BUDOWA

Dom parterowy czy piętrowy – co bardziej się opłaca?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Dom parterowy czy piętrowy – co bardziej się opłaca?

Budowa domu to spory wydatek. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej zdecydować się na parterowy, czy na piętrowy i który będzie tańszy.

Finalny koszt budowy domu w dużej mierze jest uzależniony od tego, jakie materiały wybierzemy i w jaki sposób będziemy go urządzać. Widełki są spore, bo różnica może wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Porównanie kosztów

W domu parterowym bez wątpienia dużo droższy będzie dach (w piętrowym powierzchnia będzie o połowę mniejsza). Więcej wydamy także na fundamenty oraz ewentualne podpiwniczenie. Szacuje się, że w przypadku fundamentów w domu piętrowym zużywa się o około ⅕ materiałów mniej niż w przypadku domu parterowego.

Na wyższy koszt budowy wpłynie też rozczłonkowanie całej bryły. Jest to konieczne, by móc zagwarantować stały dostęp do światła w poszczególnych pomieszczeniach. Dlatego duże budynki zazwyczaj mają kształt litery T, L, U bądź H. A to z kolei przekłada się na dużą liczbę ścian działowych, narożników oraz ścian nośnych.

W parterówce mniej zapłacimy za strop. Jeśli nie robimy użytkowego poddasza, to może on być drewniany bądź może go nie być wcale. W przypadku domów piętrowych strop jest wylewany, żelbetowy czy gęstożebrowy, by był mocny i utrzymał kolejną kondygnację.

Przy budowie tzw. parterówki nie trzeba też płacić za wynajem i rozstawianie rusztowań w trakcie trwania prac. Nie trzeba też schodów, które również są sporym wydatkiem.

Ważna jest też działka

Inwestor musi wziąć pod uwagę, że dom parterowy zajmie na działce dużo więcej miejsca niż piętrowy. Dlatego lepiej jest zainwestować w nieco większy teren. Ceny działek są obecnie bardzo wysokie, więc to także przekłada się na wzrost kosztów całej inwestycji. Dom piętrowy można wybudować nawet na bardzo małej działce o nietypowym kształcie.

Co się bardziej opłaca?

Eksperci są zgodni co do tego, że cena domu parterowego jest od kilku do kilkunastu procent wyższa niż domu piętrowego. Plusem takiej nieruchomości jest jednak brak barier architektonicznych, które mogłyby utrudniać poruszanie się np. seniorom, osobom na wózkach czy z różnymi schorzeniami. Można w nich wydzielić strefę nocną i dzienną, co jest bardzo praktyczne.

W przypadku domu piętrowego plusem jest jednak to, że mniej wydamy na ogrzewanie. Wszystko dlatego, że jest mniejsza powierzchnia ścian oraz dachu. Do tego ciepło unosi się, więc dodatkowo ogrzewa piętro.

Zdj. główne: FrankWinkler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*