AKCESORIAMODA I URODA

Rękawiczki na zimę – jak wybrać idealne?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Rękawiczki na zimę – jak wybrać idealne?

Zima to idealny moment, aby kupić ciepłe rękawiczki. Jeśli szukasz idealnej opcji dla siebie i chcesz dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy zakupie rękawiczek, przeczytaj ten artykuł. Pomożemy wybrać idealną parę!

Dzianina czy skóra?

Rękawiczki dzianinowe są znacznie tańsze niż skórzane, lecz często nie są tak ciepłe i stylowe, a ich żywotność w większości przypadków jest krótsza. Co więcej, dzianinowe rękawiczki wyglądają raczej mało elegancko, nie powinno się ich łączyć z żakietami, garniturami, a tym bardziej ze smokingami. Takie rękawiczki mogą okazać się dobrą opcją na jesień i wiosnę, ale i tak dobrze jest mieć w zanadrzu rękawiczki skórzane, najlepiej takie z wełnianą lub kaszmirową podszewką. Należy również pamiętać, że dzianinowe rękawiczki mogą nie być zbyt dobrą opcją dla kobiet z długimi paznokciami, które mogą zrobić w nich dziury.

Rękawiczki z dzianiny: rodzaje i materiały

Rękawice dzianinowe w większości przypadków są wykonane z wełny, często z domieszką materiałów syntetycznych – np. akrylu. Mogą być robione ręczne lub maszynowo. Ręcznie robione rękawiczki wyglądają uroczo, jednak jeśli preferujesz ponadczasową elegancję, prawdopodobnie bardziej spodobają Ci się te fabryczne. Rękawiczki dzianinowe wykonane ręcznie mogą być dobrym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby. Jednak takie modele niekoniecznie muszą być wysokiej jakości, dlatego przed zakupem dokładnie obejrzyj rękawiczki, sprawdź, jak precyzyjnie są zrobione, czy nie są rozciągnięte – a także przekonaj się, czy dobrze leżą.

Rękawiczki produkowane maszynowo są zwykle lepiej wykonane, jednak i tak bardziej pasują do nieformalnych strojów. Można je kupić w większości sklepów z odzieżą i akcesoriami. Dość często do takich rękawiczek dodaje się materiały syntetyczne: akryl, wiskozę, poliester. Najlepszymi materiałami są akryl i wiskoza. Nie radzimy jednak kupować rękawiczek, w których wełna stanowi mniej niż połowę składu. Wełna dobrze ogrzewa, a jednocześnie daje dłoniom możliwość „oddychania”.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że wełna alpaki jest uważana za najcieplejszą, a także jest przyjemna w dotyku i wodoodporna. Rękawiczki z alpaki są drogie i rzadko dostępne, ale są bardzo dobrą opcją. Kaszmir ustępuje alpace pod względem właściwości termoizolacyjnych, ale istnieją inne opinie, według których właściwości termoizolacyjne tych materiałów są porównywalne. Kaszmir także jest bardzo przyjemny w dotyku, podobnie jak alpaka.

Na co zwrócić uwagę, kupując rękawiczki

Rękawiczki mają własną tabelę rozmiarów, nie wierz sprzedawcom, którzy mówią, że wszystkie rękawiczki mają ten sam rozmiar. Rękawiczki powinny ściśle przylegać do dłoni, palce powinny całkowicie (do końca) wchodzić do przeznaczonych dla nich „przegródek” i nie zwisać w nich. Rękawiczki skórzane nie rozciągają się ani nie kurczą na długości, na szerokości mogą się nieznacznie „rozwinąć”. Spróbuj kupić rękawiczki, które będą pasować idealnie.

Długość palców rękawiczek może się różnić – zależy to nie tylko od rozmiaru, ale także od danej marki. Niektóre rękawiczki mają nieco dłuższe palce niż inne. Oczywiście wskazane jest przymierzenie rękawiczek przed zakupem, ale jeśli nie jest to możliwe, spróbuj poszukać recenzji innych kupujących i sprawdź, czy sklep internetowy umożliwia zwrot produktów.

Podczas przymierzania zwróć dodatkowo uwagę na ogólną długość rękawiczek i to, jak ciasno przylegają do nadgarstka. Niestety obecnie na rynku popularne są bardzo krótkie rękawiczki. Rękawiczki nie powinny utrudniać ruchów ani powodować dyskomfortu. Wełniana podszewka nie może kłuć. Co do jakości wykonania – szwy powinny być proste i bez pominięć. Dobrze jeśli żadne nitki nie wystają. Podszewka powinna być starannie przyszyta, ale nie przyklejona.

Jakość podszewki – nici nie powinny wychodzić z podszewki. Jeśli podszewka jest futrzana, lekko nią potrząśnij. Jeśli łatwo się osypuje, to najprawdopodobniej nie doczekają kolejnego sezonu.

Fot. Anastasiya Gepp/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*