MODA I URODAWŁOSY

Równowaga PEH – co należy wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Równowaga PEH – co należy wiedzieć?

W temacie pielęgnacji włosów coraz częściej mówi się o równowadze PEH. Co oznacza ten skrót? Zobacz, na czym polega pielęgnacja włosów uwzględniająca równowagę PEH.

Regularnie stosujesz zabiegi pielęgnacyjne – dobry szampon, odżywka i maska, a mimo to Twoje włosy są sztywne, matowe lub oklapnięte? Być może kluczowe dla nich składniki dostarczane są w nieodpowiednich proporcjach. Właśnie na tym skupia się pielęgnacja z zachowaniem równowagi PEH.

Co to jest równowaga PEH?

PEH to skrót pochodzący od pierwszych liter najważniejszych dla włosów składników aktywnych, są to:

  • P – proteiny, czyli białka, które odbudowują powierzchnię włosa poprzez wypełnianie ubytków;
  • E – emolienty, czyli substancje natłuszczające, które tworzą na powierzchni włosa okluzję (warstwę ochronną);
  • H – humektanty, czyli substancje odpowiedzialne za właściwe nawilżenie włosa.

Pielęgnacja włosów w zgodzie z równowagą PEH opiera się na dostarczaniu tych trzech grup składników w odpowiednich proporcjach – ale nie oznacza to, że muszą być podawane w takich samych ilościach. Odpowiednie proporcje zależą od indywidualnych potrzeb włosów.

Pielęgnacja włosów – równowaga PEH

Świadoma pielęgnacja powinna być dostosowana do rodzaju włosów. Zależnie od tego, czy są nisko-, średnio-, czy wysokoporowate, inne sposoby i substancje oraz ich proporcje okażą się właściwe. 

Zaburzona równowaga PEH uwidacznia się na włosach np. poprzez nadmierne przesuszenie, zmatowienie, sztywność, puszenie lub brak objętości. Aby samodzielnie zdiagnozować stan i zapotrzebowanie swoich włosów na poszczególne składniki, przyjrzyj się poniższym opisom substancji aktywnych i ich działaniu.

Proteiny

Jako że stanowią one naturalny budulec włosów, są jednym z podstawowych składników koniecznych do zachowania odpowiedniej kondycji i zdrowego wyglądu włosów. 

Niedobór protein: włosy są matowe, pozbawione objętości, oklapnięte.

Nadmiar protein: włosy są sztywne, plączą się i puszą.

Włosy, którym potrzeba większej ilości protein to włosy wysokoporowate, kręcone, a także włosy zniszczone czy farbowane.

Źródła protein w kosmetykach: aminokwasy, keratyna, elastyna, kolagen, jedwab.

Emolienty

Substancje te zabezpieczają włosy przed nadmierną utratą wilgoci, szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także wygładzają i zmiękczają ich powierzchnię.

Niedobór emolientów: włosy przesuszone, puszące się, bez połysku, szorstkie.

Nadmiar emolientów: włosy obciążone, oklapnięte, tłuste, strączkujące się.

Zwiększoną ilość emolientów zaleca się stosować przy włosach wysoko- i średnioporowatych – pomogą zmniejszyć puszenie się i wygładzą włosy. 

Źródła emolientów w kosmetykach: alkohole tłuszczowe, oleje (w tym oleje mineralne), lanolina, parafina.

Humektanty

Dzięki tym substancjom nasze włosy pozostają odpowiednio nawilżone. Ich ilość należy równoważyć z ilością dostarczanych protein. 

Niedobór humektantów: włosy suche, matowe, oklapnięte.

Nadmiar humektantów: włosy plączące się i puszące.

Każdy rodzaj włosa wymaga właściwego nawilżenia. Jednak nieco większej ilości humektantów wymagać mogą włosy niskoporowate.

Źródła humektantów w kosmetykach: aloes, gliceryna, miód, mocznik, panthenol, kwas hialuronowy, niacynamid, propolis.

Pielęgnacja PEH – jak dobrać kosmetyki?

Przy wybieraniu kosmetyków do pielęgnacji włosów powinniśmy kierować się ich składem. Marka kosmetyków i ich cena nie zagwarantują nam pożądanego efektu. Zależnie od rodzaju włosów oraz ich potrzeb będziemy poszukiwać innych składników w preparatach do pielęgnacji.

Zdj. główne: Gabrielle Henderson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*