HOBBYROZRYWKA

Jakie kryteria brać pod uwagę przy zakupie roweru?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie kryteria brać pod uwagę przy zakupie roweru?

Artykuł sponsorowany

Kolarstwo to wspaniały sport, a także satysfakcjonujące hobby. Nieważne, czy jest Ci potrzebny do sprawnego poruszania się po mieście, dbania o formę fizyczną, rekreacji czy relaksu, dobry rower to klucz do czerpania przyjemności z jazdy. Na starym składaku bez przerzutek i amortyzacji jazda to męczarnia. Oszczędź sobie więc niemiłych doświadczeń i dowiedz się, jakimi kryteriami kierować się podczas wybierania i zakupu roweru. 

Przeznaczenie roweru  

W zależności od tego, gdzie i w jaki sposób planujesz eksploatować swój rower, musisz wziąć pod uwagę nieco inne jego właściwości. Jeśli mieszkasz w bloku, a rowerem chcesz jeździć na przykład do pracy czy po zakupy, skup się przede wszystkim na tym, ile waży jednoślad. Wnoszenie stalowej ramy roweru po schodach na trzecie piętro może i wpłynęłoby długofalowo na stan Twoich bicepsów, jednak prędzej skończyłoby się to pewnie przepukliną.

Rowery miejskie są najczęściej wykonane z aluminium lub jeszcze lżejszego karbonu. Taki rower bez problemu podniesiesz i zaniesiesz do mieszkania. Nie będzie on sprawiał problemów, jeśli okaże się, że w mieście musisz przenieść go przez nieprzejezdny odcinek ścieżki.

Jeśli z kolei lubisz ekstremalną jazdę, turystykę leśną, a nawet górską, rower musi być przede wszystkim wytrzymały, odporny na uderzenia, skoki oraz posiadać dobrą amortyzację. Żeby jazda na nierównej trasie była przyjemna, a nie bolesna, zadbaj o miękkie i wygodne siodełko. Istnieje wiele sportów, w których możesz wykorzystać rowery. Trekking czy triatlon są jednymi z nich.

Rodzaj i rozmiar ramy  

W zależności od tego, czy rowerem będzie jeździć kobieta czy mężczyzna, rama powinna mieć nieco inny kształt. Rowery męskie mają wyższą ramę i inny kształt niż rowery damskie. Jest tak po to, żeby zapewnić kolarzom każdej płci jak największy komfort podczas jazdy.

Wygląd ramy różni się także w zależności od rodzaju roweru. Miejski pojazd różni się od górskiego, a szosówka wygląda inaczej niż kolarzówka. Tak jak zawsze, należy dobrać ramę do przeznaczenia roweru oraz jego typu. Nie ma uniwersalnej ramy, ale to, że masz rower górski, nie znaczy, że nie możesz pojechać nim na przejażdżkę po mieście.

Nie bez znaczenia jest także rozmiar ramy. Należy go uzależnić od swojego wzrostu. Od tej zasady nie ma wyjątku, nawet przy kupowaniu roweru dla dziecka musi on być dopasowany do jego wzrostu. Nie można kupować roweru “na wyrost”, ponieważ jazda na takim jednośladzie jest niekomfortowa i niebezpieczna. Rower dla dziecka może być drogi, a odpowiedni tylko przez rok czy dwa, zawsze można zakupić rowery na raty

Średnica kół oraz rodzaj opon  

Ważne przy wyborze roweru jest dobranie odpowiednich kół oraz opon.  Przez małe koła, by przejechać ten sam odcinek drogi, trzeba pedałować dużo więcej niż przy kołach o dużej średnicy. Rozmiar kół liczony jest w calach i nie wszystkie średnice są kompatybilne z każdą ramą oraz typem roweru.

Zazwyczaj do określonego rodzaju i rozmiaru ramy dobrane są już koła o odpowiednim rozmiarze, jednak często możliwe jest dobranie o około cal większego i mniejszego koła. Szosówki oraz kolarzówki wymagają większej średnicy koła, z kolei rowery do turystyki leśnej i wiejskiej potrzebują szerokich opon, żeby nie zakopywały się w piasku.

Bieżnik również ma znaczenie, ponieważ jego głębokość określa rodzaj i przeznaczenie opon. Rowery do szybkiej jazdy po równym podłożu powinny być jak najgładsze, by bieżnik nie stawiał zbyt dużego oporu na powierzchni. Z kolei na bardziej wymagające szlaki bieżnik powinien być głęboki.

Zdjęcie główne: Murillo de Paula/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*