Artykuł sponsorowany
Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Próchnica oraz inne choroby zębów oraz dziąseł, odciskają olbrzymie piętno na naszym zdrowiu, a poza tym, nikt nie lubi wizyt u dentysty. Jak więc zadbać o swoje zęby i dziąsła, by stomatologa odwiedzać tylko na kontrolę i cieszyć się białymi i zdrowymi zębami? Zobacz czym i w jaki sposób odpowiednio czyścić zęby.
Szczotkowanie zębów to najbardziej podstawowa forma dbania o ich zdrowie. W sklepach wybór szczoteczek jest zatrważający. Szczoteczka z małą czy dużą główką? Manualna, soniczna czy elektryczna? Twarde czy miękkie włosie? Odpowiedź jest jedna – szczoteczka musi być skuteczna. Jeśli wybierzesz manualną szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem, by dokładnie wyczyścić zęby musisz poświęcić więcej czasu niż na mycie szczoteczką soniczną z włosiem o średniej twardości. Właśnie dlatego dentyści rekomendują szczoteczki soniczne oraz elektryczne – działają one szybciej, dzięki czemu dają wyższe prawdopodobieństwo dokładnego umycia zębów. Umówmy się, kto nastawia zegarek przy myciu zębów, by stosować się do zasady trzech minut?
Twardość włosia zależy od stanu dziąseł, najczęściej polecane są szczoteczki o średnio twardym włosiu. Są one najbardziej uniwersalne dla zdrowych dziąseł. Jeśli masz problem z nadmiernym powstawaniem osadu nazębnego, wybierz szczoteczkę z twardym włosiem, ale uważaj by przy myciu nie poranić dziąseł. Z kolei jeśli Twoje dziąsła mają tendencję do krwawienia, postaw na miękkie włosie i wydłużony czas mycia.
Większość osób bez bicia przyznaje się do tego, że nie stosuje nici dentystycznej. Zazwyczaj wynika to z lenistwa, zapominalstwa lub względów ekonomicznych. Stosowanie nici dentystycznej jest jednak mimo wszystko niezbędne do utrzymania zdrowych zębów. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych pozwala na usunięcie z nich niewymiecionych szczoteczką resztek jedzenia oraz osadu nazębnego. Nieużywanie nici dentystycznej może prowadzić do rozwoju próchnicy w pozornie zdrowej jamie ustnej, właśnie na łączeniu dwóch zębów.
Jeśli starasz się żyć w duchu zero lub less waste, nić dentystyczna może Cię zniechęcać tym, że rozkłada się od 30 do nawet 85 lat. Na szczęście na rynku są już dostępne nici z całkowicie biodegradowalnych materiałów. Innym nie generującym śmieci rozwiązaniem będzie stosowanie irygatora, który wypuszczając pod ciśnieniem cienki strumień wody również z powodzeniem wyczyści przestrzenie między zębami. Taki sprzęt możesz kupić na stronie https://www.ekopteka.pl/pol_m_SPRZET_Inhalatory-i-akcesoria_Inhalatory-1952.html.
W temacie płynu do płukania ust zdania są podzielone, jedni mówią, żeby koniecznie go stosować, inni twierdzą, że wybija on naturalną florę bakteryjną i więcej szkodzi niż pomaga. Eksperci mówią jasno – warto stosować płyn do płukania jamy ustnej, ponieważ jest dopełnieniem higieny zębów i dziąseł. Przewagą płynu jest to, że ma on szansę dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie zdołała szczoteczka oraz nić. Dodatkowo zapobiega on tworzeniu się przez noc kamienia na zębach, więc działa pozytywnie na zdrowie jamy ustnej. Co do zarzutów, że wybija florę bakteryjną – to mit, którym nie należy się przejmować.
Higiena jamy ustnej to bardzo ważny i wart uwagi temat. Ważne jest, by podnosić świadomość społeczeństwa w kwestii dbania o zęby, ponieważ nadal wielu Polaków zmaga się z próchnicą i innymi chorobami jamy ustnej, które wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji oraz unikania wizyt u dentysty.
Fot. Yakobchuk Olena/Adobe Stock