Artykuł sponsorowany
Odpowiednie przygotowanie przesyłki do transportu to priorytet, o którym nie można zapomnieć, jeśli chcemy, by paczka i jej zawartość dotarła do adresata w nienaruszonym stanie. Koniecznie sprawdź przed wysyłką, czy zapakowany przedmiot nie ma za dużo luzu, by zapobiec uszkodzeniom, a ponadto nie zapomnij o skontrolowaniu stanu samego pudła. Dodatkowo upewnij się, że wpisane dane adresata i nadawcy są poprawne, by przesyłka nie została dostarczona do niewłaściwej osoby lub, by nie zaginęła w trakcie transportu.
Mało osób pamięta o tym, że każda firma kurierska posiada swój regulamin, który określa prawa i obowiązki adresata oraz podmiotu dostarczającego przesyłkę. Dzięki takim wytycznym będziesz wiedział, czego możesz domagać się w przypadku zagubienia paczki np. możesz złożyć reklamację i wnosić o rekompensatę, lub w jaki sposób kontaktować się z firmą kurierską w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów.
Kiedy przygotowujesz przesyłkę, pudło powinno odpowiadać rodzajowi, rozmiarowi i wadze Twoich przedmiotów. Powinno być dobrej jakości, odporne na wilgoć i mieć podwójne ścianki. Bardzo ważna jest również ochrona narożników, powierzchni i krawędzi. Im cięższa zawartość, tym stabilniejsze musi być opakowanie zewnętrzne.
Preferowane są nowe, nieużywane pudełka. Używane kartony są odpowiednie, gdy wysyłane są odpowiednio odporne przedmioty. Przy ponownym użyciu pojemnika usuń wszystkie stare etykiety i upewnij się, że nie ma w nim dziur, rozdarć ani wgnieceń.
Wiele sklepów ma puste pudełka kartonowe, które można zabrać do domu. Twój lokalny urząd pocztowy może sprzedawać nowe, a także każdy sklep oferujący materiały budowlane.
Towar nie powinien przemieszczać się w pudełku. Wszystkie puste przestrzenie należy wypełnić odpowiednią amortyzacją. Użyty materiał powinien pasować do wysyłanych przedmiotów. Nie powinno być bezpośredniego kontaktu między przedmiotami a opakowaniem zewnętrznym. W przypadku przedmiotów ciężkich i wrażliwych lepsze byłyby formy styropianowe, ponieważ dokładnie pasują do przedmiotów. Upewnij się, że owinąłeś i zakleiłeś wszystkie ostre i wystające krawędzie.
Solidne uszczelnienie jest niezbędne do bezpiecznego transportu. Powinieneś upewnić się, że pudełko jest owinięte taśmą klejącą i dobrze uszczelnione ze wszystkich stron. Należy równomiernie nałożyć co najmniej trzy paski taśmy pakowej o szerokości co najmniej 5 cm na wszystkie zakładki i szwy, u góry i u dołu. Im cięższa lub większa paczka, tym mocniejsza powinna być taśma klejąca.
Nie naklejaj żadnych etykiet na przygotowaną przesyłkę. Zamiast tego upewnij się, że usunąłeś wszystkie stare etykiety, aby uniknąć nieporozumień. Przy odbiorze kurier dostarczy Ci odpowiednią etykietę towaru (zawierającą wszystkie niezbędne informacje). Ewentualnie możesz nakleić etykietę, która wygenerowałeś w trakcie zamawiania kuriera.
Niemniej jednak zalecane jest, abyś zapakował kopię potwierdzenia płatności ze wszystkimi istotnymi szczegółami na górze paczki. Ułatwi to zlokalizowanie i dostarczenie paczki w mało prawdopodobnym przypadku uszkodzenia lub utraty etykiety, zwłaszcza, kiedy weźmiemy pod uwagę przesyłki zagraniczne.
Istnieją ograniczenia dotyczące wagi i wymiarów, które należy wziąć pod uwagę podczas przygotowywania przesyłki.
Upewnij się także, że nie przekraczasz wagi określonej w procesie zamówienia. Waga przesyłek jest sprawdzana w centrach logistycznych. Istnieje możliwość, że Twoja przesyłka zostanie odebrana, ale później odrzucona w depozytach. W takim przypadku paczka zostanie zwrócona do nadawcy bez zwrotu kosztów, ponieważ usługa jest uznana za zakończoną.
Fot. Kampus Production/Pexels