DOM I OGRÓDWNĘTRZE

Dywany we wzory czy gładkie? Sprawdź, do jakich wnętrz pasują!

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Dywany we wzory czy gładkie? Sprawdź, do jakich wnętrz pasują!

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Oferta dywanów jest tak szeroka, że dokonanie właściwego wyboru stanowi nie lada wyzwanie. Oprócz kolorów należy wziąć pod uwagę również grubość dywanu, materiał, z którego jest wykonany oraz długość włosia. A kiedy wydaje się, że to już wszystko, trzeba podjąć jeszcze jedną decyzję: dywan gładki czy we wzory? Który z nich będzie lepiej pasował do wystroju mieszkania, okaże się funkcjonalny i posłuży przez lata?

Dywany — dlaczego warto dodać je do aranżacji?

Dywany mogą stworzyć w pomieszczeniu przytulny klimat i podzielić je na strefy. Położone w sypialni przed łóżkiem lub przy jego bokach, wytyczą przestrzeń do relaksu i zapewnią komfort przy porannym wstawaniu. Umieszczone pod stołem, wskażą strefę jadalnianą i zabezpieczą podłogę przed zarysowaniami wskutek przesuwania krzeseł. 

Zimą dywany skutecznie ochronią przed chłodem od podłogi. Poza tym wygłuszają dźwięki i amortyzują upadki najmłodszych domowników. Dywany wizualnie ocieplają wnętrze, nadają mu charakter i umilają codzienne czynności.

Gładkie dywany, dopasowane do stylu wnętrza

Większość jednokolorowych dywanów ma subtelny wpływ na aranżację wnętrza. Dzięki temu właściciele i projektanci mają większą swobodę przy zakupie innych elementów wystroju, takich jak tapety czy meble tapicerowane.

W minimalistycznie urządzonych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się dywany w tym samym lub podobnym kolorze co reszta wyposażenia. Gładkie, w odcieniach ciepłych beżów i szarości, idealnie pasują do wnętrz w stylu skandynawskim – w ich przypadku najlepiej postawić na naturalne włókna. Prosty model o jednolitym kolorze nadaje się także do mieszkania w stylu glamour, classic modern, loftowym czy nowojorskim.

Jak dobrać kolor gładkiego dywanu?

Przy wyborze koloru gładkiego dywanu, należy zachować ostrożność, ponieważ na jasnym włosiu będzie widać każdą plamę. Białe, kremowe i jasnoszare dywany mogą okazać się mało praktyczne, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci. 

Jeśli dywan ma być przede wszystkim praktyczny, lepiej kupić model w nieco ciemniejszym kolorze, na którym nie widać tylu zabrudzeń. 

Warto również wiedzieć, że jasne barwy potęgują wrażenie przestrzeni, a ciemne mogą wizualnie pomniejszyć pokój. 

Ciemniejsze odcienie tworzą jednak intymny klimat i czynią wnętrze bardziej wyrafinowanym. Mają duży potencjał aranżacyjny – zwłaszcza w surowych, industrialnych wnętrzach oraz mieszkaniach w stylu vintage.

Zalety dywanów we wzory

Wzorzyste dywany wielu osobom wydają się staromodne. Nic bardziej mylnego! Odpowiednio dobrany wzór może nadać charakter mało wyrazistemu wnętrzu.

Wzorzysty dywan może też odgrywać rolę tzw. statement piece. Amerykanie określają w ten sposób charakterystyczny element wyposażenia, który od razu przykuwa uwagę. Reszta mebli i dodatków nie powinna z nim konkurować, lecz stanowić jego zgrabne dopełnienie.

Ogromną zaletą wzorzystych dywanów jest też ich funkcjonalność. Plamy na rożnobarwnym dywanie nie rzucają się mocno w oczy, a nitki i okruszki wtapiają się w kolorową mozaikę. Dywany we wzory to zatem idealne rozwiązanie w pomieszczeniach takich jak przedpokój czy salon.

Jak dopasować wzór dywanu do wnętrza?

Duże, geometryczne wzory oraz modna krata świetnie sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach. Pasy, romby, marokańska koniczyna i jodełka chevron to nieprzemijające trendy; wszystko wskazuje na to, że przetrwają próbę czasu.

Dywany w ornamenty pasują do tradycyjnych i eklektycznych wnętrz oraz tych w stylu vintage. Modne są modele stylizowane na stare, z przetartym nadrukiem, jak z wiekowego, perskiego dywanu.

Dywan to też ważny element dziecięcej sypialni. Ciekawy wzór pozwoli stworzyć w pokoju dziecka wyjątkowy świat, pobudzi wyobraźnię malucha i ukryje niejedną plamę z rozlanego napoju.   

Warto również wykorzystać moc wzorów, by poprawić proporcje pomieszczenia. Ponadczasowe, poziome pasy, wizualnie powiększą przestrzeń i sprawdzą się np. w wąskim gabinecie lub długim korytarzu. Dywany w duże, abstrakcyjne wzory o kontrastowych kolorach, nadadzą się do wnętrz typu open space. Dzięki nim otwarta przestrzeń stanie się bardziej przyjazna.

Wzorzysty i gładki dywan to zgrany duet

Nie trzeba decydować się na jeden rodzaj dywanów w obrębie całego mieszkania. Najważniejsze, by dzięki spójnej kolorystyce, wszystkie dodatki ze sobą współgrały. W holu można np. ułożyć dywan w kontrastowe paski, który będzie pięknie komponował się z jednolitym dywanem w salonie. Osoby, które lubią eksperymentować, mogą łączyć różne wzory w jednym pomieszczeniu, zgodnie z nurtem mix&match

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*