Pewnie jako właściciel kota pragniesz zadbać o jego odpowiednie żywienie. Być może dopiero planujesz zakup lub adopcję pupila i szukasz niezbędnych informacji na temat prawidłowej diety. Jak karmić zwierzaka, aby dostarczyć mu wszystkiego, co niezbędne?
Na pewno zastanawiasz się nad rodzajem karmy. Weterynarze są zgodni co do tego, że najlepsza będzie ta, która ma najprostszy skład oraz jest bogata w składniki odżywcze.
Karma dla kota sucha jest zazwyczaj bardziej przetworzona. Bywa również, że starsze osobniki mają problem ze spożywaniem posiłku w takiej formie ze względu na słabsze uzębienie. Warto pamiętać również o fakcie, że koty nie przepadają za częstym piciem wody, a karmienie jedynie suchym pokarmem może wymagać zbyt dużego nawadniania. W konsekwencji pupil może mieć niedobór płynów i zaburzenia pracy nerek.
Karma dla kota mokra wydaje się być dużo lepszym wyborem, ale niestety jest również droższa. Jednak skład mokrej karmy w dużej części stanowi woda, która stanowi niezmiernie ważny element diety dla tego zwierzaka. Dodatkowo mięso zawarte w posiłku jest miękkie i łatwe do spożycia nawet dla kota mającego problemy z zębami. Warto również zaznaczyć, że taka forma jedzenia jest bardzo sycąca, a pupil z pewnością zje swoją porcję z dużo większym apetytem.
Jeśli nadal masz wątpliwości, czym karmić kota, warto, abyś poznał metodę BARF. Jest to naturalny sposób żywienia zwierząt z wykorzystaniem surowego mięsa oraz roślin. Większość weterynarzy zgadza się, że takie odżywianie to najzdrowsza metoda, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych oraz praktycznie w pełni pokrywa zapotrzebowanie na płyny.
Jednak taka karma dla kota wymaga wiedzy od właściciela pupila. Istnieje wiele podręczników, z których można dowiedzieć się sporo na temat komponowania posiłków, ilości jedzenia oraz ewentualnej suplementacji.
Jeśli masz problem z tym, o jakiej porze karmić swojego kota, wiedz, że to Ty ustalasz harmonogram Waszego dnia. Ważne jest, abyś zachował odpowiednie odstępy między posiłkami tak, aby kot nie doznał uczucia głodu przez dłuższy czas.
Najwłaściwsze jest podawanie pupilowi dwóch porcji karmy dziennie z odstępem mniej więcej ośmiu godzin. Istotne, abyś po skończonym jedzeniu zabrał kotu miskę, jeśli nie dojadł posiłku. W przeciwnym razie nauczysz go złego nawyku — przejadania się, które może skutkować nieprawidłową wagą.
Wielkość porcji to rzecz dość łatwa do ustalenia, jednak nie zawsze. Jeśli podajesz kupną mokrą lub suchą karmę sklepową, to na opakowaniu znajdziesz tabelkę z zalecaną ilością pokarmu. Abyś mógł prawidłowo odczytać wynik, musisz znać wagę oraz wiek swojego pupila.
Karmienie kota z początku może być dla Ciebie dużym wyzwaniem. Ważne jest zebranie odpowiedniej ilości informacji na ten temat oraz wybranie właściwej metody odżywiania. Jeśli zdecydujesz się na rodzaj karmy, ustalisz konkretne godziny podawania posiłków i dobierzesz wielkość porcji, karmienie pupila stanie się prostą przyjemnością.
Zdjęcie główne: Arina Krasnikova/pexels.com