MODA I URODAOBUWIE

Jak czyścić buty z materiału?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak czyścić buty z materiału?

Buty z materiału posiada wiele osób, zwłaszcza tych, które lubią czuć się komfortowo. Tego typu obuwie charakteryzuje się lekkością oraz przepuszczalnością powietrza. 

Niestety wiele modeli butów z materiału szybko się brudzi. Znamy jednak sposoby na szybkie usunięcie takich zabrudzeń. Oto niektóre z nich.

Jak usunąć zabrudzenia z materiałowych butów?

Materiałowe obuwie można czyścić w różny sposób. Nie należy ich prać, zwłaszcza w wysokich temperaturach. Producenci obuwia sportowego kleją podeszwę za pomocą produktów zawierających żywicę. Ten surowiec jest podatny na wysokie temperatury oraz wilgoć, przez co pranie butów z materiału sprawia, że obuwie odkształca się i traci swoje wcześniejsze walory. Są jednak inne sposoby na zadbanie o buty materiałowe.

Czyszczenie za pomocą zwilżonej szczoteczki

Najprostszym sposobem na czyszczenie butów materiałowych jest zebranie brudu za pomocą zwilżonej szczoteczki. Można użyć również niewielkiej ilości detergentu. Nie powinien być to jednak wybielacz, ponieważ jest zbyt agresywny np. dla cienkiej siatki. Środki wybielające zmieniają odcień materiału na jaśniejszy, dlatego nie są polecane również do butów w ciemnym kolorze. Dobrym wyborem będzie szare mydło, które delikatnie usunie wszelkie zabrudzenia oraz sprawi, że buty nie stracą swojego dotychczasowego koloru.

Po wstępnym oczyszczeniu obuwia z zabrudzeń należy wypłukać je w chłodnej wodzie oraz lekko odcisnąć materiał np. za pomocą szmatki lub ręcznika. Potem buty trzeba wysuszyć np. koło kaloryfera lub na słońcu.

Fot. Vlada Karpovich/Pexels

Pocieranie zabrudzenia ręcznikiem namoczonym w detergencie lub mydle

Zamiast wcześniej wspomnianej szczoteczki, do czyszczenia można również użyć ręcznika, namoczonego w detergencie. Do zabrudzeń typu zaschnięte błoto czy trawa lepiej sprawdzi się szmatka zanurzona w proszku do prania. Składniki aktywne proszku wspaniale oddzielają brud od materiału oraz go zmiękczają.

Jeśli warstwa błota jest dość duża, lepiej wcześniej zeskrobać ją za pomocą suchej szczotki do czyszczenia zamszu, a następnie zastosować zmoczoną ściereczkę z detergentem. Na jasnym obuwiu mogą zostać ciemne plamy, jednak dość łatwo usuniemy je za pomocą odrobiny wybielacza, zmieszanego z szarym mydłem. Nie przesadzaj jednak z jego ilością, ponieważ może sprawić, że materiał, z którego wykonane są buty, stanie się sztywniejszy.

Jak zabezpieczyć materiałowe buty przed zabrudzeniem?

Dla utrzymania czystości naszych butów ważna jest również profilaktyka. Kupując obuwie możesz też nabyć specjalny bloker do zabrudzeń typu błoto, trawa, czy np. pył. Produkt ten tworzy na powierzchni butów specjalną warstwę ochronną, która odpycha brud oraz sprawia, że nie wnika on w głąb materiału. Są dostępne w formie łatwego do rozprowadzania aerozolu lub pianki do wcierania w materiał. Nanosimy je z pewnej odległości od butów, najlepiej 10 lub 15 cm. Nasze obuwie musi być suche oraz oczyszczone z wszelkich zabrudzeń przed nałożeniem preparatu. Przy zakupie butów materiałowych możesz poprosić sprzedawcę o zabezpieczenie ich przed zabrudzeniami.

Obuwie może być jeszcze lepiej zabezpieczone, jeśli dobierzemy preparaty idealne do danego rodzaju materiału.

Jak zabezpieczyć wnętrze obuwia materiałowego?

Oczywiście oprócz usunięcia zewnętrznych zabrudzeń, musisz zadbać również o wnętrze swoich ulubionych butów. Na pewno pomoże ci w tym antybakteryjny aerozol, który zachowa świeżość twojej ulubionej pary. Zawiera on często cząsteczki srebra lub mentol, który bardzo szybko odświeża obuwie. Jest to również szybki sposób na zabicie nieprzyjemnego zapachu.

Najczęstsze błędy popełniane podczas czyszczenia butów materiałowych?

Większość osób „idzie na łatwiznę” i pierze swoje materiałowe buty w pralce automatycznej. Niestety jest to duży błąd, ponieważ może to odkształcić nasze obuwie w trwały sposób. Jeśli już koniecznie chcemy wyprać buty w pralce automatycznej, należy wybrać niską temperaturę, a także wirowanie na małych obrotach – maksymalnie 600 na minutę. W ten sposób nasze buty zachowają swój kształt.

Fot. lisa runnels/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*