Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kwiaty, które nie potrzebują dostępu do światła

Napisane przez

Większość roślin przeznaczonych do uprawy doniczkowej potrzebuje do życia miejsca przy oknie. Co jednak jeśli chcielibyśmy zazielenić miejsca z dużą ilością cienia, takie jak przedpokój, łazienka albo sypialnia, która w większości przypadków jest usytuowana od północy? Na szczęście istnieje grupa roślin, która dobrze radzi sobie w zacienionych pomieszczeniach.

Rośliny naturalnie stworzone do cienia

Istnieje rodzaj flory, tzw. rośliny cieni, do hodowania domowego, które naturalnie rosną w cieniu drzew, często w środowiskach tropikalnych. Tego typu organizmy wykształciły w sobie umiejętność przystosowania się do braku światła. Rozpoznasz je po wielkich liściach o raczej delikatnej fakturze.

Do upiększenia salonu wybierz skrzydłokwiat (Spathiphyllum), zwany inaczej lilią domową, zielistkę Sternberga (Chlorophytum comosum), zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) i monsterę dziurawą (Monstera deliciosa), a w przedpokoju postaw palmę szewcową (Aspidistra elatior) oraz małowymagającą liściastą begonię, którą w zupełności zadowoli nikłe światło z okienka wejściowego. Skrzydłokwiat świetnie odnajdzie się w warunkach całkowitego lub częściowego cienia. Postaw go w najmniej doświetlonym kącie, gdyż z całej grupy jest to zdecydowanie najmniej światłolubna roślina. Ponadto paradoksalnie jako jedna z nielicznych tego typu roślin wypuszcza dekoracyjnie wyglądające liście i kwiaty, które przy dobrej pielęgnacji mogą utrzymać się nawet i cały rok. Skrzydłokwiat pięknie wzbogaci swoim urokiem całe wnętrze, a niski poziom wymagań i prostolinijna nonszalancja pozwolą Ci pokochać go na długie lata. 

W przypadku zielistki masz możliwość postawienia jej zarówno w cieniu, jak i w słońcu. Roślina ta dobrze znosi zróżnicowane warunki i nie musisz się za bardzo o nią martwić w okresach, kiedy słońce kapryśnie nie rozpieszcza nas swoim ciepłem i blaskiem. Często stawia się ją w biurach i salach gimnastycznych. Pamiętaj jedynie, aby dbać o jej nawodnienie, zwłaszcza w ciepłym czasie, od wiosny do późnego lata. 

Monstera jako roślina tropikalna uprawiana jest u nas jako roślina ozdobna, przy umiarkowanym podlewaniu osiąga wysokość nawet do trzech metrów, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie posadzić ją w dość dużej doniczce. Jeżeli postawisz ją w cieniu, zwróć uwagę, aby regularnie czyścić jej liście, wtedy będzie umiała sama wyłapać z otoczenia optymalną ilość światła.

Dalszy ciąg mieszkaniowej dżungli

Gdy uporasz się z posadzeniem skrzydłokwiatu, zielistki i monstery przygotuj kolejną doniczkę w suchym i zacienionym miejscu na zamiokulkasa, którego grube, mięsiste liście o pierzastym ułożeniu wprowadzą elegancki klimat afrykańskich krajobrazów Tanzanii i Zanzibaru. Pamiętaj tylko, aby:

  • nie stawiać tej rośliny bezpośrednio na słońcu, gdyż jej liście są bardzo podatne na poparzenia;
  • unikać kontaktu liści z wodą, gdyż powoduje to gnicie kłączy i obumieranie całego organizmu;
  • pilnować, by zbyt obficie nie podlewać rośliny. 

Regularnie obracaj ją ku słońcu, gdyż liście mają tendencję do wzrostu w jego kierunku. W cieniu przybiorą świetlistą jasnozieloną barwę. Roślina ta potrafi osiągać do metra wysokości. 

Gdy uporasz się już z rozstawieniem powyższych roślin, pozostanie Ci zagospodarowanie miejsca na palmę szewcową – jest to niezwykle dekoracyjna roślina o bujnych jaskrawozielonych liściach. Będziesz zaskoczony, gdy dowiesz się, jak niewiele pielęgnacji potrzebuje. Ponadto kwiat ten wręcz nie toleruje bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne i intensywnie potrafi rozwinąć się w warunkach, które mogą wydawać się zbyt ciemne dla innych roślin – idealnie odnajdzie się jako dekoracja w przedpokoju.

Wilgotno, parno i duszno

Gdy zaczniesz urządzać swoje domowe spa, zdecyduj się na rośliny, które oprócz tego, że dobrze rozwijają się zacienionych obszarach, do życia potrzebują właśnie ciepła i wilgoci, co sprawia, że idealnie odnajdą się w parnych klimatach łazienkowych. Przygotuj miejsce na trzy wyjątkowe rośliny tropikalne. Pierwsza z nich to adiantum właściwe (Adiantum capillus-veneris) znane też jako włos Wenery lub niekropień – urokliwa, półmetrowa paprotka o pierzastych, delikatnych liściach. Jeśli nie będzie przestawiana, przez długie lata będzie zachwycać swoim subtelnym pięknem. Z kolei nefrolepis zwyczajny (Nephrolepis exaltata) zabierze Cię w podróż w południowoamerykańskie klimaty Brazylii lub Gujany. Umieść go w wiszącym koszu tak, aby jego krzaczaste liście mogły swobodnie opadać ku dołowi. Ostatnia na liście jest palma kentia (strzechowa) (Howea forsteriana), jako roślina doniczkowa dochodzi do trzech metrów wysokości, o ile dostanie wystarczająco dużą donicę. Jej palczaste szerokie liście nadadzą Twojej łazience tropikalnych, saunowych klimatów.

Fot. Kara Eads/Unsplash

Kategoria:
DOM I OGRÓD · ROŚLINY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *