DOM I OGRÓDWNĘTRZE

Rodzaje rolet – jakie wybrać do swojego domu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Rodzaje rolet – jakie wybrać do swojego domu?

Rolety są obecnie popularną metodą zaciemniania okien. Jeśli planujesz montaż rolet, ale nie wiesz, jaki model będzie dla Ciebie najlepszy, zapoznaj się z poniższym artykułem, który przygotowaliśmy na tę okazję. 

Jakie są modele rolet wewnętrznych?

Poniżej przedstawiliśmy charakterystyki poszczególnych systemów rolet wewnętrznych. 

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie są bardzo łatwe w obsłudze i zajmują znacznie mniej miejsca niż zwykła zasłona. Dzięki temu idealnie nadają się na przykład do małych domów lub wąskich okien. Zdecydowanym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że takie rolety zasłaniają okno, ale nie np. grzejnik. Rzymskie rolety pasują do różnych wnętrz, a szczególnie dobrze prezentują się w salonach o naturalnych i szarych tonach. Co ciekawe, można je także połączyć z zasłonami, dzięki czemu wnętrze będzie wyglądać bardziej przytulnie. Rolety rzymskie są dostępne zarówno w postaci transparentnego przyciemnienia okna, jak i postaci produktu całkowicie zaciemniającego, które chroni pokój przed promieniami słonecznymi. Co więcej, ich montaż jest bardzo prosty i trwa tylko chwilę, są też bardzo łatwe w czyszczeniu. Jest to zatem dobre i uniwersalne rozwiązanie dla każdego, kto chce zyskać funkcjonalny system zasłaniania okien. 

Rolety austriackie

Eleganckie, klasyczne rolety austriackie zapewnią przytulną atmosferę w pomieszczeniu. 

Rolety austriackie wyglądają bardzo stylowo i wdzięcznie za sprawą charakterystycznych marszczeń – tkanina nie zwija się, a tworzy swego rodzaju fałdy po pociągnięciu za sznurek. Tak dekoracyjny wygląd doskonale sprawdzi się we wnętrzach w stylu klasycznym. Rolety austriackie montowane są do ściany lub sufitu, jednak istnieje także opcja przymocowania ich do okna za pomocą specjalnego uchwytu. U kogo najlepiej sprawdzi się ten typ rolet? Otóż u osób, które przede wszystkim szukają nietuzinkowej dekoracji, a nie wyłącznie zaciemnienia okien. 

Cechy szczególne:

  • wyjątkowy i przykuwający uwagę styl, 
  • ciekawy kształt materiału,
  • marszczenia, które zapewniają przytulny wygląd.

Rolety plisowane

Rolety plisowane to kompaktowe, nowoczesne, a jednocześnie proste rozwiązanie zaciemniające okna. Takie rolety chronią przed słońcem i są doskonałą alternatywą dla rolet rzymskich. Ich główną zaletą jest wygoda i wszechstronność zastosowania. Plisowane rolety mocowane są do prostokątnych, trapezowych i półokrągłych okien. Nadają się także do niedostępnych okien dachowych i przeszkleń. Stosowane są w każdym stylu architektonicznym.

Konstrukcja zasłon plisowanych składa się z tkaniny mocowanej pomiędzy dwoma profilami za pomocą sznurków napinających. Podczas ruchu materiał składa się w poziome fałdy. Proces ten przypomina grę na akordeonie. Właściwie słowo „plisowany” (po francusku: plissé) oznacza składanie czegoś w fałdy. Światło przechodzące przez fałdy nabiera ciepłego, miękkiego odcienia. Dzięki kompaktowej konstrukcji rolety plisowane zajmują mniej miejsca niż inne rodzaje osłon przeciwsłonecznych. Po zamontowaniu roleta zlewa się z ramą i nie jest zauważalna. Rolety plisowane nadają się także do montażu na drzwiach balkonu lub loggii.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne stanowią doskonałą osłonę przeciwsłoneczną, a także są stosowane jako systemy przeciwwłamaniowe. Rolety zewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na zewnątrz okien. Takie modele składają się z połączonych listewek, które razem tworzą pancerz ochronny. Rolety wsunięte są w prowadnice znajdujące się po dwóch stronach okna i zwijane są w kasetę umieszczoną na górze. 

Rolety zewnętrzne świetnie chronią dom przed deszczem, gradem, śniegiem i podmuchami wiatru. Zapewniają także izolację termiczną – mogą zmniejszyć straty ciepła w pomieszczeniu nawet o 20%. Co więcej, większość systemów rolet zewnętrznych jest certyfikowana zgodnie z poszczególnymi klasami odporności na włamania. Rolety można podłączyć do systemu bezpieczeństwa i systemu alarmowego, co zwiększy skuteczność ochrony antywłamaniowej.

Fot. Ethan Sykes/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*