Artykuł sponsorowany
Nadciśnienie tętnicze to popularna choroba, która dotyka coraz więcej osób. Jej przyczyna często jest pierwotna i trudna do ustalenia, ale czasami wiąże się z występowaniem innych chorób (m. in. chorób nerek, zwężenia tętnic, bezdechu sennego czy chorób układu nerwowego). Warto również wiedzieć, że duży wpływ na wystąpienie nadciśnienia mają czynniki środowiskowe, przede wszystkim: stres, palenie tytoniu, picie alkoholu czy używanie narkotyków takich jak kokaina lub amfetamina.
Nie zawsze masz wpływ na to, na jakie choroby chorujesz. Część z nich odziedziczyłeś po członkach rodziny, inne wynikają ze znalezienia się w sytuacji, na którą nie miałeś wpływu. A jednak, podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń, przy nadciśnieniu tętniczym istnieją czynniki ryzyka, których możesz unikać. Oczywiście, nie zawsze dasz radę całkowicie wyeliminować ich wpływ, ale większa świadomość na temat tego, co Ci zagraża, może zmotywować Cię do regularnych badań i wpłynąć na czas Twojej reakcji. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy znajdujesz się w grupie ryzyka, regularne mierzenie ciśnienia jest ważne i pomaga Ci kontrolować stan Twojego zdrowia. Nie musisz w tym celu udawać się do lekarza lub farmaceuty, możesz mieć ciśnieniomierz u siebie w domu (warto jednak za pierwszym razem udać się do specjalisty i nauczyć prawidłowej obsługu tego urządzenia).
Jakie są czynniki ryzyka dla nadciśnienia tętniczego? Jako pierwszy z nich najczęściej wymienia się nieprawidłową dietę. Szczególnie szkodliwe może być spożywanie posiłków z dużą ilością tłuszczów i sodu. Na szczęście, w wielu przypadkach wprowadzenie zmian w tym obszarze może być dość proste. Wystarczy ograniczyć smażenie posiłków na głębokim tłuszczu i zmniejszyć ilość dodawanej do nich soli, by zrobić pierwszy krok w dobrą stronę. Oczywiście, najskuteczniejsza w tym przypadku byłaby konsultacja dietetyczna, ale jeśli nie masz takiej możliwość, staraj się edukować na temat składników odżywczych i samodzielnie bilansować dietę, zwracając uwagę na redukcję spożywanych tłuszczów tak, by stanowiły około 15-20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Kolejnym czynnikiem ryzyka dla nadciśnienia tętniczego jest brak aktywności fizycznej i otyłość brzuszna. Jeśli jesteś osobą otyłą, nie bój się sięgnąć po pomoc lekarza lub dietetyka. Profesjonalista z pewnością pomoże Ci również we wprowadzeniu do Twojego życia większej ilości ruchu w zakresie, który będzie dla Ciebie zdrowy i pomocny. Jeszcze innymi czynnikami ryzyka dla nadciśnienia są stres, palenie tytoniu oraz picie alkoholu. Jeżeli jesteś w stanie ograniczyć je lub całkowicie pozbyć się ich ze swojego życia, może być to ogromna ulga dla Twojego organizmu – nie tylko w kwestii nadciśnienia, ale również ogólnego samopoczucia i zdrowia.
Niestety, istnieją także takie czynniki ryzyka dla nadciśnienia tętniczego, na które nie masz wpływu. Należą do nich: płeć męska, wiek (powyżej 55 roku życia dla mężczyzn i powyżej 65 roku życia dla kobiet), przedwczesna choroba sercowo-naczyniowa w rodzinie czy problem z tolerancją glukozy. W takich sytuacjach warto znajdować się pod stałą opieką lekarza.
Fot.: Thirdman/pexels.com