HOBBYROZRYWKA

Czym jest enduro? Wszystko o szkoleniu enduro

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym jest enduro? Wszystko o szkoleniu enduro

Artykuł sponsorowany

Enduro to rodzaj sportu motorowego, który z roku na rok zyskuje coraz większą liczbę miłośników. Dostarcza niezapomnianych emocji i adrenaliny, której na próżno szukać w tradycyjnej jeździe motocyklem. Duże grono miłośników tego sportu przyczyniło się do rozszerzenia oferty niektórych akademii nauki jazdy motocyklem o szkolenie enduro. Jak wyglądają takie kursy?

Czym charakteryzuje się motocykl enduro?

Enduro to dyscyplina sportowa, która wymaga od zawodników jazdy na specjalnych motocyklach. Pojazdy te różnią się od innych modeli pod wieloma względami. Ogólnie rzecz biorąc, motocykle enduro dzielą się na trzy podstawowe klasy: E1, E2 i E3. Pierwsza z nich obejmuje maszyny o pojemności od 100 cm³ do 125 cm³ z silnikiem dwusuwowym i od 175 cm³ do 250 cm³ z silnikiem czterosuwowym, druga z nich – motocykle o pojemności od 175 cm³ do 250 cm³ z silnikiem dwusuwowym i od 290 cm³ do 450 cm³ z silnikiem czterosuwowym, natomiast trzecia – motocykle o pojemności od 290 cm³ do 500 cm³ z silnikiem dwusuwowym i od 475 cm³ do 650 cm³ z silnikiem czterosuwowym. To, co wyróżnia motocykle enduro, to fakt, że posiadają one homologację, przez co są bardzo uniwersalnymi pojazdami, których bez przeszkód można używać również podczas zwyczajnej, codziennej jazdy rekreacyjnej.

Hard enduro, soft enduro i turystyczne enduro

Motocykle enduro można również podzielić ze względu na charakterystykę jazdy. Wyróżnia się hard enduro, soft enduro i turystyczne enduro. Hard enduro to motocykl wyczynowy, który swoimi możliwościami i konstrukcją jest najbardziej zbliżony do motocykla crossowego. Ma on jednak zmienioną charakterystykę silnika i inne ogumienie. Co więcej, motocykl tego typu jest wyposażony w pełną instalację elektryczną.

Soft enduro charakteryzują się nieco cięższą konstrukcją oraz mniejszą mocą silnika. Są to motocykle niezwykle trwałe i niezawodne, odporne na różne czynniki zewnętrzne i mechaniczne. Soft enduro są też bardzo uniwersalne – sprawdzają się zarówno podczas jazdy w terenie, jak i na szosie.

Ostatni rodzaj, czyli turystyczne enduro, to propozycja dla fanów offroadowej, amatorskiej jazdy. Jest to motocykl z segmentu adventure charakteryzujący się mocnym i elastycznym silnikiem, praktycznymi oponami i bardzo dużą wytrzymałością.

Jak wygląda szkolenie enduro?

Jeśli jesteś zainteresowany jazdą enduro, świetną opcją na podszlifowanie swoich umiejętności będzie szkolenie enduro. Akademie nauki jazdy często oferują atrakcyjne pakiety w tym zakresie. Dużą popularnością cieszą się np. nauka jazdy szutrowej, górskiej czy po piachu i błocie. Podczas szkoleń można nabyć takich umiejętności jak odpowiednie ustawienie motocykla do jazdy, balans i panowanie nad masą pojazdu, podstawy techniki widzenia, pokonywanie nierówności i kolein, jazda piaszczystą drogą, podjazdy i zjazdy ze wzniesień, hamowanie awaryjne i wiele innych.

Fot.: Billy Freeman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*