BUDOWADOM I OGRÓD

Wygodne miasto dla mieszkańców, czyli jakie? Funkcjonalna architektura miejska

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wygodne miasto dla mieszkańców, czyli jakie? Funkcjonalna architektura miejska

Artykuł sponsorowany

Architektura miejska wiąże się nie tylko z zabudowaniami, lecz także pomniejszymi obiektami, mającymi na celu spełnianie funkcji praktycznej oraz funkcji estetycznej. Zastanówmy się nad tym, czym wyróżnia się mała architektura miejska oraz z jakimi jej elementami miewamy do czynienia na co dzień.

Czym jest mała architektura miejska?

Mała architektura miejska to w gruncie rzeczy zestawienie obiektów, na które na co dzień napotykamy się w publicznej przestrzeni. Obiekty małej architektury są ściśle określane przez prawo budowlane, a o ich definicji decydują takie czynniki, jak funkcja oraz wielkość elementu. Elementy małej architektury muszą także wpisywać się w krajobraz miejski. Co najważniejsze, nie mogą przeszkadzać mieszkańcom. Ich ulokowanie w przestrzeni publicznej wymaga od nas uzyskania odpowiedniego zezwolenia.

Dlaczego wybór odpowiednich elementów architektury miejskiej jest tak istotny?

Elementy, które umieścimy w przestrzeni publicznej, powinny charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami. Ponieważ umieszczamy je w mieście, gdzie często liczy się każdy kawałek przestrzeni, muszą być one przede wszystkim funkcjonalne. Meble miejskie, które stanowią sporą część małej miejskiej architektury, znacząco wpływają na komfort mieszkańców. Mowa tu m.in. o ulicznych koszach na śmieci. Umożliwiają one sprawne pozbycie się odpadów, dzięki czemu ulice są utrzymywane w stałej czystości. Nie można zapomnieć także o obiektach, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Do tej grupy należą m.in. bariery oraz słupki. Kolejną funkcję, którą spełniają elementy małej architektury, jest funkcja informacyjna. Odpowiednio rozstawione tablice informacyjne ułatwiają turystom poruszanie się po mieście.

Jak widać na wyżej wymienionych przykładach, elementy małej architektury powinny spełniać różnorodne funkcje. W związku z tym wybór tych odpowiednich jest naprawdę znaczący. Poza przydatnością powinna cechować je także schludna estetyka. To, czy będą harmonijne z daną okolicą w znaczący sposób wpływa na samopoczucie mieszkańców miasta, a także na chęć odwiedzania go przez przyjezdnych.

Jakie meble miejskie możemy wyróżnić?

Wśród mebli miejskich, które codziennie napotykamy w przestrzeni publicznej, wymienić można ławki, siedziska, leżaki i stoły mające na celu zapewnienie komfortu mieszkańcom. Kolejnymi elementami z tej kategorii są kosze na śmieci, donice, stojaki rowerowe, słupki, bariery, kraty pod drzewa, tablice i gabloty, a nawet słupy ogłoszeniowe. Jest to kategoria naprawdę obszerna i znacząca. Są to elementy wpisujące się w codzienny, miejski krajobraz.

Gdzie można znaleźć meble miejskie, które są nie tylko funkcjonalne, lecz także ciekawe pod względem estetyki?

Do kogo zwrócić się, gdy interesuje nas mała architektura? Producent małej architektury miejskiej JUMAT S.C ma w swojej ofercie liczne przykłady obiektów małej architektury, które doskonale wpisują się w różnorodne style architektoniczne, a ponadto są niezwykle funkcjonalne. Produkty, które produkuje ta firma, świadczą o niebywałej kreatywności i profesjonalizmie zatrudnionych przez niego projektantów. Jest to marka, której zdecydowanie warto zaufać.

Fot.: Samson Katt/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*