BUDOWADOM I OGRÓD

Czy mogę postawić garaż blaszany – aktualne przepisy

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis
Czy mogę postawić garaż blaszany – aktualne przepisy

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dysponując dużą powierzchnią działki, można pokusić się o zainwestowanie w budowę obiektów gospodarczych, przeznaczonych do magazynowania sprzętów służących mieszkańcom budynku mieszkalnego oraz do wykonywania prac warsztatowych. Nie ulega wątpliwości, że budowa murowanego garażu jest nieco kosztownym przedsięwzięciem, w związku z tym wiele osób wybiera tańszą alternatywę – postawienie blaszanego garażu. Wbrew pozorom jest to rozwiązanie, które nie tylko służy do przechowywania samochodów, lecz może również pełnić wiele różnych funkcji. Jakie kryteria trzeba spełnić, aby móc postawić na posesji garaż blaszany?

Garaż blaszany – najczęściej wybierany wariant

Garaże blaszane od lat cieszą się dużą popularnością między innymi ze względu na szybkość realizacji całej inwestycji oraz stosunkowo niską cenę. 

Warto również zaznaczyć, że coraz więcej osób zmienia swoje wyobrażenie o tych funkcjonalnych obiektach. Niegdyś były uważane za mało atrakcyjne, najprostsze rozwiązania. Obecnie nowoczesne modele nie tylko świetnie odgrywają swoją rolę, lecz znakomicie dopasowują się do aranżacji działki, gdzie dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną. Co ciekawe – można w nich zastosować rozmaite udogodnienia, które pozytywnie wpłyną na eksploatację.

Czym charakteryzują się blaszane garaże?

Nie ulega wątpliwości, że opisywane konstrukcje różnią się od innych obiektów o tym samym przeznaczeniu przede wszystkim prostotą. Ogromną zaletą garaży wykonanych z blachy jest nieskomplikowany projekt, który umożliwia szybki montaż. Aby stworzyć prawidłową instalację, należy zadbać o odpowiednie podłoże. W tym celu zazwyczaj stosuje się wylewkę betonową, która nie tylko stanowi solidną podstawę, lecz również odpowiednio wyrówna powierzchnię. Do budowy tradycyjnego blaszaka potrzeba jedynie stalowych kątowników, specjalnych kołków rozporowych i ścian z trapezowej lub płaskiej blachy.

Prosta konstrukcja to także ogromny plus w przypadku demontażu. Zmiana lokalizacji blaszanego garażu nie będzie stwarzać problemu w razie konieczności przearanżowania działki.

Garaże blaszane pełnią funkcję zabezpieczenia pojazdu przed niekorzystnym działaniem warunków pogodowych, takich jak porywisty wiatr, grad, opady deszczu i śniegu, czy niska lub wysoka temperatura powietrza. Dodatkowo stanowią ergonomiczny składzik na narzędzia i sprzęty gospodarcze. Nieestetyczne bryły już dawno przeszły do lamusa, ponieważ producenci nowoczesnych modeli wiedzą, że obecnie liczy się również design obiektu. Garaże o lekkiej konstrukcji mogą przybierać formę dwustanowiskową o płaskim lub dwuspadowym dachu. Oprócz tego, arkusze blachy mają odmienne wykończenie, utrzymane w różnych kolorach. Należy również zaznaczyć, że na przestrzeni lat opisywane obiekty przeszły ogromną metamorfozę – dzięki innowacyjnym metodom produkcji garaże blaszane mogą imitować nawet konstrukcje drewniane, które będą się świetnie komponować np. z elewacją budynku mieszkalnego.

kolorowy garaż blaszany

Budowa garażu blaszanego a aktualne przepisy

Na temat budowy garaży blaszanych krąży wiele mitów i fałszywych informacji. Wiele osób uważa, że blaszak można postawić w dowolnym miejscu na działce bez konieczności załatwienia urzędowych formalności. Jest to oczywiście błędne myślenie. Dlaczego?

Tak naprawdę rodzaj formalności zależy głównie od tego, jaką funkcję będzie pełnił blaszany obiekt. Zupełnie inne postępowanie jest w przypadku budowy blaszaka, w którym zostanie stworzony warsztat samochodowy (wymagane jest pozwolenie na budowę), a jeszcze inaczej traktuje się konstrukcję o charakterze tradycyjnego garażu bądź składzika (wystarczy zgłoszenie).

Blaszak jako budynek gospodarczy w zabudowie zagrodowej lub tymczasowy składzik na potrzeby budowy

W takim przypadku dozwolona jest budowa blaszaka bez zgłoszenia i bez pozwolenia, aczkolwiek trzeba spełnić niżej wymienione wymagania. Niemniej jednak brak formalności nie oznacza, że obiekt może być zlokalizowany w dowolnym miejscu i będzie wyglądał tak, jak inwestor sobie wymarzy. W każdym przypadku konstrukcja blaszana musi pełnić funkcję budynku gospodarczego w zabudowie zagrodowej lub odgrywać rolę tymczasowego składziku przeznaczonego do użytkowania na czas budowy, gdzie będą przechowywane materiały i sprzęty budowlane.

W pierwszym przypadku obiekt o lekkiej konstrukcji architektonicznej powinien spełniać niżej wymienione kryteria. Mianowicie, budynek musi:

  • być parterowy,
  • mieć powierzchnię zabudowy nie większą niż 35 m²,
  • uzupełniać zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej i być ściśle związany z produkcją rolną,
  • mieć rozpiętość konstrukcji nieprzekraczającą 4,8 m.

Blaszak jako tymczasowy obiekt budowlany

Jeśli garaż blaszany nie ma fundamentów, to w świetle prawa jest jedynie tymczasowym obiektem, który musi zostać zdemontowany lub przeniesiony w inne miejsce przed upływem 180 dni. W przypadku, gdy ma stać w wybranej lokalizacji dłużej, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Blaszak jako garaż lub budynek gospodarczy

Po zgłoszeniu inwestycji można wybudować obiekt blaszany, który będzie pełnił funkcję budynku gospodarczego lub garażu. Aby taki wariant był możliwy, musi on  spełniać 3 warunki:

  • jego powierzchnia zabudowy nie przekroczy 35 m²,
  • na działce o 500 m² łączna liczba takich obiektów nie może przekroczyć dwóch,
  • będzie wolnostojący i parterowy.

W przypadku, gdy wyżej wymienione warunki zostaną spełnione, można wybudować lekką konstrukcję blaszaną na zgłoszenie. Jeśli któreś z powyższych wymogów nie zostanie zachowany – trzeba starać się o pozwolenie na budowę.

Blaszak jako myjnia, warsztat samochodowy lub inny rodzaj budynku

Inwestor powinien być świadomy tego, że przed rozpoczęciem prac nad stawianiem blaszaka, który będzie pełnił funkcję magazynu lub warsztatu, będzie musiał uzyskać pozwolenie na budowę.

garaż stalowy drewnopodobny

Gdzie należy zgłosić zamiar budowy blaszaka?

Mimo tego, że nie każdy rodzaj obiektu o lekkiej konstrukcji blaszanej jest związany z potrzebą uzyskania pozwolenia na budowę, należy pamiętać, że takie przedsięwzięcie z reguły trzeba zgłosić do odpowiedniego organu. W związku z tym nie później niż 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac trzeba złożyć potrzebne dokumenty do prezydenta miasta lub starosty. Jeśli przewodniczący organu nie wniesie sprzeciwu – można przystąpić do wykonywania robót związanych ze stawianiem obiektu, na których zakończenie przewidziano okres dwóch lat. Jak już wspomniano, wyjątkiem od zgłoszenia przedsięwzięcia jest zamiar budowy garażu blaszanego jako obiektu gospodarczego w zabudowie zagrodowej istniejącej działki siedliskowej.

Niemniej jednak nie wolno dokonywać samowoli budowlanych, które będą niezgodne z zapisami prawa. Dlatego trzeba wziąć pod uwagę wiele rozporządzeń zawartych w ustawie o prawie budowlanym. Postawiony garaż blaszany musi spełniać przede wszystkim wymogi związane z bezpiecznym użytkowaniem.

Zgłoszenie budowy blaszaka – wymagane dokumenty

Załatwienie formalności związanych z postawieniem garażu blaszanego wiąże się z dołączeniem niezbędnych dokumentów. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ niekompletne akta przyczyniają się do ewentualnego odrzucenia zgłoszenia. Takie pismo powinno zawierać:

  • szkic posesji,
  • miejscowość i numer działki, na której będzie zlokalizowany garaż,
  • opis techniczny, kąt nachylenia, parametry, potrzebne materiały etc.,
  • oświadczenie o posiadaniu prawa dysponowania nieruchomością,
  • planowany termin rozpoczęcia prac budowlanych,
  • opinie fachowców, uzgodnienia (opcjonalnie).

Podsumowanie

Jak widać, postawienie opisywanej konstrukcji wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doświadczenia, lecz przede wszystkim dopełnienia niezbędnych formalności. Dla większości osób budowa garażu to inwestycja na lata, dlatego wybór blaszanego obiektu będzie optymalnym rozwiązaniem. Bogactwo dostępnych modeli i szeroka rozpiętość w stylistyce sprawia, że można go znakomicie dopasować do innych elementów, zlokalizowanych na posesji.

Zdjęcia pochodzą ze strony garazeinterstal.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*