Fasolka szparagowa to jedno z bardziej popularnych warzyw strączkowych. Wyróżnia ją intensywny smak, chrupkość, a także niska kaloryczność, dlatego mogą sięgać po nią wszyscy koneserzy zdrowych i smacznych przekąsek. Dowiedz się, jak przygotować fasolkę, aby cieszyć się jej niezrównanym smakiem i bogactwem witamin.
Świeża fasolka szparagowa – zarówno jej żółta, jak i zielona odmiana – jest niestety dostępna jedynie w sezonie. Jeśli chcesz jednak czerpać z wartości odżywczych fasoli przez cały rok oraz wykorzystać ją do Twoich potraw i przekąsek, możesz sięgnąć po mrożonki. Wbrew powszechnym opiniom są równie wartościowe jak ich świeże odpowiedniki. Mrożona fasolka szparagowa zachowuje wszystkie składniki odżywcze, a jeśli przygotujesz ją w prawidłowy sposób, będzie tak samo smaczna i aromatyczna, co warzywa kupione na straganie lub zebrane z ogrodu.
Po zakupie fasolkę szparagową zostaw w otwartej siatce w kuchni. Najbardziej odpowiada jej temperatura pokojowa, dlatego nie musisz przechowywać jej w lodówce. Strączki fasolki żółtej i zielonej powinny być zdrowe, bez przebarwień czy uszkodzeń. Końcówki z obu stron powinieneś lekko obciąć, używając do tego celu małego nożyka. Jeśli przy obcinaniu ogonków zauważysz łyko, czyli włókno wystające z wnętrza fasoli, jest to znak tego, że masz do czynienia ze starszą fasolą. Jej czas gotowania będzie dłuższy niż w przypadku młodych sztuk. Po odcięciu końcówek fasolkę należy dokładnie umyć. Większe kawałki możesz pociąć. Oczyszczone strąki fasolki wrzuć do lekko osolonej, wrzącej wody. Do ugotowania pół kilograma fasoli potrzebujesz 2 litrów wody i łyżeczki soli.
Czas gotowania fasolki szparagowej powinieneś uzależnić od tego, czy używasz młodych, czy starych strączków. Młodsze strąki fasoli są bardziej miękkie, gotują się więc nieco szybciej. Powinieneś także zwrócić uwagę na kolor fasoli: żółta gotuje się szybciej niż zielona. Od momentu zagotowania wody fasolkę żółtą powinieneś gotować 5–12 minut. W przypadku fasolki zielonej powinieneś trzymać ją w gotującej wodzie dłużej, 8–18 minut. Jeśli korzystasz z mrożonek, nie rozmrażaj ich zawartości wcześniej, ale wrzuć fasolkę prosto do gotującej się wody. Aby wzmocnić intensywność smaku fasolki, podczas gotowania możesz dodać łyżeczkę soli. Nie ma jednego ustalonego schematu czasowego gotowania fasoli szparagowej. Dobrze zrobisz, jeśli po paru minutach sprawdzisz, czy pojedynczy strączek jest ugotowany: możesz to zrobić, nakłuwając go widelcem lub próbując. Dobrze ugotowana fasolka szparagowa, i żółta, i zielona, powinna być miękka z zewnątrz, ale krucha i chrupka w środku. Pamiętaj, że rozgotowana fasolka będzie całkiem miękka, co sprawi, że będzie się łatwo rozpadała, a to pozbawi ją jej wyrazistego smaku. Fasolka szparagowa najlepiej smakuje od razu po ugotowaniu, dlatego nie zwlekaj z jej degustacją. Wystarczy, że odcedzisz ją na sitku i jest gotowa do jedzenia.
Większość warzyw na skutek wysokiej temperatury wrzenia traci część swoich minerałów i witamin. Jeśli zależy Ci na zachowaniu jak największej liczby składników odżywczych, zaleca się gotowanie fasolki szparagowej na parze. W ten sposób zachowasz nie tylko jej oryginalny smak i aromat, ale także kolor, a przede wszystkim soczystość oraz wyjątkową chrupkość. Aby ugotować fasolkę szparagową na parze, nie musisz mieć parowaru. Ułóż ją w durszlaku, który nałożysz na garnek z gotującą się wodą. W zależności od tego czy gotujesz młodą, czy starą fasolkę, potrwa to 10–20 minut.
Zdjęcie główne: Pixabay