KARIERA I FINANSE

Od czego zacząć szukanie pracy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Od czego zacząć szukanie pracy?

Decyzja o poszukiwaniu nowej pracy może być w różny sposób motywowana. Czasami chodzi o brak źródła utrzymania, innym razem chcemy po prostu zmienić zawód dla lepszych zarobków. Jak zabrać się za szukanie pracy? Od czego zacząć? 

Najpierw skup się na sobie – analiza SWOT

Do rozpoczęcia poszukiwań nowej pracy można podchodzić w zróżnicowany sposób, ale zdecydowanie warto zastanowić się nad samym sobą i swoimi kompetencjami. Nie chodzi tutaj tylko o dotychczasowe doświadczenie, ukończone studia i specjalistyczne kursy. Czasem bardziej istotne są osobiste predyspozycje, cechy charakteru – słowem, chodzi o zakreślenie własnych mocnych, ale i słabych stron. 

Gotowym narzędziem, które do tego posłuży, jest popularna analiza SWOT. Ten rodzaj badania ukazuje nasze silne i słabe strony, szanse i zagrożenia. Samoświadomość w obliczu poszukiwania pracy jest tym, co bez wątpienia wpłynie na naszą skuteczność. Dzięki lepszemu poznaniu siebie będziemy w większej mierze pewni tego, ile znaczymy na rynku pracy. Czasami może to nas pozbawić zbyt wybujałych oczekiwań i kazać się nieco dokształcić lub nabrać doświadczenia, innym razem odwiedzie od wyboru pracy, która będzie poniżej naszych możliwości.

Zdecyduj, co chcesz robić, czyli w jakiej pracy siebie widzisz?

Analiza SWOT pozwala na to, abyśmy poszukując pracy, nie poruszali się po zupełnie nieznanym terenie. Możemy dopasować do siebie preferowany kierunek poszukiwań: w jakiej pracy siebie widzisz, posiadając kapitał, który wykazała analiza SWOT? Można rozpocząć od wyboru branży, w której chcielibyśmy pracować. Po zapoznaniu się ze stanowiskami charakterystycznymi dla danej dyscypliny będziemy w stanie określić, na jakie możliwie najwyższe stanowiska możemy aspirować, biorąc pod uwagę nasze doświadczenie i kwalifikacje. 

A co wtedy, jeśli musimy zaczynać od początku? Może jednak jest szansa, aby wykorzystać swój staż pracy? Oto ważne pytania. 

Pracuj.pl – Jak Przygotować Się do Szukania Pracy?

Jakie masz oczekiwania co do przyszłej pracy? 

Należy pamiętać, że ważne są także możliwie najgorsze warunki, które jesteśmy w stanie zaakceptować przy aplikowaniu na interesujące nas stanowiska. Zastanów się:

  • Ile chcesz zarabiać?
  • Jak daleko możesz dojeżdżać do pracy?
  • Jakich benefitów oczekujesz?
  • W jakich godzinach możesz pracować?
  • Czy interesuje cię praca zdalna?
  • Na jakim rodzaju umowy możesz pracować?

Stwórz lub zaktualizuj swoje CV

Oczywiste jest, że rozsyłanie ‘’uniwersalnego’’ CV ogranicza szanse na zdobycie przez nas pracy na wymarzonym stanowisku, w preferowanej przez nas branży. Możemy liczyć na to, że pracodawca zechce zaprosić nas na rozmowę pomimo bardzo ogólnych sformułowań i bałaganu, ale chodzi przecież o maksymalizację szans. Warto więc najpierw postawić na zebranie odpowiednich informacji, najlepiej w takiej kolejności:

  • aktualne dane osobowe,
  • wykształcenie,
  • kursy i szkolenia,
  • doświadczenie zawodowe,
  • umiejętności,
  • zainteresowania.

O ile w pierwszych trzech podpunktach wystarczy nam napisać o sobie prawdę, eksponując najbardziej przydatne rzeczy, np. w przypadku kursów, to ‘’umiejętności’’ i ‘’zainteresowania’’ należy umieć odpowiednio przedstawić. Trzeba starać się zrezygnować z ogólnych określeń, które niczego nie wnoszą, np. ‘’umiejętność słuchania’’ zastępując znacznie bardziej konkretnymi zapisami: ‘’umiejętność pracy w zespole’’. Nasz obraz, oczywiście oparty o mocne strony, powinien przypominać wizerunek pracownika, jakiego mógłby naszym zdaniem chcieć pracodawca.

Strona wizualna CV

Dużym błędem, którego często się nie docenia, jest też wysyłanie aplikacji bardzo słabych wizualnie. Pamiętajmy, że CV to nasza wizytówka. Musi być przejrzyste, zwięzłe, podzielone na części, najlepiej z wypunktowaniami. Wyjustowanie tekstu, zróżnicowane czcionki – to wszystko jest istotne. Trzeba też wykorzystać aktualne zdjęcie. Nie może być to fotografia infantylna, przedstawiająca nas na wakacjach lub w jakiejś dziwacznej pozie.

Gdzie poszukiwać ogłoszeń o pracę?

Nie jest zaskoczeniem, że właściwie cały rynek pracy znajduje się dzisiaj na kilku różnych serwisach internetowych. Korzystając z możliwości selekcji ofert pod kątem miejsca zamieszkania, branży lub naszych wymagań możemy szybko trafić na ogłoszenia, o które nam chodzi. Najczęściej w tych samych miejscach możemy wysłać CV wraz z krótką informacją do ewentualnego pracodawcy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*