MODA I URODAPAZNOKCIE

Paznokcie żelowe krok po kroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Paznokcie żelowe krok po kroku

Piękne, długie i mocne paznokcie – która kobieta nie chciałaby takich posiadać? Niestety, taka naturalna płytka to rzadkość, poza tym pozostaje jeszcze kwestia perfekcyjnego manicure. Jak więc połączyć to wszystko ze sobą? Odpowiedzią jest przedłużanie paznokci metodą żelową, które pozwala na nadanie płytce dowolnej długości i kształtu, zaś kolor i zdobienia przetrwają nawet dwa tygodnie. Co ważne, z poniższą instrukcją wykonasz je sama.

Żel – dlaczego warto go wybrać

Dwie, najpopularniejsze metody przedłużania paznokci to akryl i żel. Nie da się ukryć, że obecnie to drugi z nich cieszy się największą popularnością. Dzieje się tak z kilku przyczyn. Przede wszystkim żel; (w przeciwieństwie do akrylu) jest bezwonny i może być stosowany przez osoby wrażliwe na silne zapachy. Jest również znacznie delikatniejszy – nie osłabia płytki, a jednocześnie jest niemal tak samo mocny oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne. 

Paznokcie żelowe są też łatwiejsze w wykonaniu. Oczywiście, jest tu ważna precyzja i doświadczenie, jednak nadal jest to prostsze od samodzielnego aplikowania akrylu. Przy pomocy żelu można modelować paznokcie na dwa kolejne sposoby: wykorzystując szablon (jest to nieco trudniejsze) lub tipsy. Jeśli jeszcze nigdy nie miałaś do czynienia z żelem, lepiej zdecydować się właśnie na tipsy, których modelowanie jest stosunkowo proste. O tym, jak to dokładnie wygląda, dowiesz się niżej. 

Lista produktów, które będą potrzebne

Idealny manicure żelowy wymaga zastosowania szeregu produktów: tu nie wystarczy sam pilnik i lakier. W co dokładnie musisz się wyposażyć?

  • Lampę UV (do utwardzania żelu);
  • tipsy oraz klej do tipsów (opcjonalnie szablony – dla zaawansowanych);
  • gilotynkę (przyda się do skracania tipsów);
  • żel jednofazowy (trójfazowy wymaga kupna trzech różnych produktów);
  • odłuszczacz – cleaner;
  • płyn do dezynfekcji;
  • pilniki i blok polerski;
  • pędzelek do aplikacji żelu;
  • patyczek do odsuwania skórek;
  • oliwkę do pielęgnacji skórek;
  • maskę odżywczą do dłoni.
Fot. dina_shuba/Adobe Stock

Manicure żelowy – najszybszy sposób

Zanim zabierzesz się za aplikację żelu, w pierwszej kolejności trzeba do tego odpowiednio przygotować płytkę. Paznokcie skróć oraz dokładnie opiłuj. Skórki odsuń patyczkiem i opcjonalnie przytnij. Samą płytkę należy z kolei zmatowić przy pomocy bloku polerskiego. W sytuacji jeśli wykonujesz manicure innej osobie, dodatkowo warto pamiętać o dezynfekcji dłoni. 

  1. Przemyj zmatowione paznokcie cleanerem.
  2. Dopasuj do każdego paznokcia tips o odpowiedniej szerokości. Uzupełnij tips klejem (w miejscu specjalnego wycięcia, tzw. kieszonki). Przyłóż tips do płytki, pilnując, żeby zrobić to maksymalnie równo, a następnie delikatnie dociśnij. Po chwili klej powinien zastygnąć. 
  3. Kiedy tipsy są już przymocowane, należy nadać im odpowiednią długość (naturalne paznokcie żelowe nie powinny być zbyt długie) przy pomocy gilotyny. Następnie opiłuj tipsy pilnikiem, żeby przejście między naturalnym paznokciem i tipsem było niewidoczne. Teraz użyj bloku polerskiego, który wygładzi wszelkie nierówności.
  4. Usuń z paznokci pył i ponownie przemyj je wacikiem nasączonym cleanerem.
  5. Pora na żel: nałóż cienką warstwę preparatu na paznokcie, utwardzaj je przez ok. 2-3 minuty w lampie UV.
  6. Bez piłowania i przemywania, zaaplikuj kolejną, grubszą już warstwę żelu oraz ponownie umieść dłoń w lampie. Po drugiej aplikacji należy użyć cleanera, a także wygładzić paznokcie blokiem polerskim. Jest to etap, podczas którego nadaje się ostateczny kształt płytce.
  7. Ostatnia aplikacja żelu – warstwa powinna być cienka, ją również trzeba utrwalać w lampie od 2 do 3 minut.
  8. Na koniec paznokcie oczyść cleanerem, na skórki nałóż oliwkę, a na dłonie odżywczą maskę.

W domu czy salonie – co wybrać?

Wykonanie takiego manicure najczęściej trwa minimum 2 godziny. Co z jego kosztem? Cena paznokci żelowych zależy od salonu kosmetycznego, jednak jest to zazwyczaj co najmniej 100-150 złotych, uzupełnienie jest konieczne co ok. 2 tygodnie. W przypadku samodzielnych prób koszt jest  jednorazowy, jest to więc o wiele bardziej ekonomiczne. Czy taki manicure może być tak samo trwały i efektowny? Oczywiście! Po jakimś czasie dojdziesz do wprawy.  Pamiętaj jednak o tych zasadach:

  • tipsy i żel najlepiej trzymają się na dobrze zmatowionych tipsach;
  • zwróć uwagę na odpowiednio długie utwardzanie żelu w lampie;
  • podczas sprzątania zakładaj rękawiczki – środki chemiczne źle wpływają na manicure;
  • dbaj o dłonie – używaj kremu nawilżającego do rąk oraz oliwki do skórek.

Zdjęcie główne: Kobrinphoto/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*