Zrzut ekranu jest bardzo szybkim sposobem na zapisanie zawartości ekranu w pamięci komputera lub telefonu. Sprawdź, jak zrobić zrzut ekranu na laptopie i telefonie.
Laptopy z klawiaturą QWERTY mają wpisany w nią dedykowany klawisz z napisem Print Screen. Po jego jednokrotnym wciśnięciu można wykonać zrzutu całego ekranu. Czasem jest on oznaczony jako Prt Sc albo PrtScr, w prawnym górnym rogu klawiatury.
Mając system Windows 10 skorzystaj z kolei ze skrótów klawiszowych, ułatwiających wykonanie zrzutu ekranu. Są to:
Shift + PrtScr – z jego pomocą zapiszesz jedynie zaznaczony przez ciebie obszar ekranu,
Win + PrtScr – w ten sposób wykonasz zrzut ekranu i zapiszesz w lokalizacji na dysku,
Alt + PrtScr – zrzut ekranu wyświetlanego aktywnie okna.
Jeśli podczas wykonywania zrzutu ekranu nie użyjesz komendy Win, wtedy zapisany obraz trafia do tzw. schowka systemowego. Należy zapisać go np. w Paint lub ACDSee, wklejając do czystego dokumentu. Wtedy należy wybrać „zapisz jako…” i miejsce, w którym zrzut ekranu będzie zapisany jako plik JPG.
Czasem trafia nam się komputer, na którym próżno szukać przycisku PrtScr. Wtedy najłatwiej jest wcisnąć kombinację Win + Fn + Spacja.
W przypadku kupienia sprzętu elektronicznego w innym kraju, możesz zauważyć pewne różnice w budowie klawiatury. W komputerach z Francji Print Screen będzie więc schowany pod klawiszem ImpEc. W niemieckich klawiaturach mamy z kolei przycisk z napisem Druck. W rosyjskiej klawiaturze, podobnie jak w angielskich odpowiednikach, będzie przycisk PrtScr.
Fani popularnego „jabłka” również mogą bez przeszkód wykonać zrzut ekranu. Wykonają go za pomocą kombinacji Command + Shift + 3. Jeśli zależy Ci na zapisie tylko części ekranu, zamiast 3 wybierz 4 w tej kombinacji. Wykonane przez siebie zrzuty ekranu znajdziesz w domyślnej lokalizacji zrzutów – Clipboard Mac.
Zrzut ekranu można również wykonać na telefonie. Sposób wykonania zależy od modelu i marki telefonu oraz systemu operacyjnego. W jednych należy dłużej przytrzymać przycisk blokady, który jest również przyciskiem zasilania. Starsze modele telefonów z Androidem posiadają również pojedynczy przycisk na dole ekranu. To klawisz Home, który kieruje nas do menu głównego. Z jego pomocą również wykonasz zrzut ekranu.
W niektórych telefonach zrobisz zrzut ekranu poprzez naciśnięcie dolnego klawisza regulacji głośności i przycisku zasilania (inaczej blokady). Oba te przyciski znajdziesz bez problemu z boku smartfona. Przy wykonaniu screenshota ekran mrugnie, a zapisany obraz trafi do galerii lub folderu Screenshots w telefonie.
Niektóre telefony mają również specjalny przycisk do wykonywania zrzutów ekranu. Jest on w rozwijanym menu. Niektóre telefony mają zarówno skrót klawiszowy, jak i funkcję screenshot w rozwijanym menu.
Zdjęcie główne: Rymden/Adobe Stock