widzenie. Jednym z popularniejszych problemów w obrębie narządu wzroku jest nieprawidłowa symetria obrotowa gałek ocznych, określana jako niezborność. Jakie są więc jej przyczyny i jak ją leczyć?

Niezborność czyli problem astygmatyzmu – czym on jest?

Astygmatyzm jest jedną z częściej występujących wad wzroku. Mimo to, wiele osób może w dalszym ciągu zastanawiać się, co to jest astygmatyzm i na czym on polega? Otóż ta wada wzroku warunkuje powstanie niepunktowego obrazu na siatkówce oka. Osoby dotknięte astygmatyzmem mogą odczuwać go jako pogorszenie ostrości widzenia, osłabienie czułości na kontrast lub nawet charakterystyczne „krzywienie się” obrazu. Astygmatyzm występuje w momencie, kiedy soczewka lub rogówka nie mają zdeformowany kształt – nie przypominają okręgu, a owal.

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Astygmatyzm – objawy są dość łatwe do rozpoznania. W momencie kiedy osoby z niezbornością, będą chciały skupić swój wzrok na konkretnym punkcie lub przedmiocie, będzie się on w charakterystyczny sposób rozmywał. Dodatkowo, astygmatyzm objawia się również poprzez:

  • zamglone widzenie – zarówno z oddali jaki i z bliska;
  • dostrzeganie pionowych linii wyraźniej niż poziomych lub odwrotnie;
  • mrużenie oczu celem poprawy ostrości widzenia.

Do rzadziej występujących objawów astygmatyzmu można również zaliczyć łzawienie lub pieczenie oczu, a także cyklicznie pojawiające się bóle głowy.

Jakie są metody leczenia astygmatyzmu?

Warto zauważyć, że astygmatyzm nie jest chorobą, a jedynie wadą pojawiającą się w obrębie narządu wzroku. Analogicznie, można ją więc leczyć i korygować. Zazwyczaj jedną z najpopularniejszych metod leczenia są soczewki cylindryczne. Tego typu soczewki na astygmatyzm sprawiają, że układ optyczny ponownie jest zdolny do tego, by skupić światło w taki sposób, jakby poszczególne elementy oka – rogówka lub soczewka – nie były zdeformowane. Astygmatyzm można korygować zarówno za pomocą okularów jak i soczewek kontaktowych.

Jakie soczewki można nosić przy astygmatyzmie?

Soczewki kontaktowe są wygodnym i dyskretnym rozwiązaniem dla osób z wadami wzroku. Do korygowania tej wady wzroku najczęściej zalecane są specjalne soczewki kontaktowe – toryczne. Pozostałe parametry, jakimi powinny cechować się soczewki kontaktowe dla osób z astygmatyzmem jak np. oś i moc cylindra, powinny zostać dobrane przez specjalistę. Dodatkowo soczewki dla osób z tą wadą wzroku powinny być stabilne i nie zmieniać pozycji. Dzięki temu zagwarantują one ostre i niezakłócone widzenie przez cały dzień.

Czym różnią się soczewki dla osób z astygmatyzmem od zwykłych szkieł kontaktowych?

Soczewki kontaktowe przeznaczone dla osób z astygmatyzmem to soczewki toryczne. Od zwykłych szkieł kontaktowych różnią się tym, że w obrębie jednej soczewki występują różne grubości. To z kolei warunkuje fakt, że przez cały czas muszą one znajdować się w optymalnej pozycji, by skutecznie korygować wadę. W soczewkach torycznych są wykorzystywane różne technologie stabilizujące, a ich dobór wymaga zasięgnięcia porady okulisty.

Obraz autorstwa YuliiaKa na Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*