Artykuł sponsorowany
Od kiedy przyprowadzasz szczeniaka do domu w wieku ośmiu tygodni do czwartego miesiąca życia, najlepiej karmić je czterema posiłkami dziennie. Po czterech miesiącach zredukuj to do trzech posiłków dziennie, a gdy skończą sześć miesięcy, zredukuj do dwóch posiłków. Kontynuuj poranny i wieczorny posiłek w życiu pupiula. To całkiem proste, ale co dalej? Czym karmić psiaka?
Kiedy zdecydujesz się karmić szczeniaka, wybór posiłków zależy od Ciebie, ale zalecamy równomierne rozłożenie posiłków w ciągu dnia. Pozostawanie konsekwentnym pomoże wprowadzić ich w rutynę, która ułatwi życie Tobie i im. Zalecamy również unikanie forsownych ćwiczeń po jedzeniu, które mogą prowadzić do wymiotów i potencjalnie wzdęć.
Być może czytałeś, że ludzie powinni zawsze zjeść obiad, zanim domowe zwierzę dostanie swoje – pochodzi to z bardzo przestarzałej koncepcji zachowania psa i opiera się na obalonej idei, że musisz pokazać swojemu psu, kto jest szefem (czasami nazywany „przywódca stada” lub „alfa”). Chociaż ważne jest, aby nauczyć psa dobrych manier w zakresie jedzenia, aby zachowywał się grzecznie i nie jadł rzeczy, które mogłyby mu zaszkodzić, szczeniak nie planuje przejęcia domu. Dla szczeniaka ważniejsza jest rutyna i konsekwencja, ponieważ dzięki temu zrozumie, czego od niego oczekujesz, i wyrośnie na pewnego siebie psa, który Ci ufa. Karmienie zwierzaka o tej samej porze każdego dnia pomoże mu wprowadzić rutynę, a upewnienie się, że wszyscy w rodzinie konsekwentnie przestrzegają dowolnych psich zasad,pomoże Twojemu szczeniakowi zrozumieć, o co ci chodzi.
Znajdź spokojne miejsce, w którym szczeniak będzie mógł spokojnie zjeść i nie będą mu przeszkadzały inne zwierzęta, dzieci ani dorośli. Zalecane jest karmienie szczeniaka z dala od innych zwierząt domowych, dopóki nie przyzwyczają się do siebie.
Szczenięta mają rosnące ciała i dlatego mają inne potrzeby żywieniowe niż w pełni dorosłe psy. Zalecane jest karmienie szczenięcia oznakowaną karmą dla szczeniąt do około roku życia lub zgodnie z zaleceniami weterynarza przed przeniesieniem ich na żywność dla dorosłych. Odpowiednie produkty znajdziesz w sklepie Exclusion. Twój weterynarz może zalecić karmienie ras dużych lub olbrzymich dłużej niż rok.
Niektóre psy po prostu uwielbiają swoje jedzenie i szybko je wręcz odkurzają. Jeśli Twój szczeniak jest jednym z nich, warto nad tym zapanować. Może to polegać na użyciu miski z puzzlami, która utrudnia dostanie się do jedzenia w tak krótkim czasie.
Niektóre rasy (zwykle psy ras dużych lub olbrzymich) są bardziej podatne na stan zwany wzdęciem, w którym żołądek wypełnia się gazem i przewraca się, odcinając dopływ krwi. Jest to bardzo poważna i potencjalnie zagrażająca życiu choroba, dlatego należy natychmiast zgłosić się do lekarza weterynarii. Wzdęcie może być spowodowane zbyt szybkim jedzeniem, dlatego szczególnie w przypadku tych ras warto nauczyć psiaka powolnego spożywania posiłków.
Otyłość zwierząt domowych jest ogromnym problemem w Polsce, a badania sugerują, że wiele psów w naszym kraju ma nadwagę lub jest otyła. Grube psy będą miały większe trudności z czerpaniem przyjemności z życia, a prawdopodobieństwo, że cierpią na poważne schorzenia, takie jak cukrzyca, choroby serca, problemy z oddychaniem i rak, jest większe. Te problemy zdrowotne nie tylko obciążą Twój portfel, ponieważ są kosztowne w leczeniu, ale mogą również powodować utratę psiaka, ponieważ każdy z nich ma tendencję do przedwczesnej śmierci. Są również bardziej narażeni na zapalenie stawów, które jest bolesne dla psów. Kontrolowanie spożycia pokarmu przez szczenię wraz z odpowiednimi ćwiczeniami dostosowanymi do jego wieku to najlepszy sposób na zapobieganie otyłości.
Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy, że ich zwierzak ma nadwagę, ale istnieją proste i łatwe sposoby na sprawdzenie tego. Spójrz prosto w dół na ciało swojego szczeniaka z góry. Talia Twojego zwierzaka powinna zwężać się, aby nadać kształt klepsydry. Jeśli z góry wyglądają na owalne, należy pomyśleć o ograniczeniu spożycia pokarmu, a jeśli kształt klepsydry jest zbyt ekstremalny, mają niedowagę.
Delikatnie przeciągnij dłońmi po obu stronach klatki piersiowej psa. Żebra powinny być delikatnie wyczuwalne. Nie powinny natomiast być tak dobrze widoczne, jak u wychudzonego psa, ale też nie powinno być trudno ich wyczuć przez warstwę tłuszczu.
Fot. Pixabay