ROZRYWKA

Kiedy wręczyć personalizowane, a kiedy uniwersalne podarunki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Kiedy wręczyć personalizowane, a kiedy uniwersalne podarunki?

Artykuł sponsorowany

Czy Twoja relacja z osobą, której imieniny lub urodziny zbliżają się wielkimi krokami jest wystarczająca, by kupić jej coś osobistego? Czy koleżankę lub kolegę z pracy warto obdarować spersonalizowanym podarunkiem? A komu absolutnie nie wypada dać takiego prezentu? Jeśli też cię to zastanawia, koniecznie przeczytaj, jak odnaleźć się w podarunkowym savoir-vivre! 

Kwiaty i czekoladki – czyli prezenty uniwersalne

Najbardziej powszechnymi i najbezpieczniejszymi prezentami są kwiaty i czekoladki. Idealnie sprawdzą się w niezobowiązujących sytuacjach, a także dla niepewnych relacji. Powinny zostać odczytane jako miły, ale niezobowiązujący gest. Jeżeli nie jesteś pewien, jaki prezent będzie odpowiedni albo też nie chcesz, żeby obdarowywana osoba poczuła się niekomfortowo, a nie znasz jej granic i upodobań, z pewnością możesz zdecydować się właśnie na drobne słodkości albo kwiaty – chociaż te ostatnie preferowane są raczej jako podarunki dla kobiet. 

Idealnym rozwiązaniem na prezenty biznesowe są czekoladki dla firm. To elegancki, uniwersalny i stosunkowo niedrogi podarunek, doskonały w sytuacjach profesjonalnych. Pamiętaj, że jeśli z kimś łączy Cię relacja czysto biznesowa, znacie się z pracy i nie nawiązujecie kontaktów poza nią, nie powinieneś obdarowywać go drogimi prezentami. W takim przypadku nic nie sprawdzi się lepiej niż uniwersalny drobiazg.

Mniej oczywiste upominki – czyli uniwersalnie, ale z osobistą nutą

Prezenty, w których wykazujesz się pewną inicjatywą, a przede wszystkim jakimś stopniem znajomości obdarowywanej osoby, nie są już stuprocentowo uniwersalne. To nadal mogą być drobiazgi, ale nie mają już tak bezosobowego charakteru. Najlepiej jest zdecydować się na nie w sytuacjach, kiedy znasz kogoś na tyle, by określić jego upodobania i lubisz tę osobę, ale nie łączy Was głęboka relacja. Żeby kupić taki prezent możesz po prostu odwiedzić sklep z kawą lub herbatą, sieciówkę z wyposażeniem domowym czy księgarnię. Obdarowanie kogoś upominkiem tego typu wymaga bycia z nim bliżej – musisz wiedzieć, czy i jaką kawę lub herbatę pije, czy lubi ozdóbki do domu albo po jakie książki i filmy najchętniej sięga. Z drugiej strony nie są to prezenty wymagające znania się na wylot – często takie informacje da się „wyciągnąć” z codziennych rozmów. 

Drobiazgi odnoszące się do zainteresowań lub nawyków obdarowywanej osoby są doskonałym pomysłem dla współpracowników, z którymi często rozmawiasz i nawiązujesz powoli relację koleżeńską, a także dla kolegów i koleżanek ze studiów czy szkoły. Będą też idealnym rozwiązaniem dla dalszych krewnych, z którymi rzadko się widujesz. 

Coś specjalnego – czyli prezenty personalizowane

Grupą docelową osobistych podarunków są najbliżsi Ci ludzie. Możesz wręczyć im upominki powiązane z Waszymi wspólnymi wspomnieniami, pasjami danej osoby czy po prostu intymne i wskazujące na poziom Waszej relacji. Przykładem takiego prezentu jest z pewnością biżuteria bursztynowa, jeśli obdarowywana przez Ciebie osoba preferuje jej noszenie. Tak naprawdę w przypadku prezentów personalizowanych – które mogą, choć nie muszą, być drogie – najważniejsze są upodobania drugiej osoby. Prezent ma sprawić jej radość, być przydatny i pokazywać, że znasz obdarowywanego i poświęciłeś czas na wybranie upominku. Nie chodzi oczywiście o to, że powinieneś spędzać godziny na zastanawianie się nad prezentem! To czas Waszej znajomości i wzajemne zaangażowanie sprawiają, że wybór podarunku jest taki, a nie inny – a nawiązywanie głębokich relacji po prostu trwa.

Fot. Jackie S/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*