MODA I URODAODZIEŻ

W co się ubrać na rozmowę o pracę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
W co się ubrać na rozmowę o pracę?

Każdemu zależy, by podczas rozmowy kwalifikacyjnej wypaść jak najlepiej. Duże znaczenie mają nie tylko odpowiedzi na zadane pytania, ale też pierwsze wrażenie. Dużą uwagę musisz więc przywiązać do swojego wyglądu. Pytanie tylko, jaki strój na rozmowę o pracę będzie właściwy?

Podstawowe założenia zna każdy z nas – strój na rozmowę o pracę powinien być „elegancki” i „odpowiedni”. Co jednak kryje się pod tymi pojęciami? Przecież te słowa oznaczają zupełnie co innego w zależności od stanowiska, na które rekrutujesz, ale także od takich czynników, jak chociażby pora roku. Gdy masz wątpliwości, kieruj się jedną, podstawową zasadą – lepiej wyglądać zbyt elegancko niż za zbyt swobodnie.

Wyobraź sobie sytuację, gdy idziesz na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko niezwiązane z pracą biurową. Wydaje Ci się, że świetnie wypadniesz, wyglądając jako osoba pewna siebie i „na luzie”, ale kiedy przychodzisz na miejsce, okazuje się, że wszyscy inni kandydaci założyli eleganckie stroje. W ten sposób możesz łatwo przekreślić swoją szansę na otrzymanie posady. W odwrotnej sytuacji poczujesz się natomiast nieco nie na miejscu, ale przynajmniej rekruter nie odniesie wrażenia, że niedbale podchodzisz do rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Przed wybraniem stroju poznaj zwyczaje firmy

W zależności od stanowiska, na jakie rekrutujesz, dress code może być zupełnie inny. W przypadku korporacji czy prac biurowych możesz mieć większy problem ze zdecydowaniem, jaki strój wybrać na rozmowę o pracę. Pojęcie „elegancki” czy „odpowiedni” dla każdej firmy może oznaczać co innego.

W przypadku wysokich stanowisk w korporacjach, czy dużych firmach zadbaj o to, by wyglądać jak najbardziej elegancko. Pamiętaj, że wzorzysta koszula wygląda mniej profesjonalnie. Wybierz więc jednolity materiał. Jeśli chcesz jeszcze bardziej wzmocnić poczucie elegancji, do koszuli dodaj marynarkę. Natomiast w przypadku rekrutacji na stanowisko w firmie, w której nie panują tak sztywne zasady, wystarczy elegancka koszula – nawet ta we wzory, oraz spodnie czy spódnica.


https://www.facebook.com/portalpraca/photos/a.129057770453939/923983944294647/

 

Dress code panujący w firmie niekoniecznie obowiązuje na rozmowie rekrutacyjnej!

Niektóre firmy reklamują się jako takie, w których panuje luźna atmosfera i nie obowiązuje dress code. W takim wypadku może Ci się wydawać, że świetnym pomysłem jest przyjście na rozmowę w dżinsach i trampkach. Bardzo prawdopodobne, że właśnie w takim stroju powita Cię potencjalny pracodawca. Pamiętaj jednak, że zwyczaje panujące w pracy nie zawsze przekładają się na normy rekrutacyjne. Na takie rozwiązanie możesz zdecydować się tylko, gdy zostanie to wyraźnie wskazane w zaproszeniu na rozmowę. Elegancki strój podczas rozmowy o pracę pozwoli Ci się zaprezentować w lepszym świetle, pokazać, że poważnie podchodzisz do rekrutacji i zależy Ci na tym stanowisku. Tu znów wkracza zasada z punktu pierwszego – lepiej zbyt elegancko niż przesadnie swobodnie.

 

Elegancja to nie wszystko – liczy się też komfort

Oczywiście dla wyglądu niejedna osoba jest w stanie wiele wycierpieć. Pytanie tylko, czy warto. Rekrutacja z pewnością sama w sobie będzie dla Ciebie stresująca. Kiedy dodatkowo będzie Ci niewygodnie, możesz mieć problem ze skupieniem się na rozmowie albo po prostu odczuwać jeszcze większa nerwowość. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór ubrań, które jednocześnie będą eleganckie i komfortowe. Oczywiście w żadnym garniturze czy eleganckiej sukience nie poczujesz się tak swobodnie jak w dresach, ale zrezygnuj ze stroju, który krępuje każdy Twój ruch, czy ciśnie Cię w kilku miejscach.

 

Jaki strój na rozmowę o pracę sprawdzi się latem?

Powyższe zasady mogą wydawać się proste. Co jednak w dniach, gdy temperatura sięga 25, a nawet 30 stopni Celsjusza? Koszula i marynarka nie wydaje się już wtedy tak świetnym pomysłem. Warto jednak pamiętać o jednym – rozmowa odbywa się w biurze, a to oznacza, że panuje wówczas temperatura pokojowa. Upał za oknem nie powinien Ci więc przeszkadzać. Na rozmowę musisz jednak jeszcze dotrzeć, a jeśli nie masz klimatyzacji w samochodzie albo korzystasz z komunikacji miejskiej, musisz dostosować swój strój do panujących warunków. Tutaj przede wszystkim ważne są naturalne materiały. Zwróć także uwagę, na którym z potencjalnych strojów na rozmowę kwalifikacyjną najmniej widać pot.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*