MAKIJAŻMODA I URODA

Jak czyścić pędzle do makijażu?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak czyścić pędzle do makijażu?

Czyszczenie pędzli do makijażu to często zaniedbywana czynność. Jeśli borykasz się z niedoskonałościami na twarzy pomimo skrupulatnej pielęgnacji, to zastanów się, czy odpowiednio dbasz o akcesoria do makijażu. Właściwe mycie wpływa nie tylko na ich trwałość, ale też na jakość Twojej cery. Tak samo, jak nie wolno dotykać twarzy brudnymi rękami, tak samo nie powinnaś dotykać jej brudnymi pędzlami. Jak czyścić pędzle do makijażu?

Dlaczego czyszczenie pędzli do makijażu jest tak ważne?

Pędzle do makijażu nawet nieużywane zbierają na sobie codziennie kurz. Jeśli natomiast używasz ich na bieżąco do makijażu, to kosmetyki nawarstwiają się na nich, a razem z nimi brud zbierany ze skóry, łój oraz bakterie. Z tego powodu regularne mycie pędzli jest tak ważne. Może to być rozwiązanie problemu osób, które mimo świadomej pielęgnacji i dokładnego oczyszczania, nadal zmagają się z niedoskonałościami czy zatkanymi porami. Dodatkowo odpowiednio czyszcząc pędzle, dbasz o ich trwałość. Pędzle nie są tanim akcesorium, dlatego zdecydowanie warto poświęcić na to kilka minut, abyś mogła korzystać z nich przez wiele lat.

Czym należy myć pędzle?

Aby prawidłowo wykonać czyszczenie pędzli, nie potrzebujesz kupować nowych preparatów. W większości przypadków wystarczy wybrać coś z tego, co już masz w swojej łazience. Do pędzli z włosia syntetycznego oraz naturalnego świetnie sprawdzi się szampon z delikatnym składem (najlepiej szampon dla dzieci), szare mydło czy żel do mycia twarzy. Jeśli na pędzlu są pozostałości z podkładu lub innych kremowych kosmetyków, to warto do powyższych produktów dodać trochę olejku do demakijażu lub nawet zwykłego oleju spożywczego. Ułatwi to rozpuszczenie tłustej substancji, a w efekcie dogłębne wyczyszczenie pędzla. 

Świetną substancją myjącą jest też zwykły płyn do mycia naczyń. Jeśli chcesz wyczyścić pędzle z sypkich kosmetyków, ale nie masz czasu na czekanie, aż wyschną, to szybkim rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnej gąbeczki do czyszczenia. Nie jest to rozwiązanie, które zastępuje standardowe mycie, jednak skutecznie zapobiega mieszaniu się kolorów. Trzonków nie należy myć w taki sam sposób jak włosie, jednak także nie możesz o nich zapominać, ponieważ tam też zbierają się zanieczyszczenia. Wystarczy przetrzeć je nawilżoną chusteczką lub wacikiem z płynem micelarnym.

Fot. Anderson Guerra/Pexels

W jaki sposób należy myć pędzle?

Istnieje wiele sposobów na to, jak myć pędzle do makijażu. W sklepach dostępnych jest wiele akcesoriów, które mają na celu pomoc w tym procesie. Możesz z nich skorzystać, jednak nie jest to niezbędne. Wystarczy zamoczyć włosie, uważając, aby nie moczyć całego pędzla, ponieważ w dłuższej perspektywie mogłoby to powodować rozklejenie. Następnie na włosie nałóż preparat myjący i pocieraj o zagłębienie dłoni lub talerzyk/miseczkę. Dzięki tarciu powstanie piana, która skutecznie rozpuści zanieczyszczenia. Jak już resztki kosmetyku zostaną rozpuszczone, przemyj włosie pod bieżącą wodą. 

Przy dużych zabrudzeniach konieczne może być powtórzenie tego procesu dwa razy. W celu szybszego czyszczenia pędzli możesz wyposażyć się w specjalne silikonowe łapki z wypustkami, które tworzą jeszcze większą pianę, niż ma to miejsce przy płaskiej powierzchni. Cały proces wygląda identycznie, jedynie po nałożeniu substancji myjącej należy pocierać o silikonową łapkę. Najważniejsze przy myciu pędzli jest to, aby wszystkie ruchy wykonywać delikatnie. Unikaj nie tylko mocnego tarcia, ale też mocnego wyciskania pędzli w celu usunięcia nadmiaru wody. Po umyciu warto nałożyć na pędzel specjalne osłonki, które zapobiegają odkształcaniu się włosia.

Jak często należy myć pędzle?

Akcesoria do nakładania kosmetyków kremowych takich jak podkład, korektor czy kosmetyki do kremowego konturowania, powinnaś myć po każdym użyciu. Pozostawienie mokrego kosmetyku powoduje sklejanie się włosia, a także gromadzenie się bakterii i przyklejanie brudu. Inaczej sprawa wygląda z akcesoriami do nakładania produktów sypkich. Tu możesz sobie pozwolić na rzadsze mycie, jednak nie rzadziej niż raz na 2-3 tygodnie. W przypadku tych pędzli możesz sobie pozwolić także na zastosowanie szybkiego sposobu czyszczenia przy zastosowaniu gąbeczki lub mokrej chusteczki, jednak nie powinno to zastąpić regularnego mycia substancją myjącą. Mycie trzonków powinnaś wykonywać regularnie, najlepiej kilka razy w miesiącu. Nie zapominaj też o myciu pędzli, których nie używasz, ponieważ na nich też osiada kurz.

Zdjęcie główne: New Africa/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*