BUDOWADOM I OGRÓD

Pozwolenie na budowę – jak wygląda proces?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Pozwolenie na budowę – jak wygląda proces?

Planujesz budowę domu? Czeka Cię skomplikowany i czasochłonny proces, który radzimy rozpocząć odpowiednio wcześnie. Jak przebiegają kolejne etapy prowadzące do uzyskania pozwolenia na budowę? Przeczytaj!

Wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

Kiedy już zdecydujesz się na tę lub inną działkę, musisz sprawdzić, co można na niej budować i czy grunt ma dostęp do wszystkich niezbędnych mediów – prądu, wody, a także gazu i kanalizacji. W tym celu należy uzyskać we właściwym urzędzie gminy wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli upatrzona działka nie jest objęta MPZP, w tym samym urzędzie trzeba złożyć wniosek o warunki zabudowy (WZ). Uzbrojony w jeden z powyższych dokumentów dokładnie sprawdź wymagania planu zagospodarowania terenu dla konkretnej działki.

Mapa geodezyjna

Na kolejnym etapie musisz nawiązać kontakt z geodetą, który sporządzi mapę do celów projektowych, na nią architekt adaptujący naniesie obrys planowanego domu. Mapa zostanie złożona przez architekta we właściwym urzędzie.

Projekt architektoniczno-budowlany

Aby uzyskać pozwolenie na budowę, musisz przedłożyć w urzędzie projekt architektoniczno-budowlany zawierający sześć elementów: część opisową, architektoniczną, konstrukcyjną, instalacyjną, charakterystykę energetyczną i zgody na zmiany. Projekt ten jest kwestią kluczową – musi odpowiadać wymiarom działki, urzędowym wytycznym oraz Twoim indywidualnym wymaganiom.

Adaptacja projektu gotowego

Adaptacja projektu gotowego do działki to najważniejszy etap zmierzający do uzyskania pozwolenia na budowę. Polega na dostosowaniu dokumentacji do warunków lokalnych oraz działki, na której ma stanąć budynek. Zaadaptowany projekt zawiera więc przede wszystkim mapę działki z zaznaczonym obrysem domu, układem wodno-kanalizacyjnym i komunikacyjnym, siecią uzbrojenia terenu, charakterystycznymi elementami itd. 

Ustalenie warunków przyłączenia mediów

Jeśli Twoja działka budowlana nie jest uzbrojona, musisz wystąpić do lokalnych przedsiębiorstw z wnioskami o wydanie warunków technicznych przyłączy. Każde z nich stawia inne wymogi, na przykład we wniosku do firmy wodociągowej musisz określić przewidywany pobór wody, a w przypadku instalacji energetycznej – przedłożyć informację o mocy przyłączeniowej. 

Uzyskanie pozwolenia na budowę

Gdy już uporasz się ze wszystkimi powyższymi formalnościami, możesz składać wniosek o pozwolenie na budowę. Wskazujesz w nim inwestora, rodzaj inwestycji, adres miejsca budowy oraz oznaczenie nieruchomości. Do wniosku dołączasz też cztery egzemplarze projektu budowlanego, zaświadczenie architekta adaptującego, wypis z rejestru gruntów, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych, a także warunki techniczne określające zasady przyszłych dostaw mediów. Po zapadnięciu pozytywnej decyzji masz trzy lata na rozpoczęcie budowy wymarzonego domu.

Zdjęcie główne: pexels.com/Anamul Rezwan

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*