ZDROWIE

Jak leczy się cieśnie nadgarstka?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak leczy się cieśnie nadgarstka?

Artykuł sponsorowany

Zespół cieśni nadgarstka to poważne schorzenie, które nieleczone może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia nerwów w okolicy dłoni. Ważne jest to, że zespół cieśni nadgarstka nie wpływa jedynie na same dłonie, lecz może promieniować nawet do barków i potylicy. Jak w takim razie leczyć cieśnie nadgarstka, aby móc spokojnie i bez bólu funkcjonować? Podpowiadamy!

Fizjoterapia chroniąca przed operacją

Leczenie cieśni nadgarstka może polegać również na przyjmowaniu fizjoterapii przez określony czas. Głównie pod uwagę bierze się laser, ultradźwięki, krioterapię i fale uderzeniowe. Takie zabiegi mają za zadanie pobudzić regenerację uciśniętego nerwu, zwiększyć elastyczność tkanki łącznej i wpłynąć bezpośrednio na włókna kolagenowe, które umożliwiają regenerację kanału nadgarstka. Więcej o leczeniu cieśni nadgarstka znaleźć można na stronie https://thepainclinic.pl/.

Odpoczynek dla zmęczonych dłoni

W przypadkach, gdy to możliwe, należy zapewnić rękom odpoczynek. Najlepiej je unieruchomić w ortezie na określony czas, aby chronić nerw pośrodkowy przed uciskiem. Ortezy należy nakładać przede wszystkim na noc, aby chociaż przez sen ręka była odciążona. W praktyce nie tylko pomoże to w wykonywaniu codziennych czynności i na zmniejszenie poziomu nacisku na nerwy, lecz także umożliwi bezproblemową regenerację organizmu, co przyczyni się do większej ilości sił w codziennych obowiązkach. Dobrze jest również regularnie chłodzić nadgarstki, np. po pracy. Do tego celu można użyć specjalnych schłodzonych cold packów bądź też nauczyć się wykonywać masaż kostkami lodu, który zmniejsza nacisk na nerwy i uczucie przejmującego bólu, który może promieniować wyżej, aż do potylicy.

Zmiana nawyków dotyczących ruchów dłoni to podstawa

W przypadku zespołu cieśni nadgarstka leczenie zaczyna się od nieoperacyjnych opcji, czyli głównie od odpoczynku dla rąk. W wielu przypadkach jest to trudne do wykonania, jednak zalecane przez specjalistów. Chory powinien zmienić nawyki dotyczące ruchów dłoni i unikać takich, które nasilają objawy. To problematyczne głównie dlatego, że wiele osób cierpiących na zespół cieśni nadgarstka pracuje korzystając z rąk, np. przy komputerze czy też przy papierowych dokumentach.

Jeśli nie ma możliwości zmiany pracy ani dania odpoczynku ręce, warto zadbać o to, aby używać przedmiotów, które zmniejszają nasilenie bólu. W tym celu można zakupić, np. specjalne nakładki na długopisy, które poszerzają ich obwód, jednocześnie umożliwiając pewny chwyt. To samo dotyczy myszek komputerowych. Dla osób z problemami z nadgarstkami polecane są ergonomiczne modele, które umożliwiają trzymanie sprzętu w innej pozycji. Dzięki temu nerw w nadgarstku nie jest stanie dociskany, co zmniejsza poziom bólu. Można również zaopatrzyć się w podkładki pod nadgarstki, zarówno do myszki, jak i do klawiatury komputerowej.

Zastrzyki ratunkiem dla chorych na zespół cieśni

Jednym ze sposobów leczenia zespołu cieśni nadgarstka jest podawanie zastrzyków, które redukują stan zapalny i obrzęk występujący w kanale nadgarstka. Jest to w wielu przypadkach bolesna metoda, ponieważ samo wkłucie w okolicy nadgarstka nie należy do przyjemnych, ale leczenie tego typu jest wyjątkowo skuteczne. Umożliwia ono złagodzenie objawów i zahamowanie ich na pewien okres. Zastrzyki polecane są głównie dla osób, które pracują za pomocą dłoni oraz dla tych, którzy mają już wysoko posunięte objawy choroby i zaczyna grozić im operacyjne leczenie.

Fot.: Kindel Media/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*