Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tajemnicze nasiona w paczkach z Chin – co trzeba o nich wiedzieć?

Napisane przez

W ostatnich dniach do tysięcy odbiorców na całym świecie dotarły tajemnicze nasiona w paczkach nadawanych z Chin. Trafiły one między innymi do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i kilku innych krajów. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaleca zniszczenie tych nasion oraz ostrzega przed bioterroryzmem. Eksperci z USA już zidentyfikowali część roślin, które pojawiły się w tajemniczych przesyłkach.

Niechciana przesyłka z nasionami – o co chodzi?

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych już bada sprawę – na ten moment udało się zidentyfikować 14 gatunków roślin. Są wśród nich rośliny ozdobne, owocowe, warzywa, zioła i chwasty, w tym hibiskus, kapusta, lawenda, mięta, musztarda, róża, rozmaryn i szałwia. Co dziwne, zagadkowe paczki w wielu przypadkach nie były nawet zamawiane przez odbiorcę!

Dziennikarze “Indianapolis Star” twierdzą, że w owych przesyłkach znajdują się także nasiona szarłatu. Jest to bardzo szkodliwy chwast i mógłby stanowić poważne zagrożenie dla upraw soi, które w stanie Indiana są bardzo popularne. Amerykański resort podejrzewa, że może być to część oszustwa związanego z internetową sprzedażą w Polsce.

 

Otrzymałeś dziwne nasiona z Chin? Zniszcz je!

W Polsce jak dotąd nie odnotowano jeszcze otrzymania „tajemniczej paczki z Chin”. Zaleca się jednak czujność i ostrożność. Nieoznakowane przesyłki z Państwa Środka zawierające niezidentyfikowane nasiona należy bez wahania zniszczyć.

Nie mieliśmy żadnego oficjalnego zgłoszenia ani określenia typu roślin. Do Głównego Inspektoratu nie wpłynęło też zapytanie o zbadanie takiej przesyłki. Monitorujemy też sprawę w terenie. Na razie jedynie WIORiN w Katowicach poinformował o telefonicznym zapytaniu dotyczącym niszczenia nasion – mówi Kalina Kłobukowska z Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.Kategoria:
DOM I OGRÓD · ROŚLINY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *