DOM I OGRÓDZWIERZĘTA

Jakich błędów unikać przy karmieniu psa?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jakich błędów unikać przy karmieniu psa?

Artykuł sponsorowany

Odpowiednie żywienie psa to klucz do jego zdrowia i długiego, szczęśliwego życia. Inwestycja w dobrej jakości karmę to w rzeczywistości oszczędność na licznych i bardzo drogich wizytach u weterynarza, które są konieczne, jeśli pies zachoruje. Wbrew pozorom popularnie reklamowane w telewizji karmy znanych marek wcale nie są dobre dla Twojego pupila. Dostępne w dyskontach granulaty, puszki i saszetki, po których pies ma “robić zdrową kupkę” zawierają zaledwie 4 procent mięsa. Jakie karmy kupować i jak czytać składy, by Twój czworonożny przyjaciel cieszył się zdrowiem? Podpowiadamy!

Zboża w karmach dla psów

Niestety plagą wśród producentów karm było i nadal jest dodawanie do psiego jedzenia tanich zapychaczy, w postaci zbóż. Mięso jest droższe od pszenicy, prosa czy ryżu, dlatego niektórzy producenci w miejsce mięsa dodają tańsze wypełniacze, by obniżyć koszt produkcji karmy. Najczęściej koszt produkcji niestety nijak ma się do ceny sklepowej. Często w dobrej wierze kupujemy dla swoich psów to, co reklamowane jest, jako najlepsze, a w efekcie nie tylko niepotrzebnie tracimy pieniądze, lecz także nieświadomie szkodzimy psiakowi. Psi układ trawienny nie jest przystosowany do trawienia zawartej w zbożach skrobi, przez co karmienie zwierzaka zbożową karmą może prowadzić nie tylko do niedoboru mikro i makroelementów w organizmie, lecz także do tworzenia się złogów w jelitach.

Domowa karma gotowana

Wielu opiekunów psów stawia na naturę i gotuje swoim pupilom mięso z warzywami. To działanie niewątpliwie wynika z miłości, jednak znowu, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Przy takim karmieniu nie mamy żadnej kontroli nad tym, co i w jakiej dawce trafia do organizmu naszego psa, a ponadto bardzo niewiele osób pamięta o odpowiedniej suplementacji przy karmieniu karmą gotowaną. Mięso, podroby oraz warzywa podczas obróbki termicznej tracą większość swoich wartości odżywczych, przez co u psów pojawiają się niedobory, anemia, łamliwość kości czy choroby hormonalne. Ponadto karma gotowana jest miękka, a zdrowy pies, by utrzymać swoje zęby i jamę ustną w dobrej kondycji musi jeść i gryźć twarde pożywienie. Znacznie lepszym wyborem będzie dobrej jakości karma sucha, którą znajdziesz w sklepie internetowym https://taniakarma.com/karmy-dla-psa. 

Fot. Daria Shevtsova/Pexels

Żywienie szczeniąt

Szczenięta po odstawieniu od matki mogą zacząć jeść już karmę mokrą, a po kilku tygodniach, w czasie i po okresie ząbkowania, kiedy już wymienią wszystkie ząbki na stałe, karmę w formie suchego granulatu. Szczeniaki w okresie wzrostu, który trwa w zależności od rasy od dziewięciu miesięcy do nawet trzech lat, muszą mieć dostarczane w pożywieniu bardzo dużo energii. Niedożywienie w okresie wzrostu może prowadzić do karłowatości nabytej, łamliwości kości oraz problemów z rozwojem intelektualnym i psychicznym. Karma dla szczeniąt musi być bezzbożowa, wysokomięsna i wysokokaloryczna, by maluch mógł zdrowo rosnąć. Wszystkie te warunki spełnia fantastyczna jakościowo karma wiejska zagroda dla szczeniąt. Warianty tej karmy dla psów dorosłych również są godne polecenia. Jeśli nie wierzysz, przeczytaj jej skład, a przekonasz się, że to świetny wybór dla Twojego psiaka. Pamiętaj jednak, że ze względu na wysoką kaloryczność oraz wyższą zawartość składników odżywczych karma dla szczeniąt nie nadaje się dla dorosłych zwierzaków. 

Przysmaki i gryzaki dla psów

Pies ma wrodzoną potrzebę żucia i gryzienia, dlatego należy zapewnić mu gryzaki, by mógł tę potrzebę realizować. Niestety wiele gryzaków dostępnych w sklepach zoologicznych, takich jak buciki, plecione lub prasowane kości, a także ringi, prażone świńskie uszy lub kurze łapki oraz kolorowe ciasteczka to koszmar psiego układu trawiennego. Większość gryzaków jest po prostu odpadem z zakładu garbarskiego. Skóry, które nie nadają się do przerobienia na buty, torebki czy siedzenia w samochodzie lub ich ścinki bieli się za pomocą bardzo silnych chemikaliów, po czym klei się je klejem do skór (którym skleja się między innymi także buty). Podanie psu takiego gryzaka jest prawie że równoważne z dolaniem mu do wody płynu do toalet. Z kolei psie przysmaki i ciasteczka często zawierają zboża i sztuczne barwniki, które także mają bardzo zły wpływ na psie zdrowie. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej alternatyw. Półwilgotne lub suche przysmaki mięsne z Alpha Spirit, suszone podroby i wnętrzności od Wiejskiej Zagrody oraz Abakusa kupisz na stronie https://taniakarma.com/. Kupując dla psiaka przysmaki również zwracaj uwagę na ich skład i jakość. 

Zdjęcie główne: Chalabala/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*