DOM I OGRÓD

Jaki klimatyzator wybrać – na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 9 min. aby przeczytać ten wpis
Jaki klimatyzator wybrać – na co zwrócić uwagę?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dawniej klimatyzacja kojarzona była tylko z przestrzenią biurową, obecnie jednak staje się normą w wielu prywatnych domach i mieszkaniach. Wybór odpowiedniego klimatyzatora do domu czy biura to nie lada wyzwanie. Taki sprzęt musi być odpowiednio dostosowany.

Przed zakupem powinniśmy odpowiedzieć sobie też na wiele pytań. Czy nasz klimatyzator ma tylko chłodzić, czy powinien posiadać także funkcję ogrzewania? Jaką moc musi mieć, by spełniał wszystkie nasze oczekiwania? Lepiej wybrać klimatyzator typu split, a może zdecydować się na sprzęt przenośny? Komu zlecić montaż klimatyzacji? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań! Sprawdź!

Czym jest klimatyzator?

Klimatyzatorem nazywamy urządzenie składające się ze skraplacza, parownika i sprężarki. Sprzęt ten posiada też zawór rozprężny, którego zadaniem jest regulacja przepływu czynnika chłodniczego do parownika.

Z uwagi na to, że sprężarka pracuje dosyć głośno, klimatyzatory podzielono na dwie jednostki – przynajmniej jedną jednostkę wewnętrzną i jedną jednostkę zewnętrzną. Jednostka zewnętrzna zawiera skraplacz i sprężarkę, natomiast do jednostek wewnętrznych klimatyzatorów należą wentylator i parownik.

Oba moduły połączone są specjalnymi przewodami, czyli instalacją freonową, w której płynie czynnik chłodniczy. Czynnik przepływa przez układ, zmieniając swój stan skupienia. Procesowi temu towarzyszy silna wymiana ciepła. W trybie chłodzenia dochodzi do odparowania czynnika w parowaczu (pobranie ciepła z pomieszczenia), natomiast w skraplaczu ciepło zostaje oddane do otoczenia.

Jednostkę zewnętrzną – zapewniającą skuteczność chłodzenia, ale i emitującą hałas – bez problemu możemy umieścić na ścianie zewnętrznej budynku, z dala od ludzi. Klimatyzator podzielony na dwie części to tzw. klimatyzator split. Coraz częściej takie urządzenia działają także jako pompa ciepła, a wszystko to dzięki odwróconemu układowi chłodniczemu.

Klimatyzator przenośny… czyli jaki?

Klimatyzatorem przenośnym (monoblokowym) nazywamy urządzenie, w którym skraplacz i parownik znajduje się w jednej obudowie, a ciepłe powietrze usuwane jest za pomocą rury z wylotem skierowanym na zewnątrz pomieszczenia.

Dobry klimatyzator przenośny to spory wydatek, a ich wydajność chłodnicza nie jest zbyt wysoka. Jeżeli jednak zastanawiasz się, jaki klimatyzator przenośny wybrać, zwróć uwagę przede wszystkim na wielkość miejsca, które chcesz schłodzić, liczbę osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu oraz liczbę okien.

Musimy pamiętać, że przenośny klimatyzator może być używany jedynie w pomieszczeniach z oknami, ponieważ to przez nie wyprowadzana jest rura. Klimatyzator przenośny sprawdza się także we wnętrzach, gdzie zamontowane jest okno z luftem, dzięki czemu przepływ gorącego powietrza do wnętrza mieszkania jest ograniczony.

Klimatyzatory stacjonarne typu split – rodzaje

Ze względu na typ montażu możemy wyróżnić:

  • Klimatyzator ścienny – klimatyzatory ścienne posiadają często wiele dodatkowych funkcji, są też tanie i proste w montażu oraz serwisowaniu.
  • Klimatyzator podłogowo-podsufitowy – w obrębie tych klimatyzatorów możemy wyróżnić modele sufitowe, podłogowo-sufitowe i podłogowe. Najczęściej spotkać możemy je w hotelach, restauracjach czy sklepach i innych obiektach użyteczności publicznej.
  • Klimatyzator kasetonowy – tego typu klimatyzator rozprowadza powietrze wzdłuż sufitu w cztery strony, dlatego jest świetnym rozwiązaniem w dużych pomieszczeniach jak np. galerie handlowe, hipermarkety czy biura. Instaluje się go w przestrzeni sufitu kasetonowego, podwieszanego i można go zabudować.
  • Klimatyzator kanałowy – spotykany jest najczęściej w budynkach użyteczności publicznej i biurach. Jeden klimatyzator może rozprowadzić powietrze po wielu pomieszczeniach.
klimatyzator
Fot. Lucio Alfonsi/pixabay.com

Uwzględniając z kolei liczbę modułów zewnętrznych, wyodrębnić należy klimatyzatory pojedyncze, Multi Splity oraz systemy VRV. Klimatyzatory mogą posiadać jedynie opcję chłodzenia lub być wyposażone także w system grzewczy. Natomiast biorąc pod uwagę budowę podzespołów, możemy je sklasyfikować jako modele klasyczne (ze zwykłą sprężarką i stałymi obrotami. Wyłączają się, gdy pomieszczenie osiągnie określoną temperaturę) oraz modele inwerterowe, gdzie obroty sprężarki są płynnie regulowane (to droższe, ale bardziej energooszczędne rozwiązanie).

Klimatyzator przenośny a klimatyzator split – różnice

Modele przenośne i klimatyzatory typu split różnią się między sobą m.in. poziomem głośności pracy, rodzajem odprowadzania ciepłego powietrza, efektywnością, ilością pobieranego prądu i sposobem montażu.

Jeżeli pod uwagę weźmiemy poziom emitowanego hałasu, to przewagę uzyskują klimatyzatory split. Dzięki temu, że klimatyzacja split składa się z modułu zewnętrznego i wewnętrznego, nie hałasuje w budynku i skutecznie odprowadza gorące powietrze na zewnątrz.

W przypadku urządzeń przenośnych ciepło wydmuchiwane jest z tyłu urządzenia i powinno być odprowadzane na zewnątrz, co sprawia, że klimatyzowane pomieszczenie musi być wyposażone w okna, które należy uchylić. To z kolei negatywnie wpływa na efektywność pracy klimatyzatora.

Klimatyzator stacjonarny split zużywa mniej prądu niż urządzenia przenośne i posiada dodatkowe funkcje, które pozwalają nam znacząco zaoszczędzić na rachunkach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora?

Wybór odpowiedniego klimatyzatora i dobór modelu do pomieszczenia są niezwykle ważne. Kupując sprzęt, należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak moc chłodnicza, rodzaj jednostki wewnętrznej, cicha praca, zużycie prądu (klasę energetyczną), wydajność (przepływ powietrza), pobór mocy, regulacja nawiewu i zakres temperatury pracy klimatyzatora. Warto wziąć pod uwagę także rodzaj czynnika chłodzącego.

O efektywności klimatyzatora decyduje jego moc chłodnicza. Ilość mocy chłodniczej podawana jest w kW. Aby wstępnie obliczyć moc chłodniczą, należy określić w metrach wielkość powierzchni użytkowej i pomnożyć tę liczbę przez 100. Wynik wskaże nam najlepiej dostosowaną moc klimatyzatora w Watach. Jeżeli więc powierzchnia, którą chcemy ochłodzić wynosi 70 m2 to 70 mnożymy przez 100, co daje nam 7000 W, czyli 7,0 kW (klimatyzator z taką mocą chłodniczą będzie wówczas najodpowiedniejszy).

Warto znać także pojęcie współczynnika COP oraz EER (wydajności grzewczej i wydajności chłodniczej). To stosunek pobieranej mocy elektrycznej do energii wytworzonej w celu chłodzenia lub grzania. Jeżeli COP wynosi więc np. 3,5, będzie to oznaczało, że na jedną jednostkę zużytego prądu klimatyzator dostarczy nam 3,5 jednostki energii grzewczej. Im współczynniki COP i EER są większe, tym efektywność energetyczna klimatyzatora jest wyższa.

Inne funkcje klimatyzatorów to:

  • termostat, dzięki któremu klimatyzator utrzymuje stałą, zaprogramowaną temperaturę w danym pomieszczeniu,
  • pilot, pozwalający nam na zdalne sterowanie klimatyzatorem. Co więcej, czasami czujnik temperatury znajduje się w pilocie, dzięki czemu potrzebne dane zbierane są przy tobie, dla jeszcze większego zapewnienia komfortu,
  • funkcja osuszania, sprawdzająca się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności,
  • oczyszczanie powietrza (pozwala na pozbycie się bakterii, roztoczy czy kurzu),
  • timer pozwalający na ustawienie czasu pracy urządzenia,
  • funkcja umożliwiająca kierowanie powietrza w różnych kierunkach naprzemiennie (ruch oscylacyjny),
  • dostępne są również klimatyzatory z funkcją grzania, idealne na chłodne i zimowe dni.

Montaż klimatyzacji – klimatyzacja Warszawa

Montażem klimatyzacji powinna zająć się firma specjalizująca się w tego typu pracach i wyróżniającą się dużym doświadczeniem w branży oraz profesjonalizmem i szybkim reagowaniem w razie awarii sprzętu.

Montaż warto więc zlecić np. Ekipie HVAC działającej na terenie Warszawy i okolic. Firma oferuje nie tylko montaż, ale i dobór klimatyzacji oraz jej serwisowanie. Ekipa HVAC montuje tego typu sprzęt zarówno w mieszkaniach, domach, jak i sklepach, biurach czy innych obiektach usługowych.

Jaki klimatyzator wybrać? Oto kilka ciekawych propozycji!

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów klimatyzatorów. Podczas zakupu obowiązuje taka sama zasada jak w przypadku urządzeń elektronicznych czy sprzętu AGD. Renomowany dostawca to dłuższa gwarancja i mniejsze ryzyko zakupu nietrwałego produktu. Klimatyzator do mieszkania i domu, a także do firm, biur czy lokali użytkowych oferują takie marki jak np. Samsung, Toshiba Daikin, Panasonic, Rotenso, Gree, Aux, LG, Kaisai, Mitsubishi, Sevra czy Haier.

klimatyzator w pokoju
Fot. Jonathan Borba/pexels.com

Spośród ciekawych modeli wyróżnić możemy np.:

  • Klimatyzator HAIER FLEXIS Plus White Matt 7.0 kW,
  • Klimatyzator Gree Amber Standard Full Black 2.7 kW,
  • Klimatyzator LG Standard Plus 2.5 kW,
  • Klimatyzator HAIER Tundra Plus 3.6 kW,
  • Klimatyzator HAIER Tundra Plus 5.0 kW,
  • i wiele innych.

Jaki klimatyzator do mieszkania, a jaki do domu?

Klimatyzatory przenośne nie wymagają montażu, dlatego większość tego typu klimatyzatorów jest idealnym rozwiązaniem w zabytkowych kamienicach czy mieszkaniach wynajmowanych, gdzie często wymogi instalacyjne są wysokie lub nie ma w ogóle możliwości montażu jednostki zewnętrznej na budynku.

Z kolei osoby mieszkające w domach są w znacznie lepszej sytuacji. Wybór klimatyzatora do domu jednorodzinnego jest dużo prostszy, możemy też zdecydować się na system multi split, który efektywnie chłodzi i zapewnia najwyższy komfort domownikom.

Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Zarówno klimatyzacja stacjonarna jak i mobilna jest bezpieczna dla naszego zdrowia pod warunkiem, że odpowiednio o nią zadbamy. Wszelkie dolegliwości zdrowotne, które przypisujemy klimatyzacji są de facto spowodowane nieodpowiednim doborem klimatyzatora do danego pomieszczenia, nieprawidłowym montażem i użytkowaniem oraz brakiem regularnej konserwacji. Czyszczenie klimatyzacji jest niezwykle ważne, a bez serwisowania bardzo łatwo wyhodować w niej szkodliwą pleśń.Jeżeli klimatyzator do mieszkania czy domu został poprawnie dobrany, zamontowany i jest odpowiednio serwisowany, nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie. Co więcej, okazuje się, że nowoczesne klimatyzatory korzystnie wpływają na samopoczucie osób cierpiących na alergie. Na rynku znajdziemy urządzenia z zaawansowanymi filtrami wyłapującymi różne alergeny oraz sprzęty z systemem jonizacji powietrza.

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*