PIELĘGNACJA

Czy na pewno dobrze dbasz o swoje zęby? Poznaj zasady prawidłowej higieny jamy ustnej

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Czy na pewno dobrze dbasz o swoje zęby? Poznaj zasady prawidłowej higieny jamy ustnej

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna dla każdego człowieka, dlatego dzieci uczą się jej już od najmłodszych lat. Stan zębów w 85-90% zależy od tego, ile uwagi dana osoba zwraca na ich pielęgnację. Prawidłowa higiena jamy ustnej to dobra profilaktyka wielu chorób zębów. W tym artykule podpowiadamy, jak powinna przebiegać.

Dlaczego dbanie o jamę ustną jest tak ważne?

Higiena jamy ustnej jest koniecznością. Dzięki niej można przeciwdziałać próchnicy zębów, pozbyć się nieświeżego oddechu i zapobiec wczesnej utracie zębów. Jeśli zabiegi higieniczne są wykonywane nieregularnie lub niewystarczająco skutecznie, na zębach pozostaje płytka nazębna, a rozkładające się resztki pokarmu gromadzą się w przestrzeniach międzyzębowych. W wyniku takiego zaniedbania zęby nie wyglądają najlepiej, a oddech jest nieświeży. Co więcej, płytka nazębna ulega mineralizacji i przekształca się w kamień nazębny, w wyniku którego nieprzyjemny zapach nie znika nawet po umyciu zębów, dziąsła ulegają stanom zapalnym i często krwawią. Najczęściej kamień tworzy się w przestrzeniach międzyzębowych i na granicy dziąseł. W późniejszym czasie może rozwinąć się próchnica, ponieważ szkliwo zębów zmienia się pod wpływem takich złogów. 

Naukowcy policzyli ponad 60 chorób wywoływanych przez drobnoustroje w jamie ustnej. Są to między innymi:

  • choroby układu krążenia,
  • reumatyzm,
  • choroby układu pokarmowego,
  • choroba nerek,
  • choroby skórne,
  • choroby układu hormonalnego,
  • zaburzenia nerwowe.

Kiedy bakterie namnażają się w jamie ustnej, tworzy się ognisko przewlekłej infekcji. Wpływa to na funkcjonowanie układu odpornościowego, a czasem nawet prowadzi do chorób zakaźnych i zapalnych różnych narządów. Dlatego higiena jamy ustnej jest ważna nie tylko dla zachowania świeżego oddechu.

Prostock-studio/Adobe Stock

Higiena jamy ustnej, a nauka

Zła higiena jamy ustnej powoduje namnażanie się bakterii, które powodują choroby dziąseł i przyspieszone starzenie się mikrobiomu jamy ustnej.

Zespół badawczy kierowany przez naukowców z Single-Cell Center, Qingdao Institute of BioEnergy and Bioprocess Technology (QIBEBT) Chińskiej Akademii Nauk (CAS) oraz Procter & Gamble Company (P&G), opublikowali niedawno (9 marca 2021 r.) swoje odkrycia w czasopiśmie “mBio”.

Nowe badania pokazują, że w ciągu 24-72 godzin od przerwania higieny jamy ustnej następuje gwałtowny spadek obecności „dobrych bakterii jamy ustnej” i korzystnych przeciwzapalnych substancji chemicznych, z którymi są one związane. Zaobserwowano także wzrost liczby „złych bakterii” występujących zwykle w jamie ustnej pacjentów z chorobami dziąseł, które prowadzą do uszkodzenia lub utraty zębów. 

Naukowcy poprosili 40 uczestników badania z różnymi poziomami naturalnie występującego zapalenia dziąseł o zapewnienie optymalnej higieny jamy ustnej przez trzy tygodnie. Doprowadziło to do zmniejszenia zapalenia dziąseł i zdrowej wartości wyjściowej dla badania. Naukowcy przeprowadzili analizy genetyczne populacji bakterii w dziąsłach uczestników w miarę jej zmian. W ciągu zaledwie 24-72 godzin od zaprzestania higieny jamy ustnej naukowcy odkryli gwałtowny spadek obecności wielu gatunków Rothia, a także chemicznej betainy, która według doniesień odgrywa rolę przeciwzapalną w kilku chorobach zapalnych.

Produkty do higieny jamy ustnej

Aby zadbać o higienę jamy ustnej, potrzebny będzie zestaw kilku produktów. Wiele osób ogranicza się do używania szczoteczki i pasty, ale takie podstawowe rozwiązanie nie pozwala na wysokiej jakości czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, w których gromadzą się bakterie i resztki jedzenia. Dlatego zalecane jest stosowanie także innych środków.

Szczoteczka do zębów

Szczoteczkę należy wybrać w zależności od własnych potrzeb i preferencji.

Kupując ją, weź pod uwagę sztywność włosia, rozmiar, łatwość trzymania rączki. Większość ludzi używa średnio twardych szczoteczek. Miękkie włosie jest potrzebne do czyszczenia wrażliwych zębów i krwawiących dziąseł, a twarde, do mycia zdrowych zębów. Myj zęby dwa razy dziennie przez około 2 minuty. Szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące.

Pasta do zębów

Pasta do zębów to ważny produkt do pielęgnacji jamy ustnej. W drogeriach znaleźć można pasty lecznicze, profilaktyczne, kremowe, żelowe, o różnej zawartości fluoru. Pasty lecznicze dobierać powinien lekarz, nie należy samodzielnie kupować specjalistycznych produktów do higieny jamy ustnej w celach profilaktycznych.

Pastę do zębów należy wymieniać co kilka miesięcy. W niektórych przypadkach może być konieczne użycie kilku produktów o różnych efektach. Przykładowo, jeśli masz predyspozycje do rozwoju próchnicy i paradontozy (zapalenie tkanek przyzębia), dentysta może zalecić rano mycie zębów pastą przeciwpróchniczą, a wieczorem – pastą przeciwzapalną.

Nić dentystyczna

Nić dentystyczna przeznaczona jest do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Występuje w kilku odmianach: płaskiej, okrągłej, skręconej, woskowanej lub nie. Nić należy wybierać, kierując się indywidualnymi cechami i odległościami między zębami. Nici dentystyczne to doskonały dodatek do innych produktów do pielęgnacji jamy ustnej.

Płyny do płukania

Środki do płukania jamy ustnej należy stosować co najmniej dwa razy dziennie przez 30 sekund. Dzięki regularnemu stosowaniu takiego płynnego preparatu jama ustna, zęby i błona śluzowa są czyste. Płyny do płukania pomagają usunąć płytkę nazębną, bakterie i ich produkty przemiany materii z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. 

Fot. New Africa/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*