HOBBY

Chcesz rozpocząć przygodę z wędkowaniem – o tym musisz pamiętać!

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Chcesz rozpocząć przygodę z wędkowaniem – o tym musisz pamiętać!

Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o zanurzeniu się w relaksującym świecie wędkarstwa, znalazłeś się we właściwym miejscu! To szczególne hobby skierowane jest do osób w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności. Pozwala cieszyć się przyrodą, spędzić czas w miłym towarzystwie i odpocząć od codziennych problemów. Chcesz rozpocząć przygodę z wędkarstwem? Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać!

Jak nawinąć żyłkę na kołowrotek?

Upewnij się, że masz przynajmniej 90 metrów żyłki, zanim zaczniesz nawijać ją na kołowrotek. Połóż wędkę płasko, otwórz kabłąk i zawiąż supełek wokół szpuli, a następnie powtórz czynności. Odetnij koniec żyłki blisko kołowrotka. Następnie umieść szpulę z żyłką prawą stroną do góry. Teraz chwyć mocno kołowrotek i zacznij nawijać żyłkę na szpulę. Na koniec przetnij linkę.

Węzły wędkarskie

Poniżej znajduje się kilka podstawowych węzłów, które musisz znać, aby rozpocząć przygodę z wędkowaniem. Kluczową rolę odgrywa ulepszony węzeł klinczowy, który pozwala przyczepić haczyk lub przynętę do żyłki. Zwróć też uwagę na węzeł Palomar, słynący ze swojej wytrzymałości. Dzięki niemu łatwo i szybko połączysz hak z żyłką. Podwójny węzeł chirurgiczny służy do łączenia dwóch odcinków żyłki – przyda się zwłaszcza w przypadku jej rozdarcia. 

Czytanie wody

Aby lepiej namierzyć ryby, warto wiedzieć, gdzie mogą się chować. Taka umiejętność nazywana jest wśród wędkarzy “czytaniem wody”. W jeziorach rybki przeważnie przebywają w chwastach i powalonych drzewach w pobliżu brzegu. Natomiast w rzekach gromadzą się zazwyczaj w pobliżu zatorów i górnej części brzegu (nawisu). W ten sposób mogą łatwiej znaleźć pożywienie i schronić się przed drapieżnikami.

Jak złowić pierwszą rybę?

Wyrzut kołowrotkiem jest prosty i intuicyjny. Musisz przyczepić przynętę i rzucić ją tak daleko, jak to możliwe. Kołowrotek spinningowy wykorzystuje kabłąk (cienkie, druciane ramię), który zapobiega wypadnięciu żyłki ze szpuli. Musisz go obrócić, przytrzymać żyłkę palcem, unieść końcówkę wędki do góry i nieco za siebie (pomyśl o ruchu, którym podnosisz telefon) i zarzucić do przodu za pomocą nadgarstka i łokcia. Kiedy ustawisz wędkę pionowo, zwolnij żyłkę. Jeśli przynęta znajdzie się już w wodzie, odwróć kabłąk z powrotem i zacznij zwijać.

Jeżeli chcesz regularnie wędkować, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Potrzebujesz specjalnej licencji, wędki, kołowrotka, żyłki i zestawu przynęt. Przydadzą Ci się również haczyki, plastikowy lub korkowy spławik i ciężarki wędkarskie.

TROTKA Sklep Wędkarski Warszawa – Jaką wędkę i kołowrotek na grunt?

Hak, żyłka i ciężarek

Zawiąż haczyk na ryby. Zamocuj 1–2 ciężarki, 15–30 centymetrów nad hakiem. Taki ciężar utrzyma przynętę w wodzie i pomoże oddalić ją od brzegu. Spławik sygnalizuje, kiedy ryba bierze, ponieważ porusza się w wodzie w górę i w dół. Większość spławików mocuje się do żyłki za pomocą klipsa sprężynowego. Można je łatwo przesunąć, w zależności od tego, jak głęboko chcesz łowić.

Dlaczego warto korzystać z kołowrotka spinningowego?

Taki kołowrotek pozwala umieścić przynętę dokładnie tam, gdzie znajduje się ryba. Umożliwia rzucanie przynęt na większe odległości i z większą precyzją. Jeżeli chcesz łowić w głębszych wodach, z pewnością Ci się przyda. Co ważne, poradzi sobie nawet z większymi rybami.

Pamiętaj też o odpowiednich akcesoriach. Do pudełka włóż różne przynęty, haczyki, krętliki, ciężarki i narzędzia, takie jak szczypce z długimi noskami. Oprócz tego przyda Ci się pojemnik na żywą przynętę (wiadro z rybką lub pojemniczek na robaki), podłużnica lub skrzynia z lodem (na świeży połów), podbierak i apteczka pierwszej pomocy na wypadek sytuacji awaryjnych.

Pawlus Fishing – Sklep Wędkarski #2. Zestaw dla początkującego spinningisty: Kołowrotek. | #34.

Złap i wypuść

Pamiętaj, by nigdy nie marnować ryby. Jeśli złowisz okaz, który nie przekracza dozwolonego rozmiaru lub nie chcesz go zatrzymać, szybko go wypuść. Obchodź się z nim ostrożnie, wkładając z powrotem do wody. Kiedy rybka zacznie się poruszać i będzie mogła normalnie pływać, puść ją. 

Wędkarstwo to świetny sposób na odstresowanie. Jeśli żyjesz w ciągłym biegu, wspomniane hobby pozwoli Ci zresetować myśli. Wspaniale poprawia samopoczucie, a przy okazji poznasz wielu fascynujących ludzi o podobnych zainteresowaniach!

Fot. Lum3n/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*