PSYCHOLOGIA

Jak wygląda terapia uzależnień?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wygląda terapia uzależnień?

Artykuł sponsorowany

Uzależnienie to bardzo poważna i nieuleczalna choroba. Nie znaczy to jednak, że nie da się z nią żyć! Choć nieleczone uzależnienie często okazuje się śmiertelne, psychologia wypracowała bardzo skuteczne metody wychodzenia z aktywnego uzależnienia i radzenia sobie z głodami oraz wyzwalaczami w dalszym, trzeźwym życiu. Sprawdź, jak wygląda terapia uzależnień.  

Anonimowe grupy wsparcia   

Zanim jeszcze powstały profesjonalne ośrodki zajmujące się leczeniem uzależnień, sami uzależnieni wyszli z inicjatywą założenia dla siebie grup wsparcia. AA, NA oraz tym podobne stowarzyszenia mają bardzo głęboką tradycję, a wiele badań potwierdza ich skuteczność. Na anonimowy meeting dla osób uzależnionych możesz wybrać się w praktycznie każdym mieście zupełnie za darmo. Nie są to spotkania prowadzone przez specjalistów, ale przez uzależnionych, dla uzależnionych. Tam możesz podzielić się swoją drogą i problemami z osobami, które przeżywały lub nadal przeżywają to samo, spotkać się ze zrozumieniem, empatią i ogromnym wsparciem. Podstawą większości takich grup jest program 12 kroków, który opiera się na poszukiwaniu przyczyny swojego problemu oraz zaakceptowaniu uzależnienia, jako nieodłącznej już części życia. 

Uczęszczanie na anonimowe grupy wsparcia dla uzależnionych to bardzo ważny element na drodze do trzeźwości. Nie zastąpią one jednak terapii, która jest dużo bardziej indywidualnym procesem, nastawionym na konkretny problem, który rozwiązuje się ze specjalistą.  

Terapia w ośrodku zamkniętym   

Nie każdy przypadek uzależnienia jest na tyle poważny, by musiał być leczony w zamkniętym ośrodku. Wiele osób radzi sobie doskonale ze swoim problemem przy wsparciu ze strony AA oraz terapeuty. Istnieją też ośrodki terapii grupowej, działające przy różnego rodzaju fundacjach na rzecz uzależnionych. Jeśli jednak te metody zawiodą, ośrodki leczenia uzależnień mogą okazać się metodą na to, by efektywnie wyjść z problemu aktywnego nałogu. Terapia zamknięta to kilkutygodniowy cykl terapeutyczny, polegający nie tylko na odcięciu się od nałogu i wybranej substancji, lecz także na pracy w grupie oraz ze specjalistami na sesjach prywatnych. Zajęcia organizowane w takich ośrodkach często pomagają odnaleźć siebie i przypomnieć sobie, jak wyglądało życie przed uzależnieniem. 

Dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na terapię zamkniętą istnieje także program częściowo zamknięty, w którym zajęcia odbywają się tylko przez kilka dni w tygodniu lub od godzin popołudniowych do późnego wieczora. Dzięki takiemu trybowi terapii nie musisz rezygnować na przykład z chodzenia do pracy. 

Na czym polega terapia uzależnień? 

Podłoże każdego nałogu leży w psychice. Wiele osób zmagających się z uzależnieniem miało trudne dzieciństwo, nieobecnych lub nadopiekuńczych rodziców, przeszło przez traumę albo wychowywało się w domu uzależnionych. Wszystkie te czynniki mogą sprawiać, że człowiek odczuwa większy pociąg do używek lub jest na ich działanie bardziej podatny. Środki psychoaktywnie nie tylko zaburzają percepcję, lecz także upośledzają produkcję serotoniny, czyli jednego z “hormonów szczęścia”, w mózgu. W ten sposób uzależniają mózg oraz cały organizm od wystrzałów tego hormonu, jakie same zapewniają. Celem terapii jest ponowne uregulowanie procesu produkcji endorfin oraz uleczenie podstawy problemu, leżącej często w przeszłości uzależnionego.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Tima Miroshnichenko

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*