KARIERA I FINANSE

Windykacja – kiedy warto się nią zainteresować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Windykacja – kiedy warto się nią zainteresować?

Artykuł sponsorowany

Windykacja jest procesem, którego zawsze chcą uniknąć obie strony – dłużnik i osoba, u której powstało zadłużenie. Niestety z windykacji trzeba korzystać, żeby efektywnie starać się o odzyskanie zaległych płatności od dłużnika.  Czym jest windykacja i kiedy warto się na nią zdecydować? Przedstawiamy najważniejsze informacje!

Czym właściwie jest windykacja?

Windykacja to proces, w którym wierzyciel próbuje odzyskać zaległe płatności od dłużnika. Może to obejmować: przypominanie dłużnika o zaległych płatnościach, negocjowanie planów spłat, a w niektórych przypadkach, skierowanie sprawy do sądu.

Największe biura informacji gospodarczej w Polsce regularnie publikują dane, z których można się dowiedzieć, że w naszym kraju jest ok. 2.8 mln dłużników. Zalegają z opłatami z tytułu rozmaitych faktur i rachunków, ale także i rat kredytów gotówkowych lub hipotecznych. W takich przypadkach windykacja jest stosowana jako narzędzie, do ściągnięcia należnych pieniędzy. Korzysta się wtedy z pomocy profesjonalistów, takich jak https://vindicat.pl/.

Windykacja – kiedy warto się na nią zdecydować?

Windykacja może być dobrym rozwiązaniem, gdy wierzyciel ma problem z odzyskaniem należności od dłużnika, a oczekiwanego skutku nie przynoszą wielokrotne próby kontaktu i ustalenia warunków spłaty. W przypadku, kiedy dłużnik nie odpowiada na wezwania do zapłaty, nie wywiązuje się z umowy i nie chce podjąć żadnych działań w celu uregulowania zobowiązań, warto skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w windykacji. 

Windykacja to także rozwiązanie, gdy wierzyciel chce uniknąć dalszych kosztów związanych z dochodzeniem należności na drodze sądowej, a jednocześnie nie chce zrezygnować z odzyskania swojego zadłużenia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że windykacja nie zawsze kończy się sukcesem i nie gwarantuje odzyskania wszystkich zaległych płatności. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o windykacji, należy dokładnie ocenić sytuację i skonsultować się z ekspertami.

Jakie są rodzaje windykacji?

Pierwszym etapem w ściąganiu należności jest zazwyczaj windykacja polubowna. Prowadzi ją firma lub osoba specjalizująca się w odzyskiwaniu należności od dłużników, ale bez ingerencji sądu. W tym przypadku windykatorzy nawiązują kontakt z dłużnikiem, starając się z reguły uzyskać zgodę na uregulowanie długu w drodze ugody lub ratalnej spłaty. Do kontaktu wykorzystuje się: połączenia telefoniczne, pisma, e-maile oraz SMS-y.

Drugim rozwiązaniem i niejako kolejnym etapem jest windykacja sądowa. Następuje w przypadku braku skuteczności windykacji polubownej. Wiąże się z tym, że wierzyciel wnosi pozew przeciwko dłużnikowi do sądu. Podejmuje on decyzję o wysokości zadłużenia i nakładzie egzekucji. W takim przypadku wierzyciel korzysta z pomocy prawnika.

Po tym, jak sąd wyda wyrok, przechodzi się do windykacji komorniczej, jeśli dłużnik wciąż nie ureguluje swojego zadłużenia. Komornik ma prawo do przeprowadzenia egzekucji na majątku dłużnika w celu zaspokojenia wierzyciela.

Fot.: Monstera/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*