TECHNOLOGIA I INFORMATYKAUMIEJĘTNOŚCI

Do pracy i do szkoły – krótki przegląd uniwersalnych urządzeń mobilnych

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Do pracy i do szkoły – krótki przegląd uniwersalnych urządzeń mobilnych

Artykuł sponsorowany

Pandemia przyczyniła się do zmian w sposobie użytkowania urządzeń mobilnych. Młodzież przestała korzystać z laptopów czy smartfonów wyłącznie w celach rozrywkowych. Praca zdalna również stawia pewne wyzwania co do jakości i funkcjonalności sprzętu. Sprawdź bez jakich narzędzi nie obędziesz się w 2023 roku! 

Urządzenia mobilne – krótka charakterystyka

Z definicji wynika, że do urządzeń mobilnych (przenośnych) klasyfikuje się sprzęt, który nie wymaga połączenia przewodowego z zasilaniem, a gabaryty aparatów umożliwiają ich przenoszenie z miejsca na miejsce. Należą do nich telefony komórkowe, laptopy 2w1, czytnik e-booków, odtwarzacze MP3 i MP4, aparat fotograficzny oraz konsole do gier. Posiadają często opcję bezprzewodowego połączenia się z Internetem, co w podróży okazuje się szczególnym udogodnieniem. 

Co uwzględnić przy zakupie laptopa? 

Laptop to niezastąpiony towarzysz każdego pracownika home office, ale nie tylko. Coraz więcej wykładowców udostępnia materiały na specjalnych platformach, których wygodny przegląd jest możliwy za pośrednictwem przenośnego komputera. Wybór “tego jedynego” to nie lada wyzwanie dla technologicznych laików, dlatego przedstawiamy cztery najważniejsze kryteria, o których warto pamiętać przy wyborze tego typu urządzenia. Oto one: 

  • Procesor, czyli mózg całej operacji – w pierwszej kolejności weź pod uwagę jednostki Intel Core i3, i5 oraz i7. Te modele cechuje dobra wydajność zapewniająca sprawną obsługę sprzętu; 
  • Dysk twardy – powszechny parametr to 5400 obr/min (jeżeli jednak posiadasz nieco większy budżet, zainwestuj w dysk z większą prędkością – 7200 obr/min); 
  • Bateria – to zmora niemal każdego użytkownika, dlatego jeżeli często przemieszczasz się i nie masz stałego dostępu do prądu to w pierwszej kolejności zwróć uwagę na ilość komor w akumulatorze (pod żadnym pozorem nie wybieraj baterii trzech lub czterech komorowych ze względu na niezwykle małą wydajność); 
  • Pamięć RAM – ilość pamięci RAM to jedno, drugim kryterium jest częstotliwość jej pracy. To czynnik, który nierzadko jest pomijany przez osoby podejmujące decyzje konsumenckie. 

Wielofunkcyjny smartfon 

Kolejnym z urządzeń towarzyszącym uczniom i pracownikom jest smartfon. Podobnie, jak w przypadku laptopów kluczową rolę odgrywają takie parametry, jak procesor, ilość pamięci RAM oraz żywotność baterii. Warto pamiętać o tym, że na jej wytrzymałość wpływa sposób użytkowania telefonu, a w zasadzie to, jakie czynności na nim wykonujesz. Jeżeli telefon służy Ci dodatkowo do celów rozrywkowych, np. gry czy oglądania filmów na Netflixie, postaw na model z pojemną baterią i błyskawicznym ładowaniem. 

Fot.: Maxim Ilyahov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*