PSYCHOLOGIAROZWÓJ

Jak napisać list motywacyjny do pracy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak napisać list motywacyjny do pracy?

CV i list motywacyjny to elementy, które decydują o tym, czy nasze starania o pracę będą mogły tak naprawdę się rozpocząć. To od nich zależy, czy pracodawca zaprosi nas do kolejnych etapów rekrutacji.

List motywacyjny nie jest obligatoryjnym elementem aplikowania o pracę. Nie każdy pracodawca wymienia go w oczekiwaniach wobec kandydatów, którzy chcą starać się u niego o posadę.

To, że dokument nie jest wymieniony, wcale nie oznacza, że będzie źle widziany. Wręcz przeciwnie. Napisanie listu motywacyjnego pokazuje, że zależy nam konkretnym stanowisku. Jak zatem przygotować atrakcyjny i skuteczny list motywacyjny?

List motywacyjny – techniczne aspekty

List motywacyjny to formalne pismo, w którym opisowo argumentujemy pracodawcy, dlaczego chcemy pracować na danym stanowisku i chwalimy się mocnymi stronami. W liście motywacyjnym powinniśmy zawrzeć swoje dane: imię i nazwisko, adres oraz dane kontaktowe (telefon, e-mail). W prawym górnym rogu pisma obligatoryjnie wpisujemy miejscowość oraz datę sporządzenia listu. 

Konieczne jest także zaadresowanie pisma do konkretnej osoby np. prezesa, rekrutera, kadrowej. Informację o tym, do kogo skierować list motywacyjny, powinniśmy znaleźć w ofercie pracy. Oprócz imienia i nazwiska oraz stanowiska adresata pisma, wpisujemy także dane teleadresowe firmy, do której aplikujemy.

W liście motywacyjnym zachowujemy oficjalny ton. Niedopuszczalne są błędy ortograficzne i stylistyczne. Wszystkie zwroty osobowe oraz dotyczące firmy zapisujemy wielką literą (Szanowny Panie, Państwa Firma itd.). Jest to oznaka szacunku do osoby, do której się zwracamy. Objętościowo list powinien zmieścić się na kartce A4. Na samym końcu zamieszczamy odręczny podpis.

Jak napisać list motywacyjny

Dobry list motywacyjny to spersonalizowany list. Niestety, o ile szablon CV może mieć bardziej uniwersalny charakter, to każdorazowo list motywacyjny musimy przygotować jako odpowiedź na konkretne ogłoszenie.

Pierwszym krokiem jest więc stworzenie szablonu pisma. Wypunktujmy w nim, czego oczekuje pracodawca i w jaki sposób spełniamy te wymogi. Dobrze jest też wejść na stronę www firmy, sprawdzić media społecznościowe i dowiedzieć się, jakimi wartościami kieruje się przedsiębiorstwo. W liście motywacyjnym chcemy udowodnić, że wpisujemy się w środowisko, do którego chcemy dołączyć, i pasujemy do niego jak ulał.

Pismo powinno mieć zwięzły charakter. Ważniejsze informacje można dodatkowo wyróżnić np. poprzez wytłuszczenie. Pamiętajmy, aby w liście motywacyjnym zawrzeć tylko istotne, z perspektywy pracodawcy, informacje na nasz temat. Skupmy się na mocnych stronach, atutach, umiejętnościach i dotychczasowych sukcesach.

Wzory listów motywacyjnych

W internecie znajdziemy mnóstwo gotowych wzorów listów motywacyjnych. Możemy przyjrzeć się treści listów na poszczególne stanowiska i zainspirować się nimi podczas tworzenia własnego. 

Pamiętajmy jednak, aby list motywacyjny był możliwie autorski i napisany samodzielnie. Doświadczeni rekruterzy bez trudu rozpoznają gotowce pobrane z sieci. Taka wpadka na pewno nie pomoże nam w skutecznym aplikowaniu o pracę.

W internecie znajdziemy także kreatory listów motywacyjnych. Przy pomocy tych narzędzi online w kilku krokach stworzymy podstawowy dokument. Arkusze są skonstruowane w różny sposób. Najprostsze wymagają odpowiedzi na kilka pytań i w kilka chwil po uzupełnieniu ankiety otrzymamy wygenerowany list motywacyjny. Pamiętajmy, że jest to dobry początek, świetna baza do pracy. Warto jednak przysiąść do tekstu i napisać kilka dodatkowych zdań od siebie.

Zdj. główne: Firmbee.com/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*