Ryż to uniwersalne zboże kryjące w sobie wiele cennych właściwości odżywczych. Choć często gości na naszych stołach, to nierzadko stwarza trudności w przyrządzaniu. Gotowanie ryżu nie będzie już dla Ciebie kłopotem, gdy poznasz kilka prostych trików.
Jedne potrawy wymagają od ryżu sypkiej konsystencji, inne znów – lepkiej i miękkiej. Aby efekt gotowania ryżu nie był dziełem przypadku, warto wiedzieć, w jaki sposób osiągnąć oczekiwaną konsystencję.
To, w jaki sposób wyjdzie potrawa z udziałem ryżu, w dużej mierze zależy od jego odmiany. Ale nie tylko. Czasem niewłaściwy sposób gotowania kardynalnie zmienia strukturę i smak tego zboża. Inaczej też będziemy gotować ryż w torebce i bez torebki, inaczej na wodzie i na mleku. Zobacz, jak właściwie ugotować ryż.
Jeśli chcesz ugotować ryż na sypko, przepłucz go zimną wodą. W ten sposób pozbędziesz się skrobi, która odpowiada za lepkość produktu. Przepłucz ryż jakieś pięć razy, a nawet więcej, aż woda nie stanie się przezroczysta. Najwygodniej wykonać tę czynność z pomocą drobnego sita.
Do przyrządzenia niektórych potraw, takich jak risotto, potrzebujemy lepkiego ryżu. W tym przypadku nie warto go przepłukiwać. Albo można ograniczyć się do jednorazowego płukania, żeby zmyć z niego wszystkie nieczystości.
Żeby ryż ugotował się szybciej, można go namoczyć na 30–60 minut. Czas gotowania skrócisz wówczas prawie dwukrotnie. W tym wypadku lepiej jednak zmniejszyć ilość wody, którą wykorzystasz do gotowania.
Powszechnie przyjmuje się, że proporcja wody do ziarenek ryżu powinna wynosić dwa do jednego. Ale to przybliżony stosunek. Lepiej uzależnić ilość cieczy od odmiany ryżu:
Jeśli decydujesz się na ugotowanie ryżu w torebce, potrzebna jest taka ilość wody, żeby woreczek był całkowicie zanurzony w cieczy.
Koniecznie czytaj instrukcję na opakowaniu. Producent dokładnie wie, jakiej obróbce poddano ryż, i podpowie, jaka ilość wody będzie dla niego optymalna.
Najlepiej wykorzystać do tego celu naczynie z grubym dnem – w nim temperatura rozkłada się równomiernie. Na początku doprowadź osoloną wodę do wrzenia i wrzuć do niej ryż. Przemieszaj jeden raz, żeby ziarenka nie przylgnęły do dna. Poczekaj, aż woda ponownie zacznie wrzeć, przykręć gaz do minimum i przykryj garnek pokrywką.
W procesie gotowania nie ściągaj pokrywki, inaczej ryż będzie się dłużej gotował. Jeśli chcesz uzyskać sypką konsystencję, nie mieszaj ryżu (za wyjątkiem pierwszego razu). W przeciwnym razie ziarna będą się łamać i wydzielać skrobię.
Średni czas gotowania po ponownym doprowadzeniu wody do wrzenia zależy od rodzaju ryżu i wynosi:
Gdy ryż się ugotuje, zdejmij go z ognia i daj mu postać pod przykryciem przez 10–15 minut. Jeśli w ugotowanym ryżu pozostaje woda, zlej ją lub nakryj garnek suchym ręcznikiem, żeby wchłonął nadmiar wilgoci.
Alternatywą dla ryżu na wodzie jest ryż na mleku. Jak go przyrządzić?
Przygotuj szklankę białego okrągłego ryżu i dobrze go przepłucz. Przełóż do garnka i zalej połową szklanki wody. Następnie doprowadź zawartość do wrzenia i gotuj przez około dziesięć minut pod przykryciem.
Woda powinna prawie całkowicie wyparować z garnka. W oddzielnym naczyniu doprowadź do wrzenia pół szklanki mleka. Wlej go do garnka z ryżem, do smaku dodaj sól, ewentualnie cukier.
Gotuj ryż pod przykryciem przez około 15 minut, od czasu do czasu mieszaj łyżką, żeby się nie przypalił. Gdy już będzie gotowy, dodaj kawałeczek masła. Smacznego!
Do sushi najlepiej się nadaje specjalny japoński ryż. Można go jednak zastąpić zwykłym okrągłym. Przed gotowaniem przepłukaj ryż od 5 do 7 razy. Następnie zalej go zimną wodą w proporcji 1 : 1,5. Do garnka możesz dodać kawałek wodorostu nori dla smaku, ale zanim woda zawrze, musisz go usunąć.
Ryż gotuje się pod przykryciem. Na pierwszym etapie – zanim woda zawrze – na średnim ogniu, a potem na minimalnym przez około 15 minut. Po tym czasie wyłącz gaz i zostaw ryż pod przykryciem na kolejne 15 minut.
Gotowy ryż dopraw specjalnym sosem. Możesz go kupić lub przyrządzić samodzielnie. W tym celu wlej do oddzielnego garnka dwie łyżki stołowe octu ryżowego, dodaj jedną łyżeczkę cukru, jedną łyżeczkę soli i podgrzewaj mieszankę na średnim ogniu, do momentu aż rozpuszczą się wszystkie sypkie składniki.
Przełóż ryż do szerokiej miski, polej go sosem i ostrożnie wymieszaj drewnianą łopatką. Następnie ostudź ryż i zajmij się przygotowaniem sushi. Powodzenia!
Fot. Pille R. Priske/Unsplash