ZDROWIE

NFZ a leczenie prywatne – różnice

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
NFZ a leczenie prywatne – różnice

Artykuł sponsorowany

Każdy Polak, który płaci podatki i posiada ubezpieczenie zdrowotne, ma prawo do darmowego korzystania z leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

W teorii system ten działa doskonale, jednak praktyka pokazuje, że w niektórych dziedzinach darmowa opieka lekarska kuleje i konieczne jest szukanie lekarza na własną rękę. Zobacz, jakie są różnice między leczeniem na NFZ, a w prywatnych gabinetach lekarskich. 

Koszty leczenia   

Pierwszą i najbardziej oczywistą różnicą jest oczywiście cena, jaką musisz zapłacić za leczenie. Osoby płacące podatki i posiadające nawet najbardziej podstawowy pakiet ubezpieczenia, mogą korzystać z darmowej opieki lekarskiej opłacanej z NFZ.

Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o lekarzy pierwszego kontaktu. Lekarze rodzinni przyjmujący pacjentów w przychodniach państwowych nie pobierają opłat za wizyty i nie posiadają limitu wizyt, które mogą przyjąć w roku na danego pacjenta. Dzięki temu możesz bez problemów i ponoszenia zbędnych kosztów wyleczyć przeziębienie czy grypę.

Kupowanie leków oraz akcesoriów higienicznych i medycznych w czasie choroby jest już wystarczająco kosztowne, więc w przypadku lekarzy rodzinnych nie warto ponosić dodatkowych kosztów. Po akcesoria i leki przydatne podczas walki z chorobą zajrzyj do apteki internetowej https://pharmamed24.pl/pl/c/Majtki-chlonne-wciagane/17

Terminy wizyt   

Problem z leczeniem w placówkach państwowych zaczyna się wtedy, kiedy chcesz dostać się do lekarza specjalisty, przyjmującego w państwowym gabinecie. Terminy na wizyty u takich lekarzy lub na specjalistyczne badania mogą być naprawdę absurdalnie długie. Jeśli nie chcesz czekać w kilkuletniej kolejce do ortopedy, kardiologa czy onkologa, lepiej znaleźć wcześniejszy termin wizyty prywatnej.

Podobnie sprawa ma się z leczeniem wzroku, kolejka na wizytę u okulisty czy optometrysty może być naprawdę długa, dlatego lepiej skorzystać z innego rozwiązania. Optometrysta Poznań przyjmuje pacjentów w salonie optycznym i tam bada wzrok oraz przepisuje odpowiednie okulary czy przedstawia inny plan leczenia wzroku. 

Psychoterapia i leczenie psychiatryczne  

Coraz więcej osób w Polsce przyznaje się do tego, że cierpi na jakieś zaburzenie psychiczne. Choroby związane ze stanem ducha i umysłu przestają powoli być stygmatyzowane, a świadomość społeczeństwa na ich temat stale rośnie. Na całe szczęście coraz więcej osób szuka dla siebie wsparcia w postaci psychoterapii, jednak niestety nadal prywatne sesje u psychologa to tygodniowy wydatek rzędy co najmniej stu złotych. Z tego względu nie każdy może pozwolić sobie na prywatną psychoterapię.

W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy, jaką jest wizyta u psychiatry oraz psychoterapia na NFZ. Jedynym problemem, jaki może się tu pojawić, jest długi czas oczekiwania na wizytę oraz możliwy brak regularności w spotkaniach. Po wyrażeniu chęci rozpoczęcia leczenia w państwowej poradni psychologicznej, musisz oczekiwać na wolny termin. Czas od zgłoszenia się po pomoc do pierwszej wizyty może trwać od kilku tygodni nawet do kilkudziesięciu miesięcy. Warto więc uzbroić się w cierpliwość lub sprawdzić terminy w więcej niż jednej poradni, aby znaleźć ten najkrótszy.

Zarówno leczenie prywatne, jak i na Narodowy Fundusz Zdrowia ma swoje plusy i minusy. W zależności od sytuacji, czasem lepiej wybrać opcję darmową, innym razem prywatną za opłatą. Jedno jest pewne – niezależnie od sytuacji finansowej, nikt w Polsce nie zostanie bez opieki medycznej.

Zdj. główne: Jennifer Uppendahl/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*