TECHNOLOGIA I INFORMATYKA

Jak z salonu zrobić domowe kino?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak z salonu zrobić domowe kino?

Artykuł sponsorowany

Kto z nas nie lubi wyjścia do kina? Przeżycia związane z oglądaniem filmowych nowości na wielkim ekranie są zdecydowanie niepowtarzalne. Obecnie, kiedy kina są zamknięte, szczególnie chcemy powrócić do tego niezapomnianego wrażenia. Jednak czy to jedyny powód, by zapewnić sobie prywatne kino domowe?

Magia dźwięku wokół nas

Jedną z rzeczy, która najbardziej fascynowała i fascynować będzie w kinie, jest to, jak realnie się czujemy. Prawie, jakbyśmy sami byli w samym środku toczącej się właśnie na ekranie opowieści i nie potrzebujemy do tego efektów 3D. Czemu zawdzięczamy to uczucie? Przede wszystkim odpowiednim rozmieszczeniu głośników w sali kinowej. Podobny efekt możesz osiągnąć we własnym salonie! Wystarczy pamiętać o kilku prostych rzeczach.

Z głośnika centralnego Twojego kina domowego słyszeć będziesz większość dźwięków oraz dialogi, dlatego tak istotne jest, by znajdował się on tam, gdzie ekran. Najczęściej umieszczany jest za telewizorem lub przy ścianie, na której projektor wyświetlać będzie film. Dlaczego? Za pomocą tego prostego i sprytnego manewru, otrzymasz wrażenie, jakby słowa dochodziły bezpośrednio z ust postaci, których perypetie właśnie oglądasz.

Inaczej sytuacja ma się w przypadku niskich dźwięków dodatkowych. Za ich wydobywanie odpowiada subwoofer – to głośnik z własnym, wbudowanym wzmacniaczem, dlatego umieszczając go, pamiętaj o tym, by obok dostępne było gniazdko. Człowiek nie jest w stanie określić, z którego miejsca pochodzą te dźwięki, dlatego subwoofer umieść tam, gdzie jest Ci wygodnie.

Zwróć uwagę również na głośniki efektowe (surround), które emitują niewielki procent dźwięków. Możesz zdecydować się na ich niewielkie rozmiary, a umieścić je na przykład w ścianie lub nawet… W suficie! Głośniki te odpowiadają za efekty, dzięki czemu będziesz mieć wrażenie, że dobiegają z różnych miejsc, tworząc niesamowite wrażenie głębi.

O czym jeszcze pamiętać w przypadku głośników? Cały zestaw kup od jednego producenta, bowiem marki potrafią znacząco się od siebie różnić nie tylko jakością, ale i barwą dźwięku.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Najlepsza jakość obrazu

Zastanawiasz się nad tym, czy zdecydować się na telewizor, czy projektor 4K? Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i oba zapewnią Ci wyjątkowe doświadczenia. O czym musisz pamiętać, gdy chodzi nie o fonię a wizję Twojego domowego kina?

Zadbaj o odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia!

Na pewno wielokrotnie zorientowałeś się, że w oglądaniu filmu czy serialu przeszkodziło Ci wpadające do pomieszczenia światło. Dlatego pierwszym krokiem jest zadbanie o to, by okna Twojego salonu posiadały wystarczająco szczelne rolety (świetną opcją są na przykład rolety dzień-noc), dzięki czemu w każdej, dogodnej dla siebie porze, będziesz mógł zasiąść do oglądania.

Duży format ekranu

Czy wiesz, że im większy ekran, tym mniej nasz wzrok się męczy? Dlatego tak świetnym rozwiązaniem są projektory, jeśli tylko masz odpowiednio dużo miejsca! Nie musisz nawet wyposażać się w odpowiedni ekran płócienny – wystarczy odpowiednio duża przestrzeń gładkiej białej lub szarej ściany, na której obraz równie doskonale będzie widoczny. Jeżeli decydujesz się na telewizor, wybierz jak najlepszą możliwą jakość. Świetnym rozwiązaniem będzie umieszczenie go na wysięgniku, na przykład z sufitu, a także wybranie modelu z zaokrąglonymi bokami.

Zanim zasiądziesz przed ulubionym filmem…

Ostatnią, równie ważną jednak częścią kina domowego, jest amplituner. Do czego służy? Jest to nie tylko wzmacniacz dźwięku i procesor wideo, ale też urządzenie, do którego podłączysz wszystkie pozostałe elementy Twojego domowego kina. Upewnij się, że posiada on odpowiednią ilość wejść na system audio i system wideo, a także wejść HDMI na to urządzenie, dzięki któremu oglądać będziesz film lub serial (może to być na przykład dekoder, odtwarzacz do gier jak Xbox czy Playstation, Blu-ray lub komputer).

Fot. Cottonbro/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*