ZDROWIE

10 sposobów na lepszy sen

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
10 sposobów na lepszy sen

“Sen to zdrowie!” – głosi stare porzekadło i trzeba przyznać, że jest w nim wiele prawdy. Tym bardziej warto dbać o to, aby się wysypiać. Istnieją na to liczne sposoby – zarówno proste triki, jak i bardziej skomplikowane metody, oparte np. na badaniach naukowych. Oto 10 sposobów na dobry sen. 

1. Zadbaj o to, na czym śpisz

Najczęściej wybieramy spanie na rozkładanych sofach lub narożnikach, ze względu na ich kompaktowy rozmiar. W praktyce jest to poprawne postępowanie, o tyle, o ile powierzchnia po rozłożeniu jest gładka, bez wypukłości, które źle wpływają na nasz sen. Sekretem udanego wypoczynku jest równomierne rozłożenie ciała. Miejsce do spania musi mieć odpowiednią twardość, tak, aby nasze ciało nie zapadało się – mogłoby to powodować ucisk i utrudniać obieg krwi. Najlepszym rozwiązaniem dla zdrowego i długiego snu jest stosowanie dobrej jakości materaca piankowego.

2. Usuń z sypialni telefon i inne urządzenia multimedialne

Sypialnia powinna być miejscem, które kojarzy się ze snem, a nie z surfowaniem po Internecie, pracą lub byciem na wyciągnięcie ręki, dla wszystkich, którzy w dowolnej chwili sobie o nas przypomną. Również ostre światło ekranu nie sprzyja szybkiemu zaśnięciu, ale niepotrzebnie nas rozbudza. 

3. Nie najadaj się zbyt mocno przed snem

Kolacja powinna być lekka i zjedzona odpowiednio wcześnie. Obfity posiłek tuż przed zaśnięciem powoduje duże problemy. Przede wszystkim, zamiast odpoczywać, nasz organizm będzie skupiał swoje siły na trawieniu pokarmu. Zaleca się, aby ostatni posiłek był jedzony na dwie godziny przed snem. Nie należy też pić alkoholu po to, aby łatwiej zasnąć. Być może czasami kieliszek wina temu sprzyja, ale częściej stosowany będzie raczej rozpraszał. 

4. Dobrze wybierz kołdrę, poduszkę i prześcieradło

Przyjmuje się, że przesypiamy nawet trzecią część naszego życia – powinniśmy więc z dużą pieczołowitością dobierać kołdrę, poduszkę i prześcieradło, które przekładają się na warunki, w jakich śpimy. 

Przede wszystkim należy je regularnie zmieniać – zwłaszcza prześcieradło, które powinno być użytkowane nie dłużej niż przez tydzień. Wybrane przez nas produkty powinny dobrze odprowadzać wilgoć. Najlepszym wyjściem jest stosowanie innej kołdry zimą, innej zaś latem. Dzięki temu poradzimy sobie zarówno ze zbyt wysokimi temperaturami, jak i dyskomfortem spowodowanym przez chłód. Poduszka musi być dobrana według naszych osobistych upodobań tak, aby było nam na niej wygodnie. Często powinno się też wietrzyć pościel. 

Medicover Polska – Jak i na czym spać, żeby uniknąć bólu pleców?

5. Przed snem unikaj nie tylko kawy, ale też herbaty

Dość oczywiste jest to, że kofeina zawarta w kawie ma działanie pobudzające i nie wolno jej pić w przypadku, gdy chcemy szybko zasnąć. Ale złym pomysłem jest również sączenie przed snem herbaty. Zawarta w niej teina dosłownie “spędza sen z powiek”. 

6. Jeśli coś Cię boli – zażyj środek przeciwbólowy

Niestety, sen nie zawsze koi drobne, codzienne bóle. Bywa wręcz odwrotnie i nawet nieznaczne dolegliwości potęgują się już w półśnie. Z tego powodu warto zadbać o ich wyeliminowanie przed zaśnięciem – tabletka przeciwbólowa będzie dobrym rozwiązaniem.

7. Olejki aromatyczne w sypialni

Otoczenie się w sypialni kojącymi nerwy zapachami, również będzie sprzyjało zaśnięciu. Trzeba tylko pamiętać, że zbyt intensywne wonie mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Cosdlazdrowia – Olejek lawendowy – świetny nie tylko na sen

8. Unikaj drzemek w trakcie dnia

Szybki sen przychodzi, gdy nasz organizm najbardziej potrzebuje regeneracji. Z tego powodu częste drzemki, nawet dość krótkie, będą skutecznie utrudniać szybkie i sprawne zasypianie.

9. Staraj się pilnować regularnych godzin snu

Regulowanie naturalnego zegara jest bardzo ważne. Warto więc chodzić spać i budzić się mniej więcej o podobnej porze, także w weekendy. Dzięki temu wpadniemy w pewien pożyteczny automatyzm.

10. Postaraj się wyciszyć przed snem

Nie ma nic gorszego dla zasypiania i zdrowego snu, niż gonitwa myśli tuż przed zaśnięciem. Dlatego warto porzucić bieżące sprawy, zrelaksować się i wyciszyć, zanim trafimy do łóżka.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Iga 06.11.2020

    Z tym materacam zgadzam się w 100%, nic mi tak nie przeszkadza i nie szkodzi jakości mojego snu jak zły materac. Piankowe są super, ja korzystałam do tego z medycznego sklepu i jestem bardzo zadowolona.