DOM I OGRÓDWNĘTRZE

Zakup zmywarki – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zakup zmywarki – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Zmywarka to bardzo przydatny sprzęt AGD, bez którego większość ludzi nie wyobraża już sobie funkcjonowania w kuchni. Są jednak osoby, które zmywarkę będą nabywać po raz pierwszy i to właśnie one powinny dowiedzieć się, na co należy zwracać szczególną uwagę w czasie zakupu.

Jak się przygotować do zakupu zmywarki?

Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu ze sprzętem AGD, powinieneś chociaż ogólnie zorientować się w specyfice zmywarek oraz zdecydować jakiego typu sprzęt potrzebny będzie w Twojej kuchni. Chodzi tu przede wszystkim o wybór pomiędzy zmywarką wolnostojącą i zmywarką do zabudowy oraz zorientowanie się, jak szeroki sprzęt zmieści się w Twojej zabudowie kuchennej.

Najważniejsze parametry zmywarek

Wybierając zmywarkę do kuchni, należy przyjrzeć się kwestii wydajności i oszczędności sprzętu. Wydajność to, najprościej mówiąc, ilość kompletów naczyń, jaka zmieści się w danym modelu. Najczęściej kupowane modele to te, które są w stanie pomieścić 9 kompletów. Podstawowym wyposażeniem w zmywarkach są kosze. Zazwyczaj występują kosz górny i dolny na rolkach. Ponadto zmywarki wyposaża się w filtry samoczyszczące – pomagają one usuwać odpady z wodą. Jeśli zależy Ci na oszczędnym sprzęcie, musisz przyjrzeć się klasie energetycznej. Możesz ją odczytać na wielokolorowej etykiecie, gdzie zwykle znajdują się symbole od A do G. Za najbardziej energooszczędne uważa się zmywarki oznaczone symbolem A. Na tej samej etykiecie można sprawdzić, ile dana zmywarka zużyje litrów wody w skali roku. Będzie tutaj także informacja o poziomie hałasu, co jest szczególnie istotne dla osób, które mają zmywarkę w aneksie połączonym z salonem.

Wybierając zmywarkę, należy też zwrócić uwagę na sposób sterowania. Może być mechaniczny i wtedy wykorzystujesz pokrętła oraz przyciski albo w pełni elektroniczny. W najnowszych modelach występują bardzo wygodne wyświetlacze LED, które przybliżają parametry i informują o zaawansowaniu procesu zmywania.

ronstik/Adobe Stock

Programy występujące w zmywarkach

Nowoczesne zmywarki oferują Ci cały szereg użytecznych programów. Zwykle znajdziesz tam program ze wstępnym zmywaniem, program wyparzania naczyń, który przyda się rodzicom małych dzieci, program szybki do małych zabrudzeń, gdzie głównie odświeża się naczynia. Dla zwolenników rozwiązań ekologicznych przygotowano program Bio stosujący delikatne detergenty, a temperatura jest niższa. Istnieją także programy sensoryczne, w których zmywarka sama dobiera parametry do stopnia zabrudzenia.

Występować może także program intensywny, gdzie w stosunkowo krótkim czasie myje się naczynia w wysokiej temperaturze. Oprócz tego producenci proponują programy: samoczyszczący, delikatny, do garnków i funkcję opóźniania startu. Bardzo wygodny może być program krótki, który przyda się, gdy nie mamy czasu. Dobrze jest, jeśli zmywarka posiada także program nocny. Działa on długo, z zastosowaniem niskiej temperatury, jednak jest wyjątkowo cichy.

Co jeszcze wpłynie na wygodę korzystania ze zmywarki?

Zmywarki różnią się między sobą także sposobem sygnalizacji końca pracy. W urządzeniach standardowych jest to sygnalizacja dźwiękowa. W droższych modelach może to być sygnał wizualny z użyciem diod LED. Osoby, które mają niewiele naczyń albo długo muszą czekać na zapełnienie zmywarki, mogą wybrać model z dostępną funkcją ½ wsadu. Dzięki temu możesz umyć mniej naczyń przy zmniejszonym zużyciu wody. Kolejne funkcje, które mogą się przydać, to: opóźniony start, regulowanie twardości wody czy mycie strefowe. Oprócz tego, zmywarki – zależnie od producenta – wyposażone są w uchwyty na kieliszki, natryski, dodatkowe stojaki i filtry samoczyszczące.

Jak dokonać najlepszego wyboru?

Przed zakupem zmywarki warto poczytać opinie w internecie oraz poprosić o rekomendacje znajomych, którzy już użytkują różne modele. Wiele cennych informacji uzyskasz także w sklepie od pracowników obsługi. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto także sprawdzić, jak długi okres gwarancji obowiązuje na dany sprzęt.

Fot. Alexander Raths/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*