UMIEJĘTNOŚCI

Jak przygotować się do pisania prac zaliczeniowych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować się do pisania prac zaliczeniowych?

Artykuł sponsorowany

Studia minęły zbyt szybko i nagle znajdujesz się na ostatnim roku, a przed Tobą napisanie pracy dyplomowej? Ten okres bywa wyjątkowo stresujący, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne wskazówki, które pomogą Ci dobrze zorganizować pisanie Twojej pracy!

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę

Ta zasada jest stara jak świat i sprawdza się w większości przypadków. Jeśli kończysz studia po raz pierwszy, nie masz doświadczenia z pisaniem obszernych tekstów zaliczeniowych. Być może już same wymogi co do ilości stron wydają Ci się niemożliwe do spełnienia. W takich przypadkach dobrze jest wziąć kilka głębszych oddechów i dać sobie wystarczająco czasu na organizację. Jeżeli nie znasz swoich możliwości i nie wiesz, jak długo zajmie Ci napisanie pracy, zacznij przynajmniej trzy miesiące przed terminem oddania ostatecznej wersji. Prawdopodobnie zrobisz to szybciej, ale będziesz mieć spokojną głowę i oszczędzisz sobie stresu. Jeśli jednak masz problem z organizacją i potrzebujesz kogoś, kto pokaże Ci, co i jak, z pomocą przychodzą redaktorzy, od lat zajmujący się merytorycznym i językowym wsparciem w pisaniu prac dyplomowych.

Krok po kroku

Zacznij od przygotowania konspektu pracy. Zastanów się, co ma się znaleźć w poszczególnych rozdziałach, a najlepiej przedyskutuj to ze swoim promotorem. Pomocne może się okazać umieszczenie kilku zdań opisujących zakres, który ma się znaleźć w każdym z podrozdziałów – tak, żebyś wiedział, co robić, kiedy już zaczniesz je pisać. Po stworzeniu konspektu, zajmij się szukaniem materiałów teoretycznych: badań, publikacji, książek i artykułów. Zwracaj uwagę na źródło, z którego pochodzą – im bardziej wiarygodne, tym lepiej. Dobrym pomysłem będzie również używanie menedżera bibliografii, dzięki któremu oszczędzisz sobie jej ręcznego wykonywania (i edytowania za każdym razem, kiedy coś zmieni się w Twojej pracy), a także będziesz miał wszystkie swoje materiały zebrane w jednym miejscu. Więcej informacji o pisaniu prac dyplomowych znajdziesz tutaj: redaktorzy.com.

Pisz w sformatowanym dokumencie

W przypadku pracy dyplomowej liczy się nie tylko treść, ale również wygląd. Twoja uczelnia z pewnością określa, jak powinieneś sformatować dokument, w którym powstanie Twój licencjat, magisterka czy inżynierka. Zrób to od razu, a nie będziesz mieć problemu z oceną objętości tekstu i mozolną modyfikacją kilkudziesięciu stron. Jeśli masz problem z ortografią, interpunkcją, stylem lub gramatyką, pomocni mogą okazać się redaktorzy prac dyplomowych. Pamiętaj, że w formalnej pracy dyplomowej poza częścią opracowaną przez Ciebie znajduje się wiele stałych elementów: strona tytułowa (najprawdopodobniej charakterystyczna dla Twojej uczelni), spis treści, spis tabel, rycin i wykresów, bibliografia, oświadczenia i temu podobne. Upewnij się, że umieściłeś je w swojej pracy, zanim złożysz ostateczną wersję w dziekanacie.

Fot.: Kaitlyn Baker/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*