MAJSTERKOWANIE I NAPRAWA

Jak przygotować się do pierwszej dłuższej trasy autem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować się do pierwszej dłuższej trasy autem?

Artykuł sponsorowany

Nadeszły wakacje, a wraz z nimi okres wyjazdów i urlopów. Dla wielu młodych kierowców oznacza to wyruszenie w pierwszą w życiu długą trasę samochodem oraz być może pierwszą jazdę po innym dużym mieście. Długa trasa wymaga odpowiedniego przygotowania oraz planowania. Zobacz, jak zaplanować pierwszą długą trasę autem. 

Sprawdź stan techniczny auta

Przed długą trasą koniecznie sprawdź stan techniczny auta. Skontroluj również poziomy oleju, płynu hamulcowego, kup zapas płynu do spryskiwaczy tak, żeby nic po drodze Cię nie zaskoczyło. Pewność, że wszystko w samochodzie działa bez zarzutu da Ci spokój psychiczny. Upewnij się także, że masz ważne ubezpieczenie, kary za jazdę autem bez OC są naprawdę wysokie, a do tego ubezpieczalnia pokryje koszty ewentualnych napraw w przypadku na przykład stłuczki. Jeśli ubezpieczenie wygasło, przed wyruszeniem w trasę koniecznie wykup nowy pakiet. W znalezieniu najbardziej korzystnej i odpowiadającej Twoim potrzebom oferty pomoże Ci porównywarka OC, dzięki której łatwo i szybko przejrzysz dostępne dla Ciebie pakiety. 

Poczuj się pewnie za kierownicą

Jeśli jesteś jeszcze niedoświadczonym kierowcą, poświęć trochę czasu na to, żeby poczuć się za kółkiem naprawdę pewnie. Dzięki całkowitej stabilności i sprawności przy prowadzeniu samochodu będziesz w stanie przebyć trasę spokojnie i bez zbędnych nerwów. Jeśli wybierasz się na przykład do dużego miasta, w którym jeszcze nie byłeś, poćwicz jazdę po mieście, zmianę pasów, jazdę na rondzie i dynamiczne włączanie się do ruchu. Tylko wtedy bez stresu pokonasz całą drogę. Pamiętaj też, że możesz wykupić jazdy doszkalające. Warszawa lub inne duże miasto w Polsce może okazać się pełne trudności i pułapek dla młodego kierowcy. Żeby uniknąć niebezpiecznych i przerażających sytuacji, wykup dodatkowe jazdy z instruktorem. 

Fot. Mr. Music/Adobe Stock

Zaplanuj przerwy

Jeśli wybierasz się w podróż ze Szczecina w Bieszczady, przygotuj się na długą jazdę. Prowadzenie auta przez długi czas jest wyczerpujące zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Nienaturalna pozycja, w jakiej znajduje się ciało oraz towarzyszące sytuacji na drodze napięcie mogą wywoływać bóle pleców, głowy, karku oraz oczywiście osłabiać koncentrację. Podczas długiej podróży zaplanuj przystanki, podczas których rozprostujesz kości i odzyskasz siły. Jeśli trasa jest naprawdę długa, nie wahaj się przed wykupieniem noclegu w połowie drogi, by odpocząć i wyspać się przed dalszym wyruszeniem w trasę. Może wieloletni kierowca bez problemu poprowadzi samochód przez sześć godzin bez przerwy, jednak dla osób dopiero nabierających doświadczenia, już nawet dwie lub trzy godziny za kółkiem mogą okazać się wyczerpujące. Nie przejmuj się tym, co myślą inni czy narzekaniem pasażerów. To Ty jesteś kierowcą i jeśli nie czujesz się na siłach, by dłużej prowadzić, zrób sobie przerwę na wypicie kawy i regenerację. 

Dobrym pomysłem jest też jazda z innym kierowcą, który w razie spadku formy może Cię zastąpić. Zwłaszcza, jeśli planujesz wyjechać w trasę bardzo wczesnym rankiem, jeszcze przed południem możesz poczuć duże zmęczenie. W takiej sytuacji warto mieć kogoś, kto zamieni Cię na miejscu kierowcy i pozwoli Ci odpocząć. 

Długa trasa dla początkującego kierowcy to stres i duże obciążenie. Bądź dla siebie wyrozumiały i daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz. Pamiętaj, żeby nie poddawać się presji i namowom pasażerów na przykład, żeby jechać szybciej lub pominąć postój. Kto siedzi za kółkiem, ten rządzi w aucie!

Zdjęcie główne: Alena Ozerova/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*