Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Ambitne zadania, rodzinna atmosfera, prestiżowe projekty – to wszystko jest istotne w codziennej pracy, ale jednak dla większości pracowników kluczowa jest pensja. Pracodawcy raczej niechętnie przyznają podwyżki, szczególnie gdy o nie nie prosisz. A więc, aby zarabiać więcej, musisz wziąć sprawy w swoje ręce! Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać podanie o podwyżkę i jakich argumentów użyć, aby przekonać przełożonego.
Podanie o podwyżkę, jak każde inne formalne pismo powinno zawierać konkretne elementy:
Czy wniosek o podwyżkę jest zawsze konieczny? Oczywiście, że nie! Jeśli pracujesz w niewielkiej firmie i masz bezpośredni kontakt z przełożonym, a nawet właścicielem – możesz odbyć zwyczajną rozmowę, w której poprosisz o zmianę wynagrodzenia.
Formalne pisma sprawdzają się w większych przedsiębiorstwach i korporacjach, gdzie wszelkie procesy są mocno sformalizowane.
Choć forma dokumentu jest istotna, ponieważ świadczy o profesjonalizmie pracownika, to najważniejsze są jednak argumenty. To przede wszystkim od skutecznego uzasadnienia podania zależy, czy otrzymasz wyższą pensję, czy też nie.
Jakich argumentów użyć?
Pamiętaj, aby nie iść na łatwiznę. Argumenty typu: “kolega zarabia więcej”, “odejdę, jeśli nie dostanę podwyżki” zdecydowanie działają na Twoją niekorzyść.
Na ostateczną decyzję pracodawcy o przyznaniu podwyżki wpływają także okoliczności, w jakich złożysz podanie. Jeśli firma aktualnie ma kryzys, zwalnia pracowników lub atmosfera jest napięta – przełóż swoją prośbę na lepszy czas.
Podanie o podwyżkę wynagrodzenia najlepiej złożyć:
Fot.: materiał prasowy Klienta.