DOM I OGRÓDROŚLINY

Uprawy hydroponiczne – rolnictwo przyszłości

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Uprawy hydroponiczne – rolnictwo przyszłości

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Współczesne rolnictwo stoi w obliczu bardzo poważnych wyzwań, które wynikają z rosnącej populacji ludzkiej, katastrofy klimatycznej oraz malejących zasobów wody pitnej i powierzchni gruntów rolnych. Jedną z odpowiedzi na problemy, z jakimi musi zmierzyć się dzisiaj rolnictwo, są uprawy hydroponiczne. Czym są i jak pomagają ograniczyć wpływ rolnictwa na środowisko naturalne. O tym dowiedz się z niniejszego artykułu.

Uprawa hydroponiczna – na czym polega?

Hydroponika jest rozwiązaniem, które niweluje konieczność wykorzystania gruntu do uprawy roślin. Choć może wydawać się to niewiarygodne, to rośliny nie potrzebują gruntu do wzrastania. Koniecznym warunkiem jest obecność wody, dwutlenku światła słonecznego oraz związków odżywczych. Uprawy hydroponiczne wykorzystują właśnie tę zasadę. Grunt jest tutaj zastąpiony przez specjalnie przygotowane podłoże mineralne bądź roztwór wodny. To właśnie one stanowią źródło pożywki dla korzeni rośliny.

Dodatkowo uprawa hydroponiczna odbywa się w warunkach kontrolowanej atmosfery. W związku z tym jesteśmy w stanie każdej roślinie zapewnić dokładnie warunki (naświetlenie, wilgotność, temperatura), jakie są najkorzystniejsze dla jej wzrastania.

Jak uprawy hydroponiczne redukują wpływ na środowisko?

Sama hydroponika nie rozwiąże wszystkich problemów, w obliczu których stoi dzisiejsze rolnictwo. Niemniej jednak hydroponiczne uprawy to jedna z cegiełek, która może pomóc uniknąć kryzysu żywnościowego i jego następstw. Wynika to z korzyści, jakie płyną z tego sposobu uprawy roślin.

  • Zużycie jest mniejsze o 95% – jest to możliwe dzięki zamkniętemu obiegowi wody, a także bardzo precyzyjnemu nawadnianiu, które wynika z pełnej automatyki uprawowej.
  • Kilkunastokrotne zmniejszenie zapotrzebowania na powierzchnię gruntową – malejący dostęp do gruntów rolnych staje się dzięki temu mniejszym problemem w uprawie.
  • Ograniczenie zużycia energii – hydroponiczne uprawy mogą generować niemal zerowe koszty energii elektrycznej. Wszystko dlatego, że można zasilać je wyłącznie odnawialnymi źródłami energii, takimi jak fotowoltaika czy pompy ciepła.
  • Redukcja emisji zanieczyszczeń chemicznych do wody i gleby – zamknięty obieg wody, niekorzystanie z gruntów i dozowanie właściwych ilości odżywek pozwala w bardzo dużym stopniu zredukować emisję związków chemicznych do gleby, wody i atmosfery.
  • Obfitsze plony – mniejsza powierzchnia pozwala uzyskać większą ilość plonów niż rozległe pola uprawne. Jednocześnie zbiory odbywają się nawet kilkukrotnie częściej w ciągu roku niż na uprawach gruntowych.

Plantainer – metoda rolnictwa korzystna dla środowiska i upraw

Plantainer to technologia opracowana przez firmę Hydropolis. Polega ona na zaadaptowaniu kontenera morskiego 40 HC na potrzeby upraw hydroponicznych. Rozruch uprawy w Plantainerze możliwy jest zastosowaniu pełnej automatyki uprawowej oraz stacji wysiewowej. Rozwiązanie to umożliwia uprawę sałat, ziół, kwiatów i innych roślin, które mogą być uprawiane na farmach hydroponicznych.

Plantainer łatwo jest dostosować do indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa. Co więcej – rozwiązanie to jest mobilne, dzięki czemu daje duże możliwości w aranżowaniu gospodarstwa oraz prowadzeniu różnych procesów logistycznych.

Uprawy hydroponiczne – podsumowanie

Hydroponiczne uprawy są jednym z rozwiązań, dzięki którym w niedalekiej przyszłości możemy rozwiązać problem kryzysu żywnościowego. Wyzwania, przed jakimi stoi współczesne rolnictwo wymagają wykorzystywania nowoczesnych technologii, dlatego rozwój hydroponiki pozwala mieć nadzieję na lepszą przyszłość w tym zakresie.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*