TECHNOLOGIA I INFORMATYKA

Zakup telewizora – na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zakup telewizora – na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie?

Kupując telewizor, należy nie tylko wybrać rozmiar ekranu. Urządzenia te różnią się pod wieloma względami – dostępnych jest kilka technologii i należy wziąć także pod uwagę inne parametry. Jeśli nie wiesz, jaki model wybrać, przeczytaj ten artykuł. Podpowiadamy, co należy uwzględnić podczas kupowania telewizora.

Rozmiar ekranu – jak wybrać?

Rozmiar ekranu to chyba pierwsze kryterium, które należy uwzględnić przy zakupie telewizora. Parametr ten wyrażany jest w calach lub w centymetrach długości przekątnej ekranu. Aby określić jego optymalny rozmiar, musisz oszacować odległość między sofą a urządzeniem. Zaleca się oglądanie w odległości odpowiadającej dwu- lub trzykrotności przekątnej ekranu. Optymalna odległość od ekranu zmienia się również w zależności od rozdzielczości. Im wyższa rozdzielczość, tym mniej pikseli będzie widocznych bez utraty jakości. Rozmiar ekranu, który cieszy się największą popularnością, wynosi od 55 do 65 cali.

Full HD, 4K czy 4K Ultra HD?

Rozdzielczość opisuje liczbę pikseli, z których składa się wyświetlany na ekranie obraz. Więcej pikseli przekłada się na ostrzejszy obraz i wyraźniejsze szczegóły, więc wyższa rozdzielczość jest (prawie zawsze) lepsza.

Od wielu lat rozdzielczość 1920 × 1080, zwana także Full HD, była standardem i nadal jest najpopularniejszą rozdzielczością w telewizorach na całym świecie. Jednak producenci proponują teraz głównie modele z rozdzielczością Ultra HD (zwane także 4K). Te ekrany mają czterokrotnie większą liczbę pikseli niż HD. Mówimy o rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli.

Największą zaletą telewizorów 4K jest to, że oferują one bardziej szczegółowy obraz. Filmy na takim ekranie wydają się bogatsze i bardziej realistyczne niż na telewizorze HD, aczkolwiek różnice mogą być subtelne.

Fot. Lukas Bato/Unplash

Płaski czy zakrzywiony ekran?

Po rewolucji płaskich ekranów przyszedł czas na zakrzywione modele. Poza estetyką i efektem „wow” krzywizna ekranu ma maksymalizować efekt realistycznego odwzorowania obrazu przy jednoczesnym zmniejszeniu zmęczenia oczu. W rzeczywistości dzięki zakrzywieniu cała powierzchnia telewizora jest w tej samej odległości od widza, który tym samym korzysta z lepszego komfortu oglądania. Dzięki zakrzywieniu ekranu telewizor zapewnia panoramiczny efekt, podobny do tego w kinach.

W teorii każdy widz korzysta w ten sposób z optymalnej jakości obrazu niezależnie od jego pozycji w stosunku do telewizora. Aby jednak naprawdę docenić tę zaletę, warto wybrać model z przekątną ekranu co najmniej 50 cali. Decyzja o wyborze płaskiego lub zakrzywionego ekranu zależy głównie od Twojego budżetu i osobistych preferencji.

LED kontra OLED

LED i OLED to dwie różne technologie, w które wyposażone są dzisiejsze telewizory.

Bardzo wydajna i rozpowszechniona technologia LED oparta jest na diodach elektroluminescencyjnych umieszczonych z tyłu ekranu. Tego typu wyświetlacze są o wiele lepsze od modeli opartych o technologię LCD – LED wyróżnia się mniejszym zużyciem energii i doskonałą wydajnością renderowania. 

OLED to kolejna technologia, która pojawiła się najpierw w małych urządzeniach (zegarkach podłączonych do sieci, smartfonach, tabletach), a następnie w telewizorach z najwyższej półki. W przeciwieństwie do diod LED technologia OLED bazuje na organicznych diodach elektroluminescencyjnych, przez które przepuszczany jest prąd elektryczny, aby wytworzyć światło. Zaletą tej technologii jest to, że takie telewizory są niewiarygodnie cienkie, a jednocześnie oferują bardzo wysoki współczynnik kontrastu, ponieważ piksele znikają całkowicie, tworząc czerń. W konsekwencji pobór mocy jest również niższy niż w przypadku diod LED. Ponadto OLED teoretycznie wyświetla doskonałe odwzorowanie kolorów i szersze kąty widzenia. Minusem jednak może być fakt, że telewizory OLED są nadal bardzo drogie.

Smart TV – podłącz telewizor do Internetu

Dzięki możliwości podłączenia się do sieci Wi-Fi dzisiejsze telewizory tzw. Smart TV mają dostęp do internetu. Taka funkcja umożliwia np. odtwarzanie powtórek i korzystanie z serwisów streamingowych, takich jak Netflix, HBO GO czy też Amazon Prime. W połączeniu z „inteligentnym” systemem operacyjnym, takim jak Android TV w telewizorach marek Sony i Philips, możliwe jest instalowanie aplikacji, np. Spotify. 

Jonas Leupe/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*