ZWIERZĘTA

Ryby akwariowe dla początkujących – jakie wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ryby akwariowe dla początkujących – jakie wybrać?

Bycie akwarystą wymaga nie lada wiedzy oraz umiejętności. Należy pamiętać, że istnieją różne ryby akwariowe, charakteryzujące się innym wyglądem oraz specyfiką hodowli. 

Jeśli chcesz dopiero zacząć swoją przygodę z akwarium, musisz wybrać takie gatunki ryb, które są mniej wymagające. Dzięki temu artykułowi poznasz rybki akwariowe dla początkujących.

Rybki akwariowe dla początkujących

Poniżej przedstawiamy listę rybek akwariowych, które będą idealne dla początkującego akwarysty. Gatunki tych ryb nie wymagają wielu przygotowań akwarium ani specjalnego oświetlenia. Są to głównie okazy małe, które lubią prostokątne akwaria.

  1. Gupik, inaczej Pawie Oczko

Ta rybka nie jest wymagająca i ma bardzo łagodny, a przy tym towarzyski charakter. Bardzo dobrze czuje się w towarzystwie takich rybek jak mieczyki czy też molinezje. Do życia potrzebują dość mocnego oświetlenia, a także czystej, lekko zasadowej wody. Zadbaj o to, by była ona w temperaturze w przedziale między 22 a 24 stopni Celsjusza. Przy tworzeniu akwarium dla gupików koniecznie znajdź miejsce na schronienie dla rybek.

  1. Mieczyk Hellera

To kolejna rybka, która nie potrzebuje szczególnych warunków hodowli. Wymaga jednak dość dużego akwarium pod przykryciem. Lubi chować się pomiędzy roślinnością oraz ozdobami. Jeśli zdecydujesz się na zakup mieczyka, koniecznie kup parkę, ponieważ inaczej mogą czuć się samotnie. W jednym akwarium nie może być więcej niż 4 samców – w większej grupie potrafią być wobec siebie bardzo agresywne.

  1. Księżniczka Burundi

Choć ta rybka ma iście królewską nazwę, wcale nie jest wymagająca. Dobrze czuje się w akwarium jednogatunkowym – warto ją hodować w dużej grupie. Potrafią być agresywne w stosunku do innych ryb, ponieważ bronią zaciekle własnego terytorium. Jeśli jednak koniecznie chcesz mieć więcej gatunków, to powinny być one wpuszczone przed księżniczką Burundi(by móc wybrać swój rewir), a także znacznie większe. Dzięki temu unikniesz konfliktów pomiędzy gatunkami.

  1. Drobniczka

To gatunek rybki idealnej do hodowli dla początkującego akwarysty. Wymaga jedynie przestrzeni. Znoszą wahania pH wody, a także spadki temperatur, nawet do 15 stopni Celsjusza. Uwielbiają chować się w różnych zakamarkach, dlatego warto zainwestować w roślinność oraz ozdoby.

  1. Neon Innesa

Świetnie prezentuje się w zaciemnionych akwariach, ponieważ jej łuska pięknie się błyszczy. Rybki dobrze czują się w stadach, więc warto zdecydować się na kupienie ich większej ilości. Świetnie tolerują mniejsze ryby i nie przeganiają ich z ulubionych miejsc. Są spokojne i nie szukają zwady.

Fot. Sitthikorn/Adobe Stock

Rybki akwariowe słodkowodne

  1. Gurami Dwuplamisty

Ta rybka akwariowa nie wymaga wielkich umiejętności akwarystycznych, a jedynie dużego akwarium, na co najmniej 100 l. Są to rybki towarzyskie i spokojne. Nie można jednak trzymać jednego samca z wieloma samicami. Preferują lekko słoną lub słodką wodę.

  1. Kirysek Panda

Kirysek Panda lubi przebywać w stadzie około 5 osobników. Warto przygotować dla tych rybek akwarium o pojemności 80 l. Zadbaj również o odpowiedni filtr i napowietrzacz, a także zaaranżuj miejsca do chowania się.

  1. Bocja Wspaniała

Bocja jest również mało wymagającą rybą akwariową, jednak uwielbia dużo przestrzeni – 200 litrowe akwarium stanie się jej idealnym domem. Tak jak kirysek panda lubi przebywać w stadzie, np. 5 osobników.

  1. Kardynałek chiński

Ten gatunek rybki akwariowej nie wymaga wiele miejsca – akwarium o pojemności 50 litrów w zupełności wystarczy. Czują się świetnie w towarzystwie 6–8 kompanów z tego samego gatunku. Lubią też dobrze oświetlone miejsca i rośliny.

  1. Danio Pręgowany

To rybka stadna, która bez problemu odnajdzie się również w mniejszych akwariach, np. 50 litrowych. Danio z natury są wyjątkowo łagodne i zbierają się w małe grupki. By czuła się dobrze, należy dobrać co najmniej kilkanaście ryb z tego samego gatunku. Pamiętaj, by szczelnie przykryć akwarium.

Zdjęcie główne: radub85/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*